סגור
אברהם בייגה שוחט 25.12.23
אברהם (בייגה) שוחט ז"ל (צילום: ריאן פרויס)

אברהם (בייגה) שוחט, שר האוצר לשעבר, מת בגיל 87

השר לשעבר, שכיהן בממשלות של רבין, פרס וברק, היה ממקימי קיבוץ נחל עוז והעיר ערד. בריאיון האחרון ב"ידיעות אחרונות" התייחס לטבח של חמאס ואמר: "לא העלינו בדעתנו שיכול לקרות מה שקרה ב-7 באוקטובר, אבל לא צריך להרים ידיים". ילדיו ספדו: "פעל לבניית הארץ ולהשגת שלום בר קיימא"

השר לשעבר, אברהם (בייגה) שוחט, הלך היום (ד') לעולמו והוא בן 87. שוחט היה נשוי לתמה, בתו של לוי אשכול - ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל. תמה, ממקימי קיבוץ נחל עוז והעיר ערד, הלכה לעולמה באוקטובר 2022. לבני הזוג היו שלושה ילדים ושבעה נכדים. שוחט כיהן כשר האוצר בין השנים 1992 ל-1996 בממשלות רבין ופרס ולאחר מכן בין 1999 ל-2001, בזמן שאהוד ברק כיהן כראש הממשלה.
בית החולים איכילוב הודיע היום על מותו, ומסר גם את הודעת ילדיו: "זכינו ואנו גאים להיות ילדים של אבא אוהב, שהיה חלוץ ומנהיג אמיתי. הוא היווה מופת ליושרה ולהתנהלות ערכית ופעל ללא ליאות לבנייתה של הארץ שלנו ולהשגת שלום בר קיימא. אנו מודים למרכז הרפואי על המסירות והטיפול באבינו. היה לו אמון גדול במערכת הרפואית ובצוות של איכילוב, שליווה אותו עד רגעיו האחרונים".
שוחט נולד בשנת 1936 בתל אביב. את שירותו הצבאי עשה בנח"ל. הוא בעל תואר בהנדסה אזרחית מהטכניון, ובהמשך עבד כמנהל בסולל בונה. שוחט שימש כמהנדס בצוות התכנון וההקמה של העיר ערד ולאחר מכן נבחר למשרת ראש המועצה המקומית ערד, תפקיד שבו כיהן בין 1967 ל-1989.
ב-1988 החל לכהן כח"כ מטעם המערך בחודשים האחרונים של כהונת הכנסת ה-11. בכנסת ה-12 הוא היה בין היתר יו"ר ועדת הכספים. ביולי 1992 הוא מונה על ידי ראש הממשלה דאז יצחק רבין להיות שר האוצר, תפקיד אותו המשיך למלא גם לאחר הירצחו של רבין והקמת ממשלה חדשה בראשותו של שמעון פרס.
בכהונתו הראשונה כשר אוצר נרשמה במשק צמיחה כלכלית וירידה באבטלה. לחובתו נזקפים הסכמי השכר הנדיבים שנחתמו ערב הבחירות 1996.
בכנסת ה-13, לאחר שמפלגת העבודה הפסידה בבחירות, הוא כיהן כחבר בוועדת הכספים. לאחר הבחירות ב-1999, חזר שוחט לכהן כשר האוצר ובתקופה מסוימת גם כשר לתשתיות לאומיות.
בדצמבר 2004, לפני הצטרפותה של העבודה-מימד לממשלת שרון השנייה, התמודד על תפקיד שר, אך בבחירות הפנימיות במפלגה הגיע רק למקום העשירי – ונשאר מחוץ לממשלה. בסוף שנת 2005 הוא פרש מהכנסת, לאחר שכיהן במשך כמה שנים כחבר בוועדת הכספים וכחבר בוועדה לבחירת שופטים.
ארבעה שרי אוצר לשעבר החמיאו לשוחט עם פרישתו מהחיים הפוליטיים. "היית שר אוצר טוב, אפילו טוב מאוד‭,"‬ החמיא לו אהוד אולמרט, שכיהן בתפקיד באותה תקופה. בטקס השתתפו גם שרי האוצר לשעבר פרופ' יעקב נאמן, משה ניסים ויגאל כהן-אורגד, שגם החמיאו לשוחט.
בחודש שעבר הושק ספרו האוטוביוגרפי של שוחט, "בין מדבר לאוצר" (בהוצאת ידיעות ספרים), במרכז רבין בתל אביב. נשיא המדינה, יצחק הרצוג, שפתח את האירוע, אמר: "אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולומר לך תודה בייגה היקר, בשם העם כולו ובשם מדינת ישראל, על עשרות השנים שנתת מעצמך למעננו, למען החברה והמדינה". בהמשך נשא דברים דב איכנולד, מנכ"ל ידיעות ספרים והעורך הראשי: "הספר, שלכבודו התכנסנו, כולו יצוק אהבה, ולמרות ועל אף הכןל יש בו גם תקווה שאפשר גם אחרת".
לקראת הוצאת הספר התראיין שוחט ל"ידיעות אחרונות". הוא התייחס למתקפת הטרור ב-7 באוקטובר, בין היתר על קיבוץ נחל עוז, שאותו ייסד ובו חי עם אשתו. "במרץ ‭ 2022‬נסענו לשם כל החברים שנשארו בחיים מהגרעין לביקור", הוא סיפר, "היינו אורחים של המשק וראינו אז את קו הגבול. את הממ"דים. אבל לא העלינו בדעתנו שיכול לקרות מה שקרה ב-7 באוקטובר".
שוחט אמר עוד בריאיון ליובל קרני, שפורסם לפני כחודשיים: "אני חושב שהאירוע הוא דרמטי ברמה גבוהה מאוד. משהו התערער בכל הקונספציה והביטחון הגדול שהיה לנו. אני לא אומר שצריך להרים ידיים, אבל אני אומר שאנחנו נמצאים בפרשת דרכים גדולה. תוסיף לזה את מה שקרה כאן בשנה האחרונה עם הרפורמה המשפטית, שבעצם הלכה להרוס את הדמוקרטיה הישראלית. תוסיף גם את התנהלות הממשלה וראש הממשלה שנכנע לסחיטה כדי לקיים אותה", אומר מי שהיה שר אוצר מיתולוגי בממשלות רבין ושני יורשיו במפלגת העבודה, בתקופה של פריחה כלכלית. "נתניהו משלם מחירים בלתי סבירים גם בהתנהלות הכלכלית, גם בתקציב. הדבר הזה חייב להשתנות. אם זה לא ישתנה, אני רואה סכנה גדולה מאוד לקיומנו כאן".
פרק מרכזי בספרו מוקדש לתקופת כהונתו כשר אוצר, בממשלות רבין, פרס, לאחר הרצח, וברק. שש שנים כיהן בתפקיד וחולל בו מהפכה. "בתקופתי כשר האוצר הייתה העלייה הגדולה, הסכמי אוסלו, הסכם השלום עם ירדן. הארץ פרחה. הכלכלה צמחה מאוד מאוד מאוד, המון הישגים, המון דברים, החל ממערכות כבישים, ההחלטה על הקמת כביש ‭ ,6‬ ההתפלה, אינטל קריית גת, על כל מה שמשתמע מזה. המון המון דברים התרחשו".
באותו ריאיון אמר שוחט כי על נתניהו להתפטר מתפקידו. הוא נשאל גם על הסכמי אוסלו, שנחתמו בזמן שכיהן כשר אוצר: "אוסלו לא היה טעות, אבל הוא נכשל. אך תפיסת חלוקת הארץ והיפרדות מהפלסטינים, זו לא הייתה טעות", הוא אמר.