סגור
המפכ"ל המיועד ניצב אבשלום פלד בעת מינויו לסגן המפכ"ל בשנה שעברה עם השר איתמר בן גביר (במרכז בין השניים - רעייתו של פלד)
המפכ"ל המיועד ניצב אבשלום פלד בעת מינויו לסגן המפכ"ל בשנה שעברה עם השר איתמר בן גביר (במרכז בין השניים - רעייתו של פלד) (צילום: עמיר קורץ)

בן גביר הודיע: סגן המפכ"ל אבשלום פלד ימונה למפכ"ל

מינויו כפוף לאישור הוועדה למינוי בכירים ולאישור הממשלה; ב-2015 נחקר במח"ש בחשד להפרת אמונים ושימוש לרעה בכוח המשרה, אולם התיק נגדו נסגר; עוד הודיע השר לביטחון לאומי כי תנ"צ בועז בלט, המכהן כיום כראש היחידה לאכיפה כלכלית בלהב 433, ימונה לממלא מקום ראש להב 433

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הודיע הערב (ב') כי סמפכ"ל המשטרה ניצב אבשלום פלד ימונה למפכ"ל המשטרה. המינוי כפוף לאישור ועדת המינויים, שכרגע איננה מתכנסת מאחר שאין לה יו"ר, ולאחר מכן לאישור הממשלה.
במקביל, הודיע בן גביר כי תנ"צ בועז בלט יכהן כממלא מקום ראש להב 433, במקום ראש להב הנוכחי ניצב מוטי לביא, שהודיע על סיום תפקידו בתחילת מאי. בלט מכהן כיום כראש היחידה לאכיפה כלכלית בלהב 433 (יאל"כ).
פלד מונה בידי בן גביר באפריל 2023 לסמפכ"ל, וכבר אז נראו ביניהם יחסי חיבה, ולאורך כל התקופה האחרונה הוא נחשב למועמד המוביל להחליף את רנ"צ קובי שבתאי, אשר כהונתו הוארכה בחצי שנה בצל המלחמה ותסתיים בתחילת חודש יולי.
פלד, בדומה לשבתאי, לא כיהן קודם לכן כמפקד מחוז, בשונה מניצבים אחרים שהתמודדו על תפקיד המפכ"ל. לפני שמונה לסמפכ"ל פלד היה מפקד אגף ההדרכה, סגן מפקד מחוז ירושלים, סגן מפקד מג"ב, מפקד מרחב חברון ומפקד מרחב נגב, מפקד תחנת בית שמש, מפקד יחידת הגדעונים ועוד. הוא בן 63, נשוי ואב לשלושה, והתגייס למשטרה לפני כ-40 שנה כלוחם מג"ב ומפקד מחלקה בימ"מ. הוא גם הושאל לשב"כ בתחילת דרכו במשטרה למשך כחמש שנים.
פלד קודם לדרגת ניצב ב-2017 עת מונה להקים את אגף ההדרכה, והמשיך להתקדם בשרשרת הפיקוד למרות שהמחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) המליצה לאחר שחקרה אותו ב-2015 שלא למנותו לניצב. הוא נחקר אז, כפי שנחשף בעבר ב"הארץ" בחשד להפרת אמונים ושימוש לרעה בכוח המשרה, אולם התיק נגדו נסגר, ומח"ש הסתפקה באותה המלצה בלבד. אלא שמפכ"ל המשטרה לשעבר רוני אלשייך הסתפק בהערה פיקודית ודחה את המלצת מח"ש ומינה את פלד לניצב.
החקירה נגד פלד במח"ש נפתחה בעקבות האזנת סתר שבוצעה לראש המועצה האזורית מטה יהודה משה דדון. זאת במסגרת חקירת שחיתות נגדו, במהלכה, כך לפי הפרסום של ג'וש בריינר בשנה שעברה, נקלטה שיחה שבה ביקש פלד מדדון לסייע לו להכשיר בדיעבד בנייה בלתי חוקית במושב זכריה שבתחום המועצה, כאשר דדון מצידו ביקש מפלד סיוע בשיבוץ מכר שלו בשורות המשטרה. פלד נחקר על כך באזהרה במח"ש.
בתום החקירה הוחלט שהראיות אינן מצדיקות העמדה לדין פלילי, חרף סתירות שנמצאו בעדות שלו, ובנוסף עלה קושי להשתמש בתוצרי האזנת הסתר. מסיבה זו הסתפקה מח"ש בהמלצה שלא למנותו לניצב, המלצה שאלשייך כאמור דחה.

1 צפייה בגלריה
תנ"צ בועז בלט
תנ"צ בועז בלט
תנ"צ בועז בלט שימונה למ"מ ראש להב 433
(צילום: משטרת ישראל)

ב-2008 בעת שפלד כיהן כמפקד מרחב חברון (משם מכיר פלד את בן גביר, שהיה פעיל ימין קיצוני מוכר באזור), פלד צוטט ב-YNET אומר כי "מניסיוני המצטבר באזור חברון וגוש עציון, פעילות השמאל המיליטנטי עלולה להיות חמורה ומסוכנת".
בן גביר מסר עם ההודעה הרשמית על מינוי פלד כי הוא "האיש המתאים ביותר להוביל את משטרת ישראל. פלד הוא קצין בעל ניסיון עשיר, מקצועי וחד, לוחם למען המדינה והוא איש ניהול שיצעיד את המשטרה קדימה".
ממשטרת ישראל נמסר: "מדובר באירוע שנבחן ונטחן עד דק עוד טרם קודם הקצין לדרגת ניצב לפני 8 שנים. מאז ועד היום כיהן ניצב פלד כראש אגף ההדרכה וסגן המפקח הכללי. מדובר בקצין משטרה עתיר זכויות שמילא שורה ארוכה של תפקידי פיקוד בהצלחה רבה למען ביטחונם של אזרחי מדינת ישראל".
כאמור, במקביל להודעה על מינוי פלד, בן גביר הודיע שלאחר שנועץ במפכ"ל שבתאי ובמפכ"ל המיועד פלד, הוא ימנה את בועז בלט למ"מ מפקד להב 433 - חוד החנית של המשטרה במאבק בשחיתות הציבורית ובפשיעה המאורגנת. בלט שירת בעבר בין השאר כקצין חקירות ומודיעין במרחב עמקים ובמרחב שרון, ביצע מגוון תפקידים ביחידה לחקירות בינלאומיות (שתחת להב 433), שימש כמפקד ימ"ר מרכז, ומחודש מרץ 2021 מכהן כמפקד היחידה לאכיפת פשיעה כלכלית (יאל"כ), גם היא תחת להב 433.