סגור
בני שטיינמץ בבית משפט בז'נבה שוויץ אוגוסט 2022
איש העסקים בני שטיינמץ (צילום: AFP)

בני שטיינמץ שוחרר בערבות בקפריסין - עד להכרעה בבקשת ההסגרה של רומניה

איש העסקים הישראלי נעצר בשבוע שעבר בעקבות צו מעצר אירופאי שהוציאה נגדו רומניה, לאחר שהורשע בהונאת קרקעות במדינה ונגזרו עליו 5 שנות מאסר

בית המשפט בקפריסין שחרר היום (ד') בערבות את איש העסקים בני שטיינמץ עד אשר יוכרע האם לקבל או לדחות את בקשת הרשויות ברומניה לעכבו במדינה לצורך הסגרה.
שטיינמץ נעצר בשבוע שעבר כשנחת בלרנקה, בעקבות צו מעצר אירופאי שהוציאו נגדו הרשויות ברומניה, לאחר שבית המשפט העליון במדינה הרשיע אותו בפרשת מרמת קרקעות וגזר עליו 5 שנות מאסר.
מטעמו של שטיינמץ נמסר בתגובה כי "שטיינמץ שוחרר בקפריסין בערבות, בתוקף לאלתר, עד לביטול תוקפו של צו המעצר האירופי. שטיינמץ מברך על ההחלטה והוא סמוך ובטוח כי בית המשפט בקפריסין יבין שלא היה צריך להוציא לפועל את צו המעצר האירופי, בשל הפגמים המשמעותיים שהוצגו בהליך המשפטי שבוצע ברומניה. זאת בדומה בהתאם למסקנה אליה הגיעו יוון, איטליה והאינטרפול בעבר".
"עצם העובדה כי יוון ואיטליה לא יישמו את צו המעצר בעבר והורו על שחרורו של שטיינמץ משליכה על השיקולים על מעצר במדינה אחרת כמו קפריסין", אומר עו"ד שרון נהרי, יו"ר ועדת הסגרות ופשיעה בינלאומית בלשכת עורכי הדין.
לדבריו, יש לקחת זאת בחשבון "במיוחד לאור הנחיות האיחוד האירופי להוצאת צו מעצר (HANDBOOK ) אשר מדגישות כי יש לבחון אם הוצאת הצו מוצדקת, מידתית, וכי יש סיכוי כי הצו יידחה בעתיד על אותו בסיס שבו הוא כבר נדחה בעבר. לפיכך נראה שהיה נכון היה לשחררו".
נגד שטיינמץ עומד גם בשוויץ עונש מאסר של שלוש שנים, שנה וחצי מתוכן בפועל, לאחר שהורשע בעבירות שוחד לנשיא גינאה לשעבר – פסק דין שעליו הגיש ערעור לבית משפט פדרלי במדינה.