סגור

מנכ"ל הביטוח הלאומי: להעלות את גיל הפרישה בהדרגה ל-70 לגברים ולנשים

מאיר שפיגלר נימק את הצעתו בצורך באיזון אקטוארי לביטוח הלאומי ובפגיעה הקשה באיכות החיים של אנשים שנמצאים בגמלאות 20 שנה. חושף: הקורונה הורידה 12 מיליארד שקל מיתרות הביטוח הלאומי

מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר קורא להעלות בהדרגה את גיל הפרישה של נשים וגברים ל-70. לדבריו, מדינות רבות העלו את גיל הפרישה או נמצאות בהליכי חקיקה לכך, אך בישראל לא עשו זאת כבר 20 שנה - אף שתוחלת החיים עולה במהירות. הוא אמר את הדברים בכנס לשכת עורכי הדין באילת.


שפיגלר מסביר את הקריאה שלו לא רק בגירעון האקטוארי של הביטוח הלאומי, אלא גם בכך שהתקופה הארוכה שגמלאים חיים ללא עבודה גורמת לדעיכה של רבים מהם. לדבריו, "אנשים לא עושים דבר 25-20 שנה אחרי הפרישה. רבים שוקעים כשהם לא עובדים. אני מדבר על היכולת לחיות חיים איכותיים. מי שממשיך לעבוד יש לו יותר הכנסה. זה דבר טוב בכל היבט".
כיום גיל הפרשה לגברים בישראל הוא 67 ושל נשים 62, אבל הן יכולות לדחות את הפרישה עד גיל 67. ניסיונות להעלות את גיל הפרישה לנשים בהדרגה ל-64 נכשלו. זאת עקב התנגדות קבוצת חברות כנסת שדרשה פיצוי לנשים שעובדות במקצועות שוחקים ולנשים מבוגרות מובטלות. באוצר טענו שהפיצוי המבוקש מעקר את התועלת הכלכלית.

1 צפייה בגלריה
מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר
מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר
מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר
(צילום: יואב דודקביץ)

לדבריו, מדובר בהעלאה הוגנת והדרגתית. מי שממש קרובים לגיל הפרישה יוכלו לפרוש בגיל המקורי. מי שנמצאים באמצע הקריירה יפרשו בגיל גבוה יותר, אבל לא בגיל 70. צעירים יידעו מראש שיפרשו בגיל 70. לדבריו, יינתן פיצוי הולם לנשים שעובדות במקצועות שוחקים.
שפיגלר חשף כי משבר הקורונה גרע 12 מיליארד שקל מהיתרות האקטואריות של הביטוח הלאומי (כ-5%). אבל הוא מדגיש בייחוד את המניע האנושי.
מנכ"ל הביטוח הלאומי דיבר גם על הכוונה להאריך את תשלום דמי האבטלה למובטלים בני 28 ומעלה ולמובטלים עם ילדים. לדבריו, "אני יודע שיש אנשים שאוהבים לצבוע את המובטלים כפרזיטים. אני שולל זאת מכל וכל. זה פשוט עוול. המצב האמיתי בשטח הוא שגילי 40 ומעלה לא מצליחים למצוא עבודה. בואו נהיה כנים עם עצמנו. אם מישהו בן 50 יגיע למלצר, מישהו יקבל אותו? תפסיקו לצבוע אותם באופן הזה, יש להם עוד שנים לתרום ולעבוד והם משוועים לחזור לשוק התעסוקה. יש אנשים שמשוועים לחזור לעבודה, ואף אחד לא מודיע להם אפילו שפנייתם התקבלה. להם צריך לתת מענה, ואני מייצג אותם".