סגור
חרדים ישיבה כולל לימוד תורה חדש
חרדים בישיבה (אוהד צויגנברג)

ועדת הכספים אישרה: חצי מיליארד שקל יועברו לחינוך חרדי תמורת קיצוץ בביטחון וברווחה

מדובר בעברת 736 מיליון שקל ליישום הסכמים קואליציוניים, בתמורה לקיצוץ רוחבי בתקציבים של משרדי הממשלה. בין היתר יועברו 122 מיליון שקל לרשת החינוך העצמאי המקורבת ליהדות התורה ו- 114 מיליון שקל לרשת מעיין המקורבת לש"ס

ועדת הכספים אישרה היום העברת 736 מיליון שקל ליישום הסכמים קואליציוניים, בכפוף לקיצוץ רוחבי של חצי מיליארד שקל בתקציביהם של משרדי הממשלה.
בין היתר מדובר בהעברת כחצי מיליארד שקל לתמיכה במוסדות תורניים ודתיים לפי ההסכמים הקואליציוניים עם ש"ס, יהדות התורה, ציונות דתית ועוצמה יהודית ובהם: העברת 122 מיליון שקל לרשת החינוך העצמאי (בה לומדים כ-120 אלף תלמידים) המקורבת ליהדות התורה, 114.5 מיליון שקל לרשת מעיין החינוך התורני המקורבת לש"ס, 150 מיליון שקל יועברו לפרוייקט מחשוב במוסדות תורניים, 95 מיליון שקל לחינוך ההתיישבותי (מהם 63 ציונות דתית לכפרי נוער, פנימיות -1 מיליון שקל לפי הסכם עם עוצמה יהודית), 20 מיליון שקל למוסדות הפטור ו-12 מיליון שקל למימון פעולות תרבות יהודית ברשויות המקומיות.
במסגרת ההעברות התקציביות אושרה גם העברת 92 מיליון שקל לטובת רישום הדרכה וסייעות לילדים בגיל הרך, מזה 1 מיליון שקל שאושרה במסגרת הסכמים פוליטיים.
לצורך עמידה בסכומים הנ"ל מבלי להגדיל את הגרעון בתקציב יבוצע קיצוץ רוחבי של חצי מיליארד שקלים בתקציביהם של משרדי והממשלה, והסטות בתוך תקציבי המשרדים בסך של 100 מיליון שקל.
בין היתר יבוצע קיצוץ של 131 מיליון שקל בתקציב משרד הביטחון, קיצוץ של 16 מיליון שקל בהוצאות בטחוניות, המשטרה - קיצוץ של 20 מיליון שקל, שירות בתי הסוהר - קיצוץ של 5.6 מיליון שקלים, מענקים לרשויות מקומיות - קיצוץ של 15 מיליון שקל. משרד החינוך: שירותי עזר, הסעות ופיתוח - קיצוץ של 106 מיליון שקל, בניית כיתות לימוד - קיצוץ של 9 מיליון שקל, משרד הרווחה אגף לטיפול באדם עם מוגבלות שכלית - קיצוץ של 17 מיליון שקל, משרד הרווחה סבסוד מעונות וצהרונים - קיצוץ של 22 מיליון שקל, משרד הבריאות, רכש שירותי בריאות - קיצוץ של 22 מיליון שקל, משרד החקלאות - תמיכה בחקלאות, קיצוץ של 11 מיליון שקל, עידוד מגזר עיסקי - קיצוץ של 19 מיליון שקל.
מרכז הקואליציה ח"כ ולדמיר בליאק (יש עתיד) אמר כי "הקצאת כחצי מיליארד שקלים מהסכום לצרכים קואליציוניים זה בושה. יש פה פגיעה בפריפריה ואוכלוסיות מוחלשות". בפנותו אל נציגי הליכוד קרא "אתם יושבים פה ושותקים ונותנים לכך יד".
גפני קרא לבליאק כי "כאשר זה מגיע לחינוך חרדי אתה נזכר. לא מעניין את ולדימיר האישה שגרה בחינוך העצמאי באופקים שיש לה ילדים ומלמדת ילדים ומקבלת הרבה פחות ממורה אחרת. אנו מבקשים כעת להשוות את שכרה. הליכוד היה צריך לעשות את זה מזמן. אתם רשעים שלא עשיתם את זה".
נציג אגף התקציבים השיב לבליאק כי ההפחתות המוצעות הם סכומים על תוכניות שלא מיושמות.
בעקבות פנייתו של ח"כ אחמד טיבי (תע"ל) עוכבה העברת כספים ליחידת יואב האמונה על אכיפת הסדר לאכיפת מקרקעין.
לדברי טיבי מדובר בהעברה בסך 12 מיליון שקל מהמשרד לשוויון חברתי אל יחידת יואב להריסות הבתים בנגב ועוד 10 מיליון שקל לתכנית מים וביוב המשמשת את רשות הבדואים להעתקת אוכלוסייה לצרכי פינוי וגורמת למפגעים סביבתיים קשים. טיבי הגיש את הבקשה לעכב אצ הכסף לנוכח סירובו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להעביר 200 מיליון שקל לרשויות הערביות. גפני הודיע כי למיטב ידיעתו הכסף יועבר בקרוב- כנראה בשבוע הבא.
בתגובה לצעדו של טיבי, עוכבה לבקשתו של ח"כ יצחק קרויזר (עוצמה יהודית) העברת 15 מיליון שקל לבדואים. "רק להרוס לערבים אתם רוצים. השר שלך גזען ביזרי".
טיבי קרא לקרוייזר, "אתה סדיסט נמוך קטן לא מתבייש".
בתוך כך הוועדה אישרה גם הקצאת תקן חדש לבית הנשיא. נציג בית הנשיא הסביר את הצורך בהקצאת תקן חדש בעקבות הגברת העומס בחודשים האחרונים בבית הנשיא והצורך בהקצאת תקן קבוע. הח"כים תהו והתבדחו אם המדובר בעומס שקשור לגיבוש המתווה ביחס להפיכה המשטרית. יו"ר ועדת האתיקה ח"כ ינון אזולאי (ש"ס) הציע לממן את כל נסיעת נושאי המו"מ למתווה לאי לצורך הגעה להסכמות.