סגור
מימין  משה גפני ו בצלאל סמוטריץ' שר ה אוצר
משה גפני ובצלאל סמוטריץ' (צילום: רפי קוץ אלכס קולומויסקי)

תקציב 2024
הקואליציה תוקפת את התקציב מבפנים, הגירעון עלול לגדול עוד יותר

דווקא חברי כנסת מהקואליציה פועלים להוציא מחוק ההסדרים גזירות, מחשש שיפגעו בבוחרים שלהם; מרכז הקואליציה בוועדת הכספים, אליהו רביבו מהליכוד, מתנגד לביטול הפטור על טבק בדיוטי פרי כי "המס יפגע בעובדי רש"ת, שהם בוחריי"; היו"ר משה גפני, בגיבוי יתר חברי הקואליציה, מטרפד חובת דיווח על השכרת דירות וכן מונע צמצום סכום הפטור ממס על השכרה; גם החלת חוק המזומן על צ'יינג'ים צפויה ליפול

חברי הכנסת מהקואליציה בוועדת הכספים לוחצים להוציא מחוק ההסדרים שורה של גזירות שצפויות לפגוע בבוחריהם בעקבות הטלת מסים והרחבת הדיווח לרשות המסים. הוצאת הסעיפים הללו מחוק ההסדרים צפויה לגרום לחסר של מאות מיליוני שקלים בתקציב ולחייב צעדי איזון מקבילים כמו הגדלת הקיצוץ בתקציב המדינה.
בוועדת הכספים יש לקואליציה רוב אוטומטי של תשעה ח"כים מול שמונה ח"כים לאופוזיציה. מאחר שהרוב הוא על חודו של קול, אזי שר האוצר בצלאל סמוטריץ' זקוק לתמיכתו של כל אחד מהח"כים בקואליציה. אלא שהמרד שפרץ לפני חודשיים בקרב חברי הקואליציה בוועדה בדיוני חוק תקציב המדינה המעודכן לשנת 2023, שבהם הוצבו בפניהם עובדות מוגמרות על ידי האוצר - התגבר. כעת אותם ח"כים דורשים להכניס שינויים לטובת הבוחרים.
מאחורי הקלעים מופעלים לחצים על חברי הכנסת לא רק מצד הלוביסטים של בעלי ההון שעתידים להיפגע מהגזירות, אלא בעיקר מצד מתפקדי וחברי מפלגה שייפגעו אף הם. מרכז הקואליציה בוועדה, ח"כ אליהו רביבו (הליכוד), שאמור לגייס את הרוב בוועדה עבור הממשלה, כבר הודיע לפני כחודש שהסעיף לביטול הפטור ממס על רכישת סיגריות בחו"ל או בדיוטי פרי לא יעבור. אי־ביטול הפטור יגרום לאובדן הכנסות מתוכנן שנתי לקופת המדינה בגובה של 50 מיליון שקל.
מדובר בפטור ממס על רכישת שתי חבילות סיגריות בדיוטי פרי, בישראל או רכישה בחו"ל. אם יבוטל הפטור, הכנסותיה של רשות שדות התעופה מתמלוגים מחנויות הדיוטי פרי ייפגעו. היו"ר הוותיק של עובדי רשות שדות התעופה (רש"ת) הוא פנחס עידן, שהיה מועמד בעבר ברשימת הליכוד לכנסת. במשך השנים הוא פקד אלפי מתפקדים לליכוד ובהם עובדי רש"ת ובני משפחותיהם. רביבו נבחר לכנסת במקום השמור ברשימת הליכוד למחוז מרכז ־ המחוז שבו יש מתפקדים רבים לעובדי רש"ת והתעשייה האווירית. "אותי הדיוטי פרי לא מעניין אלא רשות שדות התעופה", הודה בגלוי רביבו בישיבת הוועדה בשבוע שעבר. "נבחרתי במחוז מרכז כנציג העובדים. הטלת מס לא סביר שלא ניתן לאכוף אותו תפגע בהכרח ברשות על כל עובדיה שהם קהל בוחריי".
לא רק רביבו דואג לבוחריו אלא כל ח"כי הקואליציה בראשות היו"ר משה גפני (יהדות התורה) שמסרבים לבטל את העדכון השנתי של הפטור ממס על שכר דירה העומד כיום על 5,654 שקל בחודש. הפטור הזה מעודכן מדי שנה בחודש ינואר בדרך כלל כלפי מעלה, בהתאם לעליית המדד בשנה הקודמת. ככל שיש עדכון שנתי בגלל עליית המדד, הפטור ממס על השכרת דירה גדל.
עוד מציע האוצר לחייב את כל משכירי הדירות להגיש דיווח שנתי מקוון למס הכנסה - גם את אלה שהכנסותיהם משכירות למגורים נמוכות מגובה הפטור. שני הצעדים הללו מוערכים בהגדלת הכנסות המדינה ממסים ב־60 מיליון שקל ב־2025 ולאחר מכן במאות מיליוני שקלים. חיוב כל משכירי הדירות בדיווח יגביר את האכיפה ויגדיל את הכנסות המדינה. כיום משכירים רבים לא מדווחים על הכנסותיהם אף אם עברו את גובה הפטור. גפני כבר הודיע שיסרב להעלאת סעיפים אלה להצבעה, ואמר: "לא הסכמתי להצעה הזו הרבה שנים. כאילו אנחנו במדינה טוטליטרית שהאזרח צריך לדווח על כל דבר. זה לא בסדר".
בקואליציה בוועדת הכספים קיימת התנגדות גם לקיבועו של מס הרכישה על משקיעים ל־8% כפי שמבקש סמוטריץ'. הוראת השעה בעניין תפוג בסוף 2024. בנוסף, יש את התוכנית המאזנת שנלווית לחוק ההסדרים הכוללת את יישום ההגבלות לחוק לאיסור שימוש במזומן גם על חלפני כספים (צ'יינג'ים). בכנסת יש התנגדות לאישור ההצעה מה שעלול לפגוע במלחמה בהון השחור ובהגדלת ההכנסות ממס במאות מיליוני שקלים. הלוחצים הם בעיקר בעלי הצ'יינג'ים, והנהנים מהמצב הן אוכלוסיות שבהן יש שימוש מוגבר בצ'יינג'ים ובהן במגזר החרדי והערבי.