סגור
מונה חשמל חכם ש משדר ל אפליקציה נתוני צריכה לפי שעות ימים או חודשים
קריאה במונה חכם. פריסתם צפויה להסתיים ב־2028 (צילום: באדיבות חברת החשמל)

בממשלה בוחנים: צרכנים יוכלו לעבור לספקי חשמל פרטיים בלא חיוב במונה חכם

הוויתור על החיוב בהתקנת מונה דיגיטלי חכם עשוי לקצר את משך המעבר לספק פרטי בכחודשיים. מנוי בחברות פרטיות יכול להפחית את חשבון החשמל בעד 7% בחודש

בממשלה בוחנים אפשרות לאפשר מעבר לספקי חשמל פרטיים גם למשקי בית בהם לא הותקן מונה חכם, כך נודע ל"כלכליסט". במידה שהתוכנית תצא לפועל זו בשורה צרכנית שיכולה להפחית ב־5%־7% מחשבון החשמל — באמצעות מעבר לספקי חשמל פרטיים כמו בזק (שהודיעה על כניסתה לשוק), פזגז, סלקום, אמישראגז ואלקטרה פאוור (לשעבר סופרגז), והתנתקות מחברת החשמל.
ספקי החשמל הפרטיים רוכשים חשמל בכמויות גדולות ומנצלים את הפער בעלויות הייצור של החשמל בין שעות היום (בהן החשמל זול לייצור בגלל ביקוש נמוך ושימוש בפנלים סולאריים) לבין שעות הערב. החל מתחילת השנה הספקים הפרטיים יכולים לרכוש חשמל מוזל ישירות מיצרני חשמל — ובכך להגדיל את התחרות על הלקוחות.
בשנה האחרונה, יחד עם שינויים ברגולציה בשוק החשמל שקידמה רשות החשמל, הגוף המפקח על התעריף ועל חברת החשמל, החלה להתבסס גם תחרות באספקת החשמל למשקי הבית. אחד החסמים המשמעותיים במעבר לספק פרטי הוא הצורך במונה חשמל חכם ודיגיטלי, המאפשר לדעת כמה חשמל נצרך בבית בכל שעה משעות היום יחד עם יכולת לאיתור תקלות מרחוק ויתרונות נוספים. עם זאת, השלמת פריסת המונים החכמים על ידי חברת החשמל לכל משקי הבית בישראל צפויה להסתיים רק ב־2028 עד היום נפרסו רק כמה מאות אלפי מונים חכמים, מתוך כ־3 מיליון מונים בישראל.
הביטול של הצורך במונה חכם למעבר לספק פרטי יכול להקדים את התחרות בשוק החשמל ולאפשר ליותר משקי בית לעבור לספקי החשמל הפרטיים בשלב מוקדם יותר. אחת הדרכים לעשות זאת היא חישוב של עלויות ממוצעות לצרכן הביתי, על פי מאפייני צריכה.
על פי נתונים של הכלכלן הראשי בחברת הייעוץ BDO, חן הרצוג, נתח השוק של שחקנים חדשים במקטע האספקה באירלנד ובאוסטרליה הגיע לכ־40% תוך חמש שנים מפתיחת השוק לתחרות.
בנתונים שהציג, הוסיף הרצוג כי על פי הנחיות היחוד האירופי יש לחייב ניוד בין ספקי חשמל תוך שלושה שבועות, וב־2026 הניוד יידרש להתבצע תוך 24 שעות. זאת בניגוד למצב בארץ שבו המעבר לספק פרטי יכול להיארך כחמישה חודשים, וגם אז יש עיכובים שלא בהכרח יאפשרו את המעבר. עם זאת, אחת הסיבות לעיכובים הוא הצורך במונה חכם – שיכול לקחת עד חודשיים להתקנתו מרגע הבקשה.
מחברת נגה, משרד האנרגיה, לשכת שר האנרגיה אלי כהן ורשות החשמל נמסר: "הנושא בבחינה, כמו נושאים אחרים שמטרתם הגברת התחרות".