סגור
מלחמת עזה חיילים בסדיר  קבע ו מילואים שגויסו ללחימה יוכלו לדחות תשלומים
חיילי צה"ל בפעילות בעוטף עזה (Photo: JACK GUEZ / AFP)

בשליחות חמאס: רשת חשבונות מזויפים ניסתה לאסוף מידע מחיילים באינסטגרם

הפרופילים המזויפים, שזוהו גם ברשתות חברתיות אחרות, התחזו לנשים עם שמות ישראליים, פנו לחיילים, לכאורה בכוונה רומנטית, ושאלו אותם בין השאר "מתי תיכנסו לעזה?". במערך ביטחון המידע בצה"ל ניטרלו את הרשת שפעלה ממדינות שונות בעולם

מערך ביטחון המידע בצה"ל זיהה וניטרל רשת של חשבונות מדיה חברתית מזויפים שניסו לאסוף מודיעין עבור חמאס באמצעות פיתוי חיילים - כך הודיע היום דובר צה"ל.
מדובר ברשת שהופעלה על ידי גורמים מטעם מדינות זרות במטרה לספק מידע לחמאס. חשבונות הרשת עשו שימוש בתמונות אמיתיות וניסו לפתח קשרים רומנטיים עם מטרות באמצעות שיחות, הודעות טקסט, הודעות קוליות ושיחות וידיאו. כדי לחזק את אמינות החשבונות המזויפים, כל פרופיל תחזק מערך של חשבונות מזויפים שהתחזו להורים, לאחים ולחברים של החשבון המרכזי.
הרשת, שכללה עשרות חשבונות, פעלה בכמה וכמה פלטפורמות, אך בעיקר באינסטגרם. להערכת צה"ל, היקף המטרות הפונטציאליות שלהם עמד על בין מאות לאלפי חיילי סדיר ומילואים. החשבונות עשו שימוש בעיקר בדמויות נשים, עם שמות כמו Ahva Haifer, Maya Boheman או Shira Simon. אלו ניסו ליצור קשרים אינטימיים עם חייילים ולאחר מכן לדלות מידע באמצעות שאלות לא מתוחכמות כמו "מה שם הבסיס שלך?", "מתי תיכנס לעזה?", "עם איזו חזית אתם רוצים להילחם?" או "אלוהים ישמור אותך. איפה אתה עכשיו?".
"אנחנו מזהים מגמה של ניסיונות לאסוף מודיעין על משרתי צה"ל, שעלולה להטות את הכף על המשך הלחימה", אמר ראש מערך ביטחון המידע בצה"ל אל"מ ג בהודעה לעיתונות. "מערך ביטחון המידע פועל בשגרה ובלחימה לאתר באופן שיטתי תשתיות שיטוי ולסכל אותן. אל מול רשת הפיתוי המסוכנת, ניצבים אמצעי ניטור טכנולוגיים חכמים של המערך. בו בעת, פוטנציאל הנזק של תשתיות שיטוי דומות גבוה ועל כן נדרשת ממשרתי צה"ל עירנות מרבית בנושא".