$
Duns נדל"ן
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

מנכ"ל "באמונה": ״המשבר הפוליטי יפגע קשות בנדל״ן. אנחנו עוד לא רואים את ההשפעות, המעמד הנמוך ומעמד הביניים יפגעו״

כבר יותר משנה וחצי שהשלטון בישראל נמצא במבוי סתום, ואין אפשרות לקדם כל החלטה משמעותית. יו״ר חברת הבנייה באמונה, ישראל זעירא, סבור כי חוסר היכולת השלטונית לבצע מדיניות, בשילוב משבר הקורונה, יכולים להשפיע שנים ארוכות על ענף הבנייה, וכפועל יוצא מכך, על שוק הדיור למגורים בישראל

עומר כהן 11:1825.11.20

 מוגש מטעם DUN'S 100

 

עוד לא יבשה הדיו על התפטרותו של שר השיכון ומינויו מחדש, כבר ריח של בחירות עולה באויר וזאת לצד עיכוב במינוי מנכ"ל חדש לרשות מקרקעי ישראל, וירידה דרמטית בכמות המכרזים שרמ"י הוציאה השנה. שוחחנו עם מנכ"ל חברת היזמות באמונה, ישראל זעירא, כדי לשמוע ממנו את הפרשנות שלו לעתיד הענף.

 

ישראל זעירא ישראל זעירא צילום: רפי קוץ

 

מנכ"ל חברת באמונה, ישראל זעירא: ״מבחינת הביקושים לנדל״ן בישראל, אלו נותרו יציבים לפי שעה למרות הקורונה. על פניו, לאנשים יש פחות כסף ויותר אי ודאות כלכלית, אולם הביקושים נותרו יציבים, ורמת המחירים נותרה בשיעורים דומים. מה שכן, בעקבות הקורונה אנחנו רואים עליה מסוימת בביקושים בפריפריה, על חשבון ביקושים במרכז הארץ, וזאת כתוצאה משינוי הפרדיגמה של אנשים בנוגע למגורים ליד מקום העבודה. אם בניו יורק ירדו הביקושים לנדל״ן, הגיוני שגם תל אביב אינה חסינה. בחודש האחרון אנו עדים למגמת התאוששות וזאת חרף משבר הסגרים, הציבור חוזר לרכוש דירות, בין היתר בגלל הורדת מס הרכישה למשקיעים, והמחסור העתידי כבר מתחיל לתת אותותיו באויר".

 

״עם זאת״, אומר זעירא ״מה שיותר הרסני מהקורונה לשוק הנדל״ן, הוא המשבר הפוליטי בישראל. שלוש מערכות בחירות רצופות, שהסתיימו רק בדדלוק פוליטי משתק, זה מצב הרסני לענף הבנייה בישראל. המשמעות של הדבר הזה תהיה שיהיו פחות התחלות בנייה בישראל, ויצירת ביקושים נוספים ועליות מחירים, רק כי המערכת הפוליטית לא מצליחה לתפקד. שר השיכון רק עכשיו חזר בו מהתפטרותו, הגם היא הגיעה זמן לא רב אחרי שמונה לתפקיד״.

 

מדוע המשבר הפוליטי משפיע על ענף הבנייה?

זעירא: ״גם במדינות הכי קפיטליסטיות, וגם השוק החופשי ביותר, לעולם אינו באמת חופשי מהתערבות והשפעה ממשלתית. עם זאת בענף הבנייה, ההשפעות השלטוניות ניכרות במיוחד, והשוק כולו נתון לרגולציה בכל היבטיו. תוכניות ארציות, תוכניות מתאר אזוריות, היתרי בנייה, כל אלו תלויים בשלטון מתפקד. לא רק ברמה המוניציפלית, גם ברמה הארצית. ענף הבנייה לרבות שיווק נדל״ן, מבחינה תכנונית, אפשר לדמות זאת לספינה ענקית, שלוקח זמן רב לנווט אותה לשינוי כיוון מסוים. בינתיים, ענף הדיור מתנהג כאילו לספינה הזאת אין קברניט. אגב, בניגוד למה שעשויים לחשוב, עליות מחירים רדיקליות אינן מועילות לחברות הבנייה, שהרי זה אומר הפחתה בנפח העסקאות והפחתה בהוצאתם של פרויקטים לפועל״.

  

בנייה של באמונה בכרמי גת בנייה של באמונה בכרמי גת

 

כרוניקה של משבר מתמשך

 

״את ההשפעות של המשבר הפוליטי אנחנו רואים במספר מישורים״ אומר מנכ"ל באמונה, ישראל זעירא: ״קודם כל, יש ירידה בשיווק המכרזים על ידי רשות מקרקעי ישראל. ישנה האטה בפרסום המכרזים של הרשות, וירידה חדה יותר בסגירת המכרזים. כמו כן, עדיין אין תקציב לשנה הבאה, והנושא מהווה את סלע המחלוקת בין גנץ לנתניהו. היעדר תקציב, משמע שאי אפשר לקדם חקיקה. למשל, אי אפשר לקדם את חוק הותמ״ל, שיכול להביא להאצת אישורי תוכניות בנייה ברמה הארצית (מדובר בחוק שמאפשר אישור של תוכניות ארציות במהירות. החוק עבר כהוראת שעה ב-2014, אולם בגלל המשבר הפוליטי, לא עבר כחוק קבוע). כמו כן, אין עדין תוכנית שתחליף את תמ״א 38 לאחר שזו תסתיים. בנוסף, כדי לעמוד בביקושי הנדל״ן הגדלים לאורך השנים הקרובות, יש חוסר של עשרות אלפי עובדים. את החוסר אמורים למלא עשרות אלפי עובדים פלסטינים באישור, אולם הפלונטר הפוליטי לא מאפשר לקדם זאת״.

 

״גם אם יתחילו לשווק פתאום קרקעות במנהל״ אומר זעירא, ״עדיין בגלל שהכל זז באיטיות, יקח זמן רב מדי עד שידביקו את הצורך שקיים כבר היום, ועד אז יווצרו צרכים חדשים. הכל קשור בהכל: חברת באמונה מנהלת פרויקט נדל״ן בכרמי גת, בין השאר בזכות הסכמי הגג שהביאו להקמה של הפרויקטים בכרמי גת. בגלל שאין נכון להיום תקציב, ולא ברור מתי יהיה, לא ייחתמו עוד הסכמי גג, שיכולים לקדם בנייה נכונה של פרויקטים ותשתיות בצורה מושכלת. הסכמי הגג האלה עולים אמנם, הרבה כסף, אבל ההתחייבות הממשלתית לתקציבים מאפשרת לעיריות לקדם מיזמים, והיות והפקק הרבה פעמים תקוע ברמה המוניציפלית, יש לכך חשיבות גדולה״.

 

חברת באמונה הינה חברת נדל״ן מובילה בשיווק פרויקטים לציבור הדתי והחרדי בישראל. החברה בנתה ברחבי הארץ, בכרמי גת, בית שמש, אפרת, חריש ועוד. מנכ"ל החברה, ישראל זעירא, הינו גם המייסד והמנהל של תנועת ״ראש יהודי״, אשר שם לו למטרה לקרב לבבות ליהדות, וליצור דיאלוג בתל אביב.