$
Duns משפט
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

"זום" in - צוואות בצל משבר הקורונה

האם בעידן בו הטכנולוגיה השתלטה על חיינו ושיחות ה-zoom הפכו לחלק בלתי נפרד משגרת החיים, ניתן לערוך צוואה און ליין?

רחל בן ארי וחלי דנקנר-כהן 15:0122.10.20

 מוגש מטעם DUN'S 100

 

הקורונה עדיין כאן וסופה טרם נראה לעין.

 

החשש הבריאותי מחד והחשש מפני הלא נודע מאידך, הביאו רבים להתעניין בהסדרת היבטים רכושיים, בין היתר, באמצעות עריכת צוואה.

 

האם עריכת צוואה הינה שירות חיוני? האם ניתן להיפגש עם עורך דין לצורך עריכת צוואה על אף קיומו של סגר? האם בעידן בו הטכנולוגיה השתלטה על חיינו ושיחות ה-zoom הפכו לחלק בלתי נפרד משגרת החיים, ניתן לערוך צוואה און ליין?

 

צוואה און ליין, אמנם?

 

מתן שירותים משפטיים לא הוגדר כשרות חיוני למעט חריגים בודדים. בהתאם למגבלות השעה וההגבלות על יציאה מהבית (כמו גם נקיטת אמצעי הזהירות על ידי אוכלוסיית הגיל ה-3 וצמצום המפגשים) נוצר קושי לקיים פגישה פנים מול פנים עם עו"ד, או החתמת עדים על צוואה.

 

אמנם לגבי חלק מהשירותים המשפטיים הותיר מחוקק המשנה או לשכת עורכי הדין לקיימם באמצעות שיחת וידאו, ובהם חתימה על תצהיר, עריכת יפוי כח מתמשך וכו', אולם הוראה דומה לא נקבעה באשר לעריכת צוואות.

 

ללא הסדר חוקי מפורש, מומלץ שלא לערוך צוואה באמצעות וידאו שכן הדבר מהווה פתח של ממש להתנגדויות לקיום הצוואה בעתיד בטענה לפגמים בעריכת הצוואה.

 

האם ניתן לערוך צוואה בבית ללא מעורבות עורך דין?

חוק הירושה מסדיר את הדרכים בהם ניתן לערוך צוואה, וקובע כי צוואה ניתן לערוך ב-4 דרכים: צוואה הנערכת בכתב ידו של המצווה, צוואה בפני עדים, צוואה בפני רשות (שופט או נוטריון) וצוואת שכיב מרע (צוואה שנערכת בע"פ על ידי מי שמצוי על ערש דווי).

 

"צוואה בכתב יד" היא סוג הצוואה היחיד שאינו דורש מעורבות של אדם נוסף מלבד המצווה. צוואה זו, נכתבת כולה, מראשיתה ועד סופה, בכתב ידו של המצווה (עורך הצוואה). הדבר מהווה תנאי לתוקפה של הצוואה. לא נדרש לחתום עליה בפני עדים וניתן לערכה באופן דיסקרטי בבית.

 

חשוב לשים לב, כי בני זוג העורכים צוואה, חייבים כל אחד מהם לערוך צוואה בכתב ידו שלו, ולא ניתן ששני בני הזוג יחתמו על מסמך אחד הנכתב בכתב ידו של אחד מהם בלבד.

 

ככל שמעוניינים לחתום על צוואה מודפסת, הרי שנדרש לחתום עליה בפני שני עדים, וחלים על נוסח הצוואה וצורתה כללים רבים אשר נדרש להקפיד על קיומם. לכן לא מומלץ לערוך צוואה שכזו לבד ללא ייעוץ משפטי.

 

האם כדאי לערוך צוואה בכתב יד?

דרך כלל, ההמלצה הגורפת היא לא לערוך צוואה בכתב יד. בעריכת צוואה בכתב יד טמון פוטנציאל נזק גדול הן מבחינת השלכות הצוואה על היחסים המשפחתיים והן