סגור
אלי כהן שר האנרגיה והתשתיות
אלי כהן שר האנרגיה והתשתיות (צילום: יאיר שגיא)

יזמי תחנת הכוח המיועדת קסם מנסים לסכל את אישור התוכניות של המתחרה - ריינדיר

ביום שני צפויה לדון הות"ל באישור התוכניות של ריינדיר שבשרון והרחבת תחנת הכוח OPC שבחדרה. עורכי הדין של קסם שלחו לות"ל מכתב עם שורת טענות המתייחסות להתנגדות של קסם להקמת התחנה המתחרה

היועצת המשפטית של הות"ל, עו"ד יעל אדורם, בביקורת חריפה על היזמים של תחנת הכוח המיועדת קסם שליד ראש העין, על כך שהם מנסים לסכל את אישור התוכניות של תחנת כוח אחרת שעולה לדיון בות"ל השבוע - ריינדיר שליד ראש העין. "בשולי הדברים אבקש לומר כי מוטב היה לולא הייתה מרשתכם מתעברת על תחנה לא לה ומתמקדת בקידום תשתיות לאומיות בתנאי תחרות חופשית לטובת כלל הציבור".
ביום שני צפויה לדון הות"ל באישור התוכניות של שתי תחנות כוח חדשות: ריינדיר שבשרון והרחבת תחנת הכוח OPC שבחדרה. הדיון בתחנות נעשה לאחר שבשנה שעברה, במהלך חריג, החליטה הממשלה שלא לאשר את הקמת התחנות, והחזירה אותן לדיון נוסף בועדות התכנון, ככל הנראה ממניעים פוליטיים. באותה ישיבת ממשלה, הוחלט לאשר את ההקמה של שתי תחנות אחרות: קסם שליד ראש העין והרחבת תחנת הכוח דוראד שליד אשקלון.
ריינדיר היא מתחרה ישירה של קסם, שכן ההקמה של אחת מהן עד 2028 הכרחית כדי לספק חשמל לגוש דן ב-2028, לאור העלייה החדה בביקוש לחשמל (בקצב של כ-3% בשנה), הקרקע המצטמצמת והקושי בהקמת רשת הולכה משמעותית להעברת החשמל משאר הארץ לתוך גוש דן. לכן, על פי כלל גורמי המקצוע, לפחות אחת מהתחנות צריכה לקום בשנים הקרובות. מרבית גורמי המקצוע חוששים מהמצב הנוכחי בו הצורך להקים לפחות תחנה אחת, וזה שרק אחת אושרה, תוביל לכוח משמעותי ליזמי תחנת הכוח קסם שבמשא ומתן מול רשות החשמל על התעריפים שהתחנה תקבל בתמורה לחשמל שיופק ממנה.
בכך, ההקמה של ריינדיר, או לפחות אישורה בממשלה שיאפשר לערוך מכרז על המחיר הטוב ביותר לציבור בין שתי התחנות (ובסופו של דבר להקים אחת מהן), קריטית לתחרות בשוק האנרגיה בשנים הקרובות. קידום התחנות ככל הנראה יהיה אחד האתגרים המרכזיים של שר האנרגיה אלי כהן, שנכנס לתפקידו בינואר ומדגיש את החשיבות של התחרות בשוק.
בשל החשש, עורכי הדין של קסם שלחו לות"ל מכתב עם שורת טענות המתייחסות להתנגדות של קסם להקמת התחנה המתחרה: ריינדיר. על פי המכתב שנשלח מהות"ל, הטענות של קסם מתייחסות בעיקר לתוכנית להקמת צינור סולר בסמוך לתחנה, ולהיתכנות של הדבר לאור יתר התשתיות שסמוכות לריינדיר.
עוד הוסיפה אדורם "לצערי מרשתכם נוטלת לעצמה חרות, פעם אחר פעם, להעלות טענות התנגדות לאחר סיומו של הליך ההתנגדויות ומבלי שנטלה בו חלק, מחוץ למתווה שנקבע לכך בחוק, והכל שעה שההליך, שהינו מעין שיפוטי, טרם הסתיים ואבקש כי תעמידי את מרשתך על חומרת הדברים".
מקסם אנרגיה נמסר: "קסם מאמינה שיש לכבד את ההליכים וההחלטות של מוסדות התכנון ולמלא אחריהם והדין החל. קסם מקיימת את ההחלטות והוראות הדין עד תום, ועומדת באופן ייחודי בהתאם לתכנית המאושרת בכל הדרישות המחייבות להבטחת רציפות תפקודית והפעלת התחנה גם במקרה של אי אספקת גז".