סגור
יואב קיש שר החינוך
שר החינוך יואב קיש ך (צילום: אלכס קולומויסקי)

ראשי האוניברסיטאות: "מכללת ספיר בסכנת קריסה, קיש לא התקשר מתחילת המלחמה"

שר החינוך העביר במל"ג החלטה שמחייבת את המוסדות להשכלה גבוהה לנקוט צעדים מהירים נגד סטודנטים המביעים תמיכה בטבח שביצע החמאס; אך הדבר נעשה ממילא, ובוועד ראשי האוניברסיטאות זועמים על ההתערבות בעבודתם וטוענים כי יואב קיש כלל לא טרח להתעניין במצבם מאז פרוץ המלחמה, והם איבדו בו אמון

מתחדש העימות שר החינוך יואב קיש לוועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה). זאת לאחר שקיש העביר אתמול (ג') במועצה להשכלה גבוהה (מל"ג) החלטה שמחייבת את המוסדות לנקוט צעדים מהירים נגד סטודנטים המביעים תמיכה בטבח שביצע החמאס. זאת למרות שכולן עשו זאת ממילא, ובדיקת "כלכליסט" גילתה שננקטו 15 העמדות לדין באוניברסיטאות ועוד עשרות במכללות הציבוריות. האוניברסיטאות רואות במהלך של קיש ניסיון להציג אותן כמי שנוקטות די רכה, וראשיהן תקפו אותו בחריפות כולל טענות לאובדן אמון בו.
העימות הקשה בין קיש לוועד ראשי האוניברסיטאות שכך בחודשים האחרונים לאחר שפרסם באוגוסט הצהרה יחד עם שר המדע אופיר אקוניס שבה התחייב לשמור על החופש האקדמי.
עכשיו הצליח קיש לחדש את העימות באמצעות החלטת המל"ג. בהחלטה נאמר שלמועצה הגיעו תלונות רבות על ביטויי הזדהות עם הטבח. על רקע זה המועצה דורשת מהמוסדות להשכלה גבוהה לנקוט בהליכים שהם נוקטים ממילא עד כדי הרחקה מלימודים. כן היא דורשת מהמוסדות לדווח לה על כל תלונה, דרישה שאינה בסמכותה ומהווה הפרה בוטה של החופש האקדמי.
חברי ור"ה כתבו לריש בתגובה כי "קראנו בתדהמה את החלטת המל"ג שהובלה על ידך, בה אנו נדרשים לברר את כל התלונות בגין ביטויי הזדהות עם מעשי הטרור של החמאס והג'יהאד האיסלמי. מההחלטה עולה כאילו האוניברסיטאות עוברות לסדר היום על ביטויי תמיכה כאלו". הם שואלים "הכיצד אתה מטיף לנו מוסר? בעוד אנו קוברים את מתינו, דואגים לעשרות אלפי תלמידינו המשרתים במילואים, וכן, גם מטפלים במספר קטן מאוד של מקרי הזדהות עם ארגוני המרצחים".
הם מוסיפים שורת שאלות המהוות האשמה של קיש בהתעלמות מהמשבר בהשכלה הגבוהה ובייחוד מהנעשה במכללת ספיר השבורה (בעקבות המלחמה בדרום): "האם יש לך מושג מה קורה באוניברסיטאות בימים אלו? האם ידוע לך כי מכללת ספיר בסכנה של קריסה ממש בגין הפגיעות הקשות שספגה וכי כולנו מנסים לסייע לה? האם ידוע לך כמה חברות וחברי סגל, סטודנטיות וסטודנטים, עובדות ועובדים, באוניברסיטת בן גוריון, ובכל שאר האוניברסיטאות נהרגו, נחטפו ונפצעו? הן לא טרחת ליצור קשר עם איש מאיתנו מאז פרוץ המלחמה".
הם כותבים כי "איבדנו אמון בך. הרושם שיצרת אצלנו הוא, שכל רצונך הוא לצבור פופולריות שאינך ראוי לה, ולהמשיך בקו של פילוג ושיסוע שאין לו שום מקום בזמן מלחמה ובכלל". לטענתם, "החלטת המל"ג מחייבת אותנו לעשות דברים שאנחנו ממילא עושים: מצד שני היא מחייבת אותנו לדווח לה על כל פעולה שלנו באשר לטיפול בתלונות. אין בכוונתנו לקיים הוראה זו, אשר עלולה ליצור אווירה של מקרתיזם והלשנות הדדיות בקמפוסים. החלטה זו ניתנה בחוסר סמכות, ובניגוד ברור לסעיף 15 לחוק המל"ג, שמטרתו לשמור על עצמאותם של המוסדות להשכלה גבוהה".
קיש מסר בתגובה: "המל"ג קיבלה דיווחים אודות תלונות על תמיכה והבעת הזדהות עם מעשי הטרור של החמאס והג'יאהד האיסלמי ע"י סטודנטים וחברי סגל וכי קיימים מקרים שלא טופלו ע"י המוסדות. כל חברי המועצה שהשתתפו בישיבת המל"ג אתמול, אשר חלקם נציגי האוניברסיטאות עצמן, הצביעו פה אחד בעד ההחלטה בתוצאה של 17-0 והסכימו על כך באופן מובהק וללא צל של ספק וגילו אפס סובלנות לתופעה".
מהמכללה האקדמית ספיר נמסר בתגובה למכתב נשיאי האוניברסיטאות: "המכללה חזקה כתמיד! בניגוד לפרסומים חסרי שחר, קהילת ספיר איתנה. ספגנו מכה קשה מאוד אבל אנחנו ממשיכים להיות העוגן האקדמי, החברתי והתעסוקתי של עוטף ישראל וקטר הצמיחה שלו".
עוד נמסר מהמכללה: "אנחנו עומדים בקשר ישיר עם שר החינוך והמועצה להשכלה גבוהה. ניצב בפנינו אתגר גדול, אבל נוכל לו. אנו דורשים את ההתגייסות של הממשלה והמועצה להשכלה גבוהה לשיקום והפיתוח של ישובי עוטף ישראל".