$
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

הקורונה הגבירה את הביקושים לדירות גן ופנטהאוזים

ההכרה כי לא יהיה תחליף למחיר למשתכן והחשש מפני עלית מחירים גורמים לעליה בביקוש לדירות מיוחדות

ישי רוט 08:5817.01.21

 מוגש מטעם DUN'S 100

 

בעקבות העלייה בביקושים לדירות בעלות חללים גדולים, מדווחים יזמים על עליה משמעותית וסגירות מהירות של מכירות פנטהאוזים ודירות גן בפרויקטים בכל הארץ.

 

ההבנה בציבור ש'מחיר למשתכן' לא תחזור וכי החלופה של שר השיכון יעקב ליצמן (תכנית מחיר מופחת) אינה רלוונטית וכן על רקע החשש מפני עלית מחירים, כל אלה גרמו לעליה בביקושים לא רק מצד זוגות צעירים שכאמור כבר ירדו מהגדר, אלא גם של משקיעים- רובם שכירים ועובדי מדינה או רשויות ציבוריות שמחפשים הזדמנויות.

 

המעניין הוא שבמקביל גם יש גידול בביקוש לדירות מיוחדות. מאז הקורונה אנו נתקלים בפניות רבות של משפרי דיור שמתעניינים ברכישת דירה עם מרפסת גדולה או גינה כדי שיהיה לילדים מקום להתפרק ולמבוגרים לנשום אוויר.

 

כך למשל אם עד לפני מספר חודשים רובם המכריע של הרוכשים בפרויקט באר שבע טאצ' שלנו היו תושבי העיר וסביבותיה, הרי שבעקבות העליה בביקושים לדירות בעלות חללים גדולים כמו פנטהאוזים ודירות הגן, אנו רואים עליה משמעותית של משקיעים שמחפשים לקנות דירות מיוחדות במחירים טובים כמו למשל פנטהאוז בפחות ממיליון ומאתיים אלף שקלים.

 

בפרויקט באר שבע טאצ' למשל נמכרו במהלך חודש דצמבר את מרבית יחידות הדיור מסוג דירות גן / מיני פנטהאוזים במחיר מבצע של 1,199,000.

 

מדובר במבצע כמעט אחרון של באר שבע טאצ', שמונה כאלף יחידות דיור מתוך כחמשת אלפי יחידות הדיור שיאכלסו את שכונת פארק הנחל בבאר שבע, לאחר שמרבית הדירות בפרויקט נמכרו. בקיץ 2021 יתחילו להיכנס התושבים הראשונים לשכונת פארק הנחל בבאר שבע, ולאכלס את הפרויקט, כאשר לפי התכנית בספטמבר 2021 עיקר הבניה של השטחים הציבורים, הכשרת הפארקים מוסדות החינוך ומוסדות הציבור תושלם. לכן אנו רואים הרבה משפחות רובן מאיזור באר שבע וסביבתה, יורדים מהגדר וממהרים לסגור דירה לפני תחילת שנת הלימודים הבאה.

 

ישי רוט ישי רוט קרדיט: יח"צ

 

 

סימנים לעליה בביקושים אפשר למצוא בסקירות שפירסם משרד האוצר בשבועות האחרונים. מהסקירות ניתן ללמוד שהסגר השני השפיע לרעה בעיקר על תעסוקת חרדים ונשים ערביות אבל במבט כללי נפגעה בעיקר אוכלוסיה חלשה בעלי שכר נמוך כמו צעירים, חרדים וערבים. כמובן שגם עצמאים קטנים נפגעו אך מצד שני חלק ניכר מהשכירים במשק שמרו על פרנסתם וכוח הקניה שלהם אפילו גדל.

 

בסקירה שפורסמה בנובמבר על ידי הכלכלנית הראשית במשרד האוצר עולה כי שיעור לא מבוטל (כ 25%) של מי שרכשו את דירתם הראשונה בשנים האחרונות נמנים עם האוכלוסייה שהוצאה לחל"ת/פוטרה בעקבות מגפת הקורונה. אלה הראשונים שקפצו לנצל את הטבת הממשלה לדחות את תשלומי המשכנתא כך שהם עדיין לא מרגישים את הקושי הכלכלי במלוא עוצמתו.

 

אגב כך יש לציין את הורדת מס הרכישה שעודדה משקיעים רבים לחזור לשוק. אנו רואים יותר ויותר אנשים שמוציאים חסכונות בשביל לקנות נדלן מחשש שהשוק הולך לעלות בגלל הפחתת מס רכישה והרפורמה בריבית הפריים והעובדה שיצאו הרבה פחות שיווקים בשנה האחרונה לרבות העובדה שאין מחיר למשתכן ובאיזורי ביקוש המדינה כבר לא מתערבת.

 

בנוסף יש לציין שיש לאנשים כסף בקרנות ובחסכונות והם כבר לא מבזבזים כמו בעבר והשנה האחרונה פקחה לרבים את העינים ונתנה להם זמן לחשוב על העתיד ועל אסטרטגיה כלכלית של משק הבית.

רואים את זה במשרדי המכירות שנותרים פתוחים במהלך הסגרים וכך לציבור יש יותר זמן לבחון עסקאות ולהסתובב במשרדי מכירות. בהקשר זה בהחלט יש הרבה יותר תנועה במשרדי מכירות מאשר בשנים עברו.

  

ישי רוט, סמנכ"ל השיווק של חברת שובל מתחמי מגורים