$
מחפשי עבודה

הביטחון התעסוקתי בידיים שלכם: איך תבטיחו המשכיות בעבודה פוסט קורונה

מתוך כל האנשים שמובטלים או שיצאו לחל"ת ניתן להעריך כי 30% יחזרו לעבודה ולקריירה שהייתה להם לפני וכל השאר יצטרכו לעשות שינוי על מנת לחזור להיות רלוונטיים בשוק העבודה. כך תדעו אם התחום בו אתם מתעניינים עומד להיות מבוקש בעתיד הקרוב

מאשה דשקוב 13:1827.10.20

ההגבלות שהוטלו מתחילת משבר הקורונה הובילו לכך שמאות חברות העבירו את עובדיהם לעבוד מהבית. חברות רבות שהתנגדו בעבר לרעיון ואף אמרו "זה לא יעבוד" מצאו עצמן בלית ברירה בסיטואציה הזו ודווקא נכחו לדעת שזה כן עובד. כיום כשחברות כמו טוויטר, גוגל ומייקרוסופט מכריזות שהן לא מחזירות את העובדים שלהם למשרדים בזמן הקרוב, או בכלל, נשאלת השאלה מה יהיה עתיד עולם העבודה, ומה זה אומר מבחינת מציאת עבודה ובכלל שינוי תפקידים?

 

מחקרים מראים שבעשרות השנים האחרונות קצב שינוי קריירה עמד על 7 שנים בממוצע, דהיינו כל 7 שנים נהוג היה לא רק לשנות מקום עבודה, אלא גם את המקצוע עצמו. כששינוי קריירה נבע בעיקר מאיזה שהוא חיפוש אישי, חיפוש משמעות, מיצוי ופעמים רבות אף רצון להגשמת חלום. כיום בעקבות משבר הקורונה אנחנו רואים שהמצב הוא אחר לגמרי. ממימוש חלומות הגענו להישרדות וחשש לעזוב מקומות עבודה יציבים. משבר זה ניער את כולנו ומתוך כל האנשים שמובטלים או כאלה שיצאו לחל"ת ניתן להעריך כי 30% יחזרו לעבודה ולקריירה שהייתה להם לפניו. כל השאר יצטרכו לעשות שינוי קריירה בשנה הקרובה על מנת להיות רלוונטיים בשוק העבודה.

 

מאשה דאשקוב, מנכ"לית Digitalent מאשה דאשקוב, מנכ"לית Digitalent צילום ליאת מנדל

כיום ניתן להבחין במקצועות ותחומים שלא נפגעו מהמשבר, כאלו הנמצאים בנסיקה אדירה ואף כאלו אשר יש להם פוטנציאל ביקוש מאוד גדול בשוק כמו תחום הטכנולוגיה בכללותו, תחום הדיגיטל (שיווק דיגיטלי, בניית אתרים וכד'), תחום ה-e-commerce, יצירת וניהול תוכן ועוד. אנשים שיידעו לבחור לעשות הסבה למקצועות אלו בזמן הקרוב, בין אם באמצעות קורסי הכשרה, לימודי תואר או קורסים דיגיטליים ללמידה עצמית, ככל הנראה, לא יצטרכו להחליף מקצוע בעשור הקרוב, ומי שיישאר מאחור ולא יעשה את השינוי בהקדם ימצא את עצמו בבעיה.

