סגור

אם אנחנו רוצים שהבית שלנו ימשיך להתקיים, לא מספיק ללמוד תורה. צריך להילחם עליו

אי-גיוס החרדים לצה״ל פוגע באחדות החברה בישראל. עלינו לתקן את העיוות הזה למען ילדינו

לפני הכל, אני אמא. ובתקופה האחרונה אני אמא מודאגת מאוד, שכבר ארבעה חודשים מתקשה להירדם בלילות. שני בני משרתים ביחידות מובחרות — האחד בשירות קבע והשני בשירות מילואים, שמשתתף בלחימה בעזה מאז ה-8 באוקטובר.
אמהות ואבות כמוני, לחיילים וחיילות שבימים אלו מחרפים את נפשם למען השבת החטופים ולמען הביטחון שלנו, בוודאי שפשפו את עיניהם בתדהמה כאשר קראו את התיקון המוצע לחוק שירות הביטחון ושירות המילואים, שנידון בימים אלו בממשלה. לפי שני תזכירי החוק, שפורסמו בשבוע שעבר, הנטל על המשרתים בצה״ל, שממילא הוא כבד מאוד, רק יגדל והוא אינו מתייחס כלל וכלל לגיוס חרדים; שירות החובה לחיילים ולחיילות בשירות קרבי יוארך לשלוש שנים ומספר הימים שבהם ישרתו אנשי המילואים בכל שנה כמעט יוכפל. בנוסף, מוצע להעלות את גיל הפטור לחיילי מילואים.
האם זה הוגן שבארבעת החודשים האחרונים רק חלק מהאמהות והאבות בישראל אינם מצליחים לתפקד מרוב דאגה וחשש, ואילו אחרים ממשיכים כרגיל?! אחרי ה-7 באוקטובר, ההשתמטות מגיוס משמעותה לתקוע אצבע בעיניי הציבור שנושא בנטל — עיניים שאינן מפסיקות לדמוע כבר ארבעה חודשים ולב שמתפוצץ מגאווה. המחויבות שלנו כעם לחיילים ולחיילות בסדיר ובמילואים אינה יכולה להיות עוד מס שפתיים אלא לבוא לידי ביטוי במציאות בשטח.
1 צפייה בגלריה
יודפת הראל בוכריס קרן בלאמברג קפיטל
יודפת הראל בוכריס קרן בלאמברג קפיטל
יודפת הראל בוכריס קרן בלאמברג קפיטל
(צילום: בלאמברג קפיטל)
המילה אחדות הפכה למילת קסם, אבל אנחנו לא נשתוק יותר נוכח אי הצדק הזה שזועק לשמים. מה עוד צריך לקרות פה כדי שמגזר שלם יבין שגם הוא צריך להיכנס מתחת לאלונקה, אחרת למדינת ישראל אין עתיד בטחוני, חברתי וגם כלכלי.
כבר ב-2020, קבע צוות הבדיקה בראשות האלוף במיל׳ רוני נומה כי מספר המתגייסים החרדים לצה"ל בשנים 2018-2014 אינו עומד ביעדי הגיוס. לפי דו״ח של אגף כוח האדם של צה״ל מאשתקד שפורסם ב״כלכליסט״, שיעור המתגייסים בערים החרדיות הוא זעום. אלעד היא העיר החרדית עם שיעור הגיוס הגבוה ביותר, ובה 22.7% מהגברים מתגייסים. בביתר עילית שיעור הגיוס אצל גברים הוא 12.4%, בבני ברק 11.7%, ובמודיעין עילית 8.7%.
בתחילת החודש נשלח לא פחות מאשר השר לענייני ירושלים והמסורת, מאיר פרוש (יהדות התורה), להודיע בשם הממשלה לכנסת על הקדמת גיוסם של 1,300 מתנדבי שנות השירות, תלמידי מכינות קדם צבאיות, ישיבות הסדר וישיבות ציוניות. ״צה״ל נדרש לכוח אדם נוסף לשם עמידה במשימותיו, ובפרט נדרשת הקדמת גיוסם של 1,300 כשירי גיוס נוספים למרץ 2024״, אמר ללא בושה אחד התומכים הגדולים באי-גיוס חרדים.
מתחילת המלחמה כמה מאות צעירים חרדים אכן התגייסו לצה״ל, ובמפלגת ש״ס כבר מתחילים להישמע קולות מבורכים של שינוי. כמו מצד שר הפנים משה ארבל, ששלח מכתב תמיכה למנכ"ל עמותת נצח יהודה, המלווה חיילים חרדים במסלולי גיוס קרביים, או השר יעקב מרגי שאמר: ״לא צריך לחכות ליום שאחרי המלחמה. מי שלא לומד, ויש הרבה כאלה, יכול להתגייס כבר היום". חשוב להדגיש כי אין מדובר במלחמת דת. חובשי הכיפות הסרוגות משתתפים בנטל בדיוק כמו הציבור החילוני ומצליחים לשלב גם לימוד תורה. מדוע הצעירים החרדים אינם יכולים לעשות זאת גם?! מדוע אין מענה מתאים לשירות לאומי לחרדיות ולחרדים?!
״בימים מאתגרים אלה, יש דבר אחד ברור מאד – כולם צריכים להתגייס להגנה על הבית. זוהי תקופה אחרת, מה שהיה לפניה, נכון שייבחן שנית״, אמר לאחרונה הרמטכ״ל הרצי הלוי. ״צה"ל תמיד שאף להביא לשורותיו מכל חלקי החברה הישראלית. המלחמה הזו ממחישה את הצורך לשנות. להצטרף לשירות, להגן על הבית״. לא יעלה על הדעת שבממשלה בה חברים שני רמטכ״לים לשעבר, אלוף לשעבר וראש שב״כ לשעבר, ייתנו יד להשתמטות מגיוס ויהפכו את צבא העם לצבא של חלק מהעם שמגן על כל אזרחי ישראל.
בשנה שעברה הסביר השר פרוש כי ״בן גוריון, כשהקים את המדינה והיה צריך את התמיכה שלנו, הבין שבית לאומי לכל יהודי זה כולל את היהודים החרדים שמבקשים לשבת ללמוד. זה היה התנאי". אחרי ה-7 באוקטובר הדברים השתנו, כפי שציין הרמטכ״ל. ישראל היא בהחלט הבית של כולנו, אבל הבנו שאם אנחנו רוצים שהבית הלאומי שלנו ימשיך להתקיים, לא מספיק לשבת וללמוד. צריך להילחם עליו ולהגן על אזרחיו. אם לא נפעל לתיקון עיוות זה שפוגע באחדותה של החברה בישראל, יהיה זה פספוס היסטורי שנצטער עליו לדורות. זוהי ללא כל ספק המחויבות שלנו לילדים שלנו.
הכותבת היא מנהלת ההשקעות של קרן בלאמברג קפיטל בישראל