$
משפט

ניסיון סחיטה בחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד

שמונה נעצרו, בהם עובד החברה ו-5 עובדים בעבר, לאחר שאיימו לפרסם פרטים רגישים על לקוחות אם לא ישולמו להם מיליוני שקלים. מעצרם של כל החשודים הוארך בחמישה ימים

תומר ורון וזוהר שחר לוי 08:2616.11.14

חשד לניסיון לסחיטה בחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד: 6 עובדים (עובד החברה ועוד חמישה עובדים לשעבר) אספו פרטים רגישים על לקוחות ואיימו לפרסם אותם ברבים אם לא ישולמו להם מיליוני שקלים. השישה ושניים נוספים ששיתפו עימם פעולה נעצרו ובחברה ובמשטרה מדגישים כי לא קיים כל חשש שהפרטים ייחשפו. ארבעה מהמעורבים בפרשה הם זיו דרין, אסף מור, אלעד אבולעפיה ומוטי שילון. מעצרם של כל החשודים הוארך עד יום חמישי.

יחידת הסייבר בלהב 433, עצרה אתמול (שבת) בתום חקירה מואצת ברשת את שמונת החשודים - בארץ ובחו"ל - בחשד לעבירות סחיטה באיומים כלפי בנק לאומי, תוך דרישת כופר בסך מיליוני שקלים ואיומים כי ימכרו את המידע הפיננסי הנמצא ברשותם - פרטי כרטיסי האשראי של הלקוחות - לכל המרבה במחיר.

 

ראשיתה של הפרשה, במייל שנשלח להנהלת הבנק לפני כשבועיים מהחשוד המרכזי - עובד חברת כרטיסי האשראי לשעבר שפוטר לפני כשנה ושוהה בתאילנד, שטען כי העתיק בעת העסקתו קבצים של חברת האשראי וכאמור הוא דורש כופר כסף תמורת אי פרסום הקבצים או מכירתם באופן שייפגע בחברה.

 

בנק לאומי העביר את המייל לטיפול המשטרה, ויחידת הסייבר בלהב 433 יחד עם יחידת המו"מ באגף המבצעים, החלו בחקירת הפרשה, אשר כללה פעולות חקירה ברשת לצד פעולות מו"מ במטרה לאתר בראש ובראשונה את הקבצים ולנטרל את האיום הנשקף ללקוחות חברת האשראי, לתפוס את החשוד ושותפיו המסווים עצמם ברשת ולאסוף את הראיות הנדרשות נגדם. במקביל, נערכה לאומי קארד לתרחישים שונים, באופן שיבטיח מניעת פגיעה בלקוחות.

 

חגי הלר, מנכ"ל לאומי קארד: אין חשש לגרימת נזק, מכל סוג שהוא, ללקוחות החברה חגי הלר, מנכ"ל לאומי קארד: אין חשש לגרימת נזק, מכל סוג שהוא, ללקוחות החברה צילום: רפי דלויה

 

צוותים מיוחדים של להב 433 עצרו אתמול 7 חשודים ממרכז הארץ ובמקביל נעצר השמיני ע"י משטרת תאילנד, בתאום עם משטרת ישראל ונציג המשטרה והמשרד לבטחון פנים ששוהה בבנגקוק, כאשר עפי החשד ביצע משם את פעולות הסחיטה. רשויות ההגירה התאילנדיות ביטלו את אשרת השהייה שלו בתאילנד וגירשו אותו לישראל. כמו כן נתפס מחשבו האישי של החשוד וציוד נוסף, ואלה נבדקים ע״י חוקרי יחידת הסייבר שטסו לתאילנד למטרה זו.

 

בנוסף, נערך חיפוש בבתי החשודים ע"י חוקרי מחשב מיומנים, על מנת לשלול הימצאותם של קבצי מחשב נוספים שכאמור הוצפנו בשרתי מחשב מרוחקים, ובכך לסיים את הפרשה בהצלחה, עם מעצר החשוד, איסוף הראיות הנדרשות והשבת המידע הרגיש לבעליו למניעת הנזק הפוטנציאלי.

 

מנכ"ל לאומי קארד, חגי הלר, אמר אמש: "חשוב לי להדגיש כי אין חשש לגרימת נזק, מכל סוג שהוא, ללקוחותינו. עם זאת, אנו מתייחסים לאירוע במלוא הרצינות, ועם תום חקירת המשטרה וקבלת הממצאים המלאים לידינו, נפיק את הלקחים הנדרשים ונפעל בהתאם", אמר הלר.

 

המפכ"ל יוחנן דנינו שיבח את פועלה של להב 433 בהתייחסו לפרשה במהלך שיחה עם ראש היחידה, ניצב רוני ריטמן: "הוכחתם שוב נחישות ומקצועיות בהובלת חקירה רגישה מורכבת בארץ ובחו"ל, יחד עם גופי אכיפה וכלכלה נוספים. התנהלותה הדיסקרטית של לה"ב 433 בכלל ויחידת הסייבר בפרט הבטיחה שליטה בחקירה ובמודיעין עד למעצר החשודים והמעורבים בפרשה ונטרול האיום הפיננסי על לקוחות חברת האשראי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x