 

על מנת לדעת האם התחום בו אתם מתעניינים בו הולך להיות מבוקש בעתיד הקרוב כדאי לכם לבדוק את הדברים הבאים:

 

1. האם נדרש ידע שהוא לא common knowledge - האם התחום הזה דורש לימודים מסוג כל שהוא. גם אם קשה להיות מלצר מעולה, בסופו של דבר, מאוד קל להיות מלצר. לכן, בתחום הזה מאוד קשה לעשות קריירה או להגיע למומחיות אמיתית. בקצה השני, נמצא תחום הרפואה הדורש כ- 10 שנות הכשרה והתמחות, אבל מבטיח מקצוע יוקרתי וקריירה בטוחה. אבל אנחנו בעולם החדש, מחפשים דרך ביניים. תנסו לחפש תחומי עיסוק שזמן ההכשרה שלכם הוא עד חצי שנה, אבל כאלה שדורשים סף כניסה יחסית גבוה למשל, שליטה באנגלית, ידע בסיסי בתכנות, ידע בדיגיטל, שליטה באקסל ויכולת לעבודה עם דאטה. ככל שהידע שלכם יהיה ממוקד יותר למקצוע ספציפי (למשל, מקדם אתרים = מקצוע ולא שיווק דיגיטלי = תחום), ככה תפתחו פער על המתחרים שלכם לתפקיד.

 

2. האם אני יכול להיות גם עצמאי וגם שכיר - כמות האנשים שמשלבים משרה מלאה או חלקית במקום עבודה מסודר יחד עם עבודות פרילאנס בארץ עולה בעשרות אחוזים מדי שנה. זו גם הזדמנות מצוינת ללמוד מקצועות חדשים ולעסוק בהם כפרילאנס, ככה נוכל לבדוק האם התחום החדש מעניין אותנו והאם אנחנו מצליחים לייצר בו הכנסה. המלצה חמה  גם למי שרוצה לייצר שינוי מקצועי בקרוב, וגם למי שדווקא מעדיף לפזר סיכונים באותו תחום התמחות ולקבל גמישות גבוהה ושליטה יחסית טובה בעתיד המקצועי שלו - תנסו לשלב בין משרה יציבה לעבודות מזדמנות בתחום ההתמחות שלכם.

 

קבלה לעבודה, אילוסטרציה קבלה לעבודה, אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק

 

 

3. האם זה קשור לטכנולוגיות הנמצאות בעלייה בעולם (טכנולוגיות עבודה ולמידה מרחוק, מדיה חברתית, מחבר בין אנשים, רפואה דיגיטאלית וכו') - חפשו רשימה של תחומים מקצועיים הנמצאים בנסיקה, הרשימות האלה מתפרסמות במגזינים עסקיים מדי חודש ומאוד קל להבין מהם מה התחומים שממשיכים לצמוח, משמע ממשיכים להציע משרות ומקומות עבודה. שימו לב כי ענפים שנמצאים בצמיחה מהירה יחפשו להעסיק כמות גדולה של עובדים ויכולים גם להתפשר עם תנאי קבלה קשיחים, אל תפספסו הזדמנות להיכנס לתעשיות צומחות.

 

 

4. האם אין תקרת זכוכית מבחינת פוטנציאל הכנסה - גם אם אתם מתכננים קריירה רק ל- 7 השנים הקרובות, עדיין חשוב לכם לדעת שבזמן הזה תוכלו לקבל קידום, רצוי יותר מפעם אחת. זה אומר שהמקצוע שלכם צריך להיות מספיק מבוסס כדי תוכלו לעשות ממנו קריירה אמיתית.

עתיד עולם העבודה הולך להשתנות באופן קיצוני לאחר שיירגעו הרוחות, ואנחנו יודעים שמי שהכין את עצמו מראש, עשה את המחקר שלו, הבין מהם התחומים ה"בטוחים" ישרוד את המשבר ואף מבטיח לעצמו פרנסה לשנים הקרובות, אך מי שעדיין נח על זרי הדפנה כדאי לו להתחיל לחשוב קדימה ולהתחיל לפעול כי אם לא, לא יוכל לחזור לשורת המועסקים ויצטרך להמציא את עצמו מחדש כל כמה שנים ובמקרה הגרוע חודשים.

 

הכותבת היא מייסדת ומנכ"לית דיגיטאלנט, בית הספר המוביל למקצועות השיווק והדיגיטל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x