סגור
ראש הממשלה בנימין נתניהו 18.2.24
ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)

דעה
טוב שם טוב משמן טוב - מכתב פתוח לביבי

כדאי לך לסיים את החיים הפוליטיים לאחר הצלחה כבירה. החזר את הצדק, החסד ואת מוסר נביאי ישראל למדינת ישראל ומיד לאחר החג, תודיע שאתה מתפטר

לפני שבוע, חברת דירוג האשראי S&P הורידה את דירוג מדינת ישראל. יתר על כן, תחזית כל חברות הדירוג היא שלילית לחודשים הבאים. האם כלכלת ישראל היא במצב לא טוב, או שמא צודקים כלכלני האוצר הטוענים כי מצבה של מדינת ישראל יציב. ובכן, כולם צודקים.
תארו לעצמכם אגם גדול מלא מים נקיים וכחולים שכיף לשחות ולשוט בו - זוהי מדינת ישראל בינואר 2023. מדינה עם תמ"ג לנפש בסביבות 50,000$, הון אנושי גבוה, וסקטורים רבים עם ערף מוסף גבוה כמו בהיי-טק.
אבל מינואר 2023 מתחילים להזרים לתוך האגם בוץ ומי ביוב. מצד אחד, מי שמתבונן בזרם העכור רואה שהמצב רע מאוד, כי הזרם לא רק שאינו פוסק אלא אפילו מתחזק לאחר אוקטובר 2023.
מצד שני, מי שנמצא בסירה על האגם רואה אגם כחול ויפה, כי לוקח זמן עד שזרם הביוב משפיע על האגם. אבל אם לא נפסיק זאת, יום אחד, האגם יהיה רק עם מי ביוב, ואף אחד לא ירצה לשחות בו. לכן חייבים לעצור את זרימת הבוץ והביוב עכשיו ומייד!
ומי דאג להזרמת הבוץ? זהו ראש הממשלה: בנימין נתניהו.
שלטונו של בנימין נתניהו לא היה אחיד. היו תקופות בהן המדיניות הכלכלית שלו הייתה טובה למדינה. הרי, אין ספק שהחלטתו להקטין את הקצבאות ולהקטין את הוצאות הממשלה בשנת 2003 הייתה חשובה למדינת ישראל. גם מדיניות ממשלתו בזמן הקורונה הייתה טובה ונכונה.
אבל, נתניהו מסיים את שילטונו בצורה מחפירה. שנה וחצי שאין אף החלטה לטובת מדינת ישראל. הוא הקיף עצמו מבחירה בחבורת אנשים חסרי מוסר וללא שמץ כישורים להיות שריו, וכך נראית המדיניות הכלכלית, החברתית, והביטחונית. רק בוץ וביוב זורמים למדינת ישראל מאז ינואר 2023 וממשלת ביבי מנסה לשכנע שמדובר במי מעין זכים וטהורים.
אז בסך הכל, כאשר מסכמים את כל שנות שילטונו, הציון הכולל עובר את הממוצע. אך לא כך מודדים שלטונו של מנהיג. פרופ' כהנמן, שהלך החודש לעולמו, הראה שההסתכלות של בני אדם על התנהגות מנהיג תלויה במיוחד במה שעשה בחודשים האחרונים של שלטונו, ולא בממוצע לאורך כל התקופה.
אם כן, מנהיג שעשה טוב משך שנים, אך מסיים עם טעות גדולה, ייזכר לדיראון עולם בדפי ההיסטוריה. ולעומת זאת, אדם שבסוף הדרך עשה דברים טובים, מעשים אלו יישארו בזיכרון. זהו ללא ספק סוג של אי-רציונאליות, אבל כך בני אדם מתנהגים. (מי זוכר את כישלונותיו המחפירים של צ'רצ'יל בתפקידיו כשר הימייה וכשר המושבות!)
אם ביבי קורא טור זה, וחשוב לו יותר שם טוב משמן טוב בסגנון ארוחות שחיתות במלון, כדאי שיבין שהוא עוד יכול לקנות במעשיו עתה, שם טוב. כל שהוא צריך לעשות זה מעשה אחד גדול, ולאחר מכן להתפטר ומדינת ישראל תלך לבחירות, וביבי יפרוש לו מהחיים הציבורים לעד.
מהו המעשה שיכול לתקן את עוולות העבר? מה הוא מעשה החשוב וטוב למדינת ישראל? להעביר חוק גיוס שוויוני, לבטל את ההטבות למגזר החרדי, ולהביא צדק והגינות לעם ישראל.
אכן ביבי, שכח את סוף שלטונך העגום בשנה האחרונה! חזור להיות הביבי של 2003. כולנו יודעים שלאחר 2003 שינית את מדיניותך כי הבנת שכדי לשלוט על העם, מספיק לשחד את החרדים, וכך אתה תזכה להאריך ימים בשלטון אבל שלטון זה הוא ארוך, מושחת והורס את המדינה וכל חלקה טובה שבה.
ביבי, בכוחך להעביר בעזרת האופוזיציה חוקים המבטלים את מה שנתת לקבוצות לחץ ללא שום סיבה טובה חוץ מאשר טובתך האישית. הרי מי כמוך יודע שההנהגה החרדית זורעת שחיתות, קיצוניות ולא יהדות.
ביבי, מיד לאחר החג, תודיע שאתה מתפטר בעוד שישה חודשים, ובינתיים בזכות ממשלה רחבה, תוכל להעביר החלטות קשות אך חשובות לעם: ביטול כל ההבדלים בין חרדים ואחרים. שירות לאומי לכל אזרח שאינו מגוייס כולל ערבים. מי שלא משרת לא מקבל תקציבים, ובמיוחד לא ביטוח לאומי. בתי-ספר שלא מלמדים לבגרויות או בתי-ספר מקצועיים, לא מקבלים תמיכה ממשרד החינוך. הערכים של מדינת ישראל הם צדק והגינות.
ביבי, אם אלו יהיו מעשיך האחרונים לפני שתתפטר, ההיסטוריה ועם ישראל יזכרו אותך כמנהיג גדול. איני יודעת אם זה יקנה לך גן עדן, כי אלוהים לא מתנהל אי-רציונלי כמו במחקרים של כהנמן. איני יודעת אם קנית לך מעשים שיזכו אותך בגן עדן, הרי לא שמרת על היהדות, אפילו השחתת אותה דרך החרדים, לא שמרת על הצדק, ולא שמרת על הביטחון, ורק שמרת על תענוגות חייך. אבל, בעיני העם, זה יספיק.
אבל ביבי, אם תמשיך לנהל את המדינה עם ממשלה זו, מה שייזכר ממך היא מורשת של אדם חמדן, תאב שררה וכוח ובעיקר תיזכר כאיש שהביא לאסון הגדול ביותר שקרה לעם היהודי מאז השואה. זה יהיה גורלך אם תמשיך לאפשר לבן גביר להשתלט על המשטרה, ולסמוטריץ' להביא חורבן כלכלי על המדינה. האם זו המורשת שאתה חפץ להשאיר לדורות הבאים?
אמרו חז"ל: טוב שם טוב משמן טוב. אז כדאי לך לסיים את החיים הפוליטיים לאחר הצלחה כבירה. החזר את הצדק, החסד ואת מוסר נביאי ישראל למדינת ישראל. ביבי, סוּר מֵרָע וַעֲשֵׂה טוֹב בַּקֵּשׁ שָׁלוֹם וְרָדְפֵהו (תהילים ל"ד, ט"ו).

פרופ' אליס ברזיס היא ראשת מרכז עזריאלי למדיניות כלכלית, ומנהלת פורום מאקרו-ישראל, באוניברסיטת בר-אילן.
לכתבה זו פורסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של כלכליסט לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.