סגור
צור הדסה
צור הדסה (צילום: אוראל כהן)

ח"כים לשרת הפנים: עכבי את היפרדות צור הדסה ממטה יהודה

לאחר ששרת הפנים איילת שקד החליטה להכיר ביישוב כרשות מקומית חדשה, קוראים בוועדות הפנים והכלכלה לעכב את המהלך עד להצגת תוכנית שתבטיח איתנות כלכלית

לאחר ששרת הפנים איילת שקד החלטה בחודש אפריל האחרון להכיר ביישוב צור הדסה כרשות מקומית חדשה, קוראים חברי כנסת לעכב את ההיפרדות של היישוב מהמועצה האזורית מטה יהודה, עד להצגת תוכנית כלכלית שתבטיח איתנות כלכלית כיישוב עצמאי.
לדברי יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מיכאל ביטון (כחול לבן), "דרושה שיטה כללית לפיצול והכרזה של ישובים עצמאיים מבחינה מוניציפלית. ועדות הפנים והכלכלה ממליצות למשרד הפנים להתנות את היפרדות צור הדסה ממטה יהודה עד להצגת תוכנית תקציבית אמיתית עם מקורות הכנסה ליישוב. ישוב שייכשל כלכלית יגיע בסוף לאוצר לבקש פתרונות". עוד ביקש ביטון ממרכז השלטון המקומי להציג בפני הוועדות נייר עמדה בעניין פיצול ישובים וההשפעה על היציבות הפיננסית של הרשויות החדשות, וקרא לשקד לשקול את הפרסום הסופי של ההיפרדות.
יאיר קמייסקי, יו"ר ועד היישוב אמר כי "צור הדסה מונה 13 אלף תושבים, הוא היישוב הגדול ביותר בישראל שאינו רשות מקומית. היעדר מעמד עצמאי ליישוב בסדר גודל כזה מהווה אתגר יומיומי לתושביו ולתושבי מטה יהודה. ועד היישוב תמך בהחלטת השרה ובלבד שליישומה היתכנות כלכלית המבטיחה את עצמאות הרשות החדשה וכושר מתן שירותים איכותיים לתושביה". בהחלטת השרה נקבע שצו ההקמה ייחתם באפריל 2023, כאשר בשנה זו תתקיים היערכות במכלול הסוגיות הנוגעות לאופן יישום ההקמה.
"לאחרונה הודיע משרד הפנים שבכוונתו לקצר את לוחות הזמנים לחודשיים, כך שתהליך הקמת המועצה החדשה יסתיים באוגוסט 2022. סדר זמנים בלתי סביר זה מבטיח היערכות לקויה שתביא ליצירת רשות מקומית בלתי עצמאית ולפגיעה וודאית בשירותים הניתנים לתושביה. ועד היישוב ותושביו תומכים עקרונית בהחלטה להפוך את צור הדסה לרשות עצמאית, ואולם לא בדרך זו, שאינה יורדת לעומקם של דברים. אנו מתנגדים בתוקף להקמתה של רשות עניה בלתי עצמאית הנשענת על מענקי איזון".
תושבת היישוב עו"ד מירב זמיר אמרה כי פנתה ליועצת המשפטית לממשלה שתדון ב"מחטף שנעשה בתקופת הבחירות", כדבריה. לדברי נציגת המשפטים בדיון, הפניה תדון במשרד המשפטים, אך יש להעביר פניה מתאימה גם ליועץ המשפטי של משרד הפנים. בני אלירז, סגן ומ"מ ראש מועצת מטה יהודה אמר כי מועצת מטה יהודה לא תתן יד לכך שהישוב לא יהיה איתן כלכלי.
ממשרד האוצר נמסר בדיון כי שינוי המעמד המוניציפלי הוא בסמכות שרת הפנים: "אנחנו נצפה שהרשות תתקיים בעצמאות כלכלית. במידה וימשיכו את תהליך הפיצול נחכה לראות את השלמת עבודת המטה ולראות אם יעבירו נכסים לטובת היישוב צור הדסה".
ממשרד הפנים נמסר שהעבודה התקציבית נעשית בימים אלה. במענה לשאלת ביטון כמה כסף מובטח למועצה בינואר, השיב המשרד כי אין ברשותו נתונים כספיים. "בחודשים האחרונים עשינו עבודה ולכן הפיצול הוקדם". ביטון אמר בתגובה: "אתם נותנים לתושבי צור הדסה לקפוץ לבריכה ריקה מתקציב".