סגור
אראל מרגלית ו מכללת תל חי
אראל מרגלית ומכללת תל חי (צילום: שחר עזרן, המכללה האקדמית תל חי)

"עצירת התקצוב לאוניברסיטה בתל חי תפגע בהקמת מרכז פודטק בצפון"

כך מזהיר יזם ההייטק אראל מרגלית לאחר ההחלטה של הממשלה שלא לתקצב את הקמת האוניברסיטה בתל חי. לדבריו, "זה דיני נפשות. יש גבול להשתוללות"

מתברר שלא לכל סוג של חינוך יש לממשלה הזאת כסף. למרות החלטה של המועצה להשכלה גבוהה על הקמת אוניברסיטת תל חי, הממשלה החליטה לא לתקצב את הקמת האוניברסיטה בהיקף של מאה מיליון שקל לשנה הקרובה וחצי מיליארד בחמש שנים. יזם ההייטק אראל מרגלית, הפעיל מאוד בהקמת סטארט-אפים בקריית שמונה והסביבה, מזהיר שהדבר "עלול להרוג את תהליך הקמת מרכז הפודטק והאגרוטק בצפון, ולסכל תהליך ליצירת 50 אלף מקומות עבודה בשכר גבוה".
הקמת אוניברסיטה בצפון הייתה אחת ההתחייבויות הבולטות של שרת החינוך הקודמת יפעת שאשא ביטון, יוצאת קריית שמונה. ועדה שמינתה השרה מ"תקווה חדשה" המליצה על הפיכת מכללת תל חי בקריית שמונה לאוניברסיטה ביחד עם מכון המחקר החקלאי מיגל, שבו מועסקים 120 בעלי תואר דוקטור. היא העדיפה חלופה זו על החלופה שהציעו מכללות אחרות בצפון להקים אוניברסיטה אזורית שתעניק רק תארים מתקדמים ותקבל את התלמידים מכל המכללות. על עיתוי קבלת ההחלטה נמתחה ביקורת רבה, ובין היתר נטען שהיא מחטף.
בפברואר פרסם "כלכליסט" את העובדה ששר החינוך יואב קיש, שהוא גם יו"ר המועצה להשכלה גבוהה, מונע את מינויה של ועדת ליווי להקמת האוניברסיטה, בראשות פרופ' בני גייגר ממכון ויצמן. ועדת הליווי חיונית כדי שניתן יהיה לקדם את הקמת האוניברסיטה. קיש הסביר זאת בצורך "ללמוד ולבחון לעומק את תהליך". ברקע הדברים עומד כנראה הרצון להביא לכך שהאוניברסיטה או חלק ממנה יוקמו בעיר צפת, המזוהה עם הליכוד.
עכשיו מתברר שהכסף הדרוש כדי להתחיל בתהליך הקמת האוניברסיטה לא הוכנס לתקציב ההשכלה הגבוהה. זאת אף שבראש הוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה עומד נשיא מכללת תל חי לשעבר, פרופ' יוסי מקורי, שתומך בתהליך.
מרגלית אמר שתהליך אישור אוניברסיטת תל חי לקח הרבה שנים והיה כרוך בתנאים רבים. לדבריו, "זה נושא גדול ומאחד. זה כמו הסייבר בבאר שבע. זה יכול ליצור אקו סיסטם. קריית שמונה יכולה להיות מהמקומות המובילים בעולם בתעשיית הפודטק והאגרוטק. יש פה 35 חברות סטארט-אפ. חברות מהעולם רוצות לעבור לפה כי הן בונות על תשתית אנושית, שיהיו המון צעירים שיחפשו עבודה במקום. אם הממשלה תעצור את הקמת האוניברסיטה בטענה שבודקים את שאלת המקום, זה יהיה נורא. זה יעצור תהליך ליצירת 50 אלף מקומות עבודה איכותיים בגליל. יש פה מרחב כפרי, איכות חיים ואלטרנטיבה לתל אביב".
מרגלית מזהיר גם ש"ברגע שמשהו יורד מהשולחן יכול לקחת עשר שנים עד שזה יחזור. זה מטורף, זה דיני נפשות והגענו לרגע האמת. יש גבול להשתוללות. חייבים לשים גבול". מהוועדה לתכנון ולתקצוב של המועצה להשכלה גבוהה נמסר: "אין בכוונתנו להגיב".
מלשכת שר החינוך יואב קיש נמסר: "שר החינוך ביקש לבחון באופן מקצועי את משמעויות המלצת המל״ג להקמת אוניברסיטה בתל חי, בשל פניות רבות שטוענות שההחלטה התקבלה משיקולים שאינם מקצועיים אלא שיקולים פרסונליים. בנוסף, בתיאום מלא עם הוות״ת, תקציב הקמת האוניברסיטה מעולם לא תוכנן להיות חלק מהתקציב השוטף אלא תקציב תוספתי".