סגור
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ב ביקורו ב ישראל 18.10.2023
נשיא ארה"ב ג'ו ביידן (צילום: AP/Evan Vucci)

ביידן לקונגרס: מבקש סיוע מיוחד לישראל בסך 14 מיליארד דולר

הנשיא מעוניין באישור של חבילת סיוע כוללת בסך של 105 מיליארד דולר, מהם 60 מיליארד לאוקראינה; בנאום שנשא הוא קישר בין מתקפות הטרור של חמאס והפלישה הרוסית

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הודיע אמש (ה') בנאום לאומה כי יבקש מהקונגרס אישור להעברת חבילת סיוע מיוחדת לישראל בעקבות המלחמה - בסך של 14 מיליארד דולר. מדובר בבקשה לסיוע כולל בסך 105 מיליארד דולר, מהם 60 מיליארד דולר לאוקראינה.
בנאום ששודר מהחדר הסגלגל בבית הלבן יום לאחר שובו מביקור ההזדהות בישראל, הוא קרא לאמריקאים לא לסגת מתפקידם כ"מגדלור של העולם".


בנאום, שנמשך 15 דקות, קישר ביידן בין מתקפות הטרור של חמאס והפלישה הרוסית לאוקראינה. "חמאס ופוטין מייצגים איומים שונים, אך יש להם דבר אחד במשותף: שניהם רוצים לחסל לגמרי את הדמוקרטיה השכנה", אמר ביידן. "המנהיגות האמריקאית היא זו שמחזיקה את העולם ביחד. הבריתות של ארה"ב הן אלו ששומרות עלינו בטוחים. הערכים האמריקאיים הופכים אותנו לשותפה שמדינות אחרות רוצות לעבוד איתה. אנחנו נסכן כל זאת אם נפנה את גבינו לאוקראינה, אם נפנה את גבינו לישראל, וזה פשוט לא שווה את זה". לדבריו, ההיסטוריה לימדה אותנו שכשטרוריסטים לא משלמים מחיר על הטרור שלהם, וכשדיקטטורים לא משלמים מחיר על התוקפנות שלהם "הם גורמים ליותר כאוס ומוות ולעוד הרס. הם ממשיכים בשלהם והאיום על ארה"ב והעולם גובר".
יש לציין כי עדיין לא הושגה הסכמה על בחירת יו"ר חדש לבית הנבחרים, מצב המסבך את המאמצים לאשר סיוע. לפי ביידן, הסיוע לישראל ולאוקראינה הוא "השקעה חכמה שתשלם דיבידנדים לביטחון האמריקאי למשך דורות". הוא הדגיש כי "לישראל ולפלסטינים יש זכות שווה לחיות בבטחה, בכבוד ובשלום".
ביידן גם גינה את העלייה באנטישמיות ובהתקפות נגד יהודים בארה"ב: "לכל מי שנפגע אני רוצה שתדעו, אני רואה אתכם. אתם שייכים ואני רוצה לומר לכם: אתם כולכם אמריקה".
דונלד טראמפ, שקרב לוודאי שיתמודד מול ביידן בבחירות לנשיאות בנובמבר, מיהר להעביר ביקורת על הדברים. "בעוד ארה"ב מתקרבת למלחמת עולם שלישית, ביידן מתגלה כנוויל צ'מברליין שמנסה להעמיד פנים שהוא וינסטון צ'רציל", אמר הנשיא לשעבר, "הוא מנסה להציל אותנו מהעולם שהוא הבעיר. אירופה והמזה"ת עולות באש בגלל הנשיאות הכושלת של ביידן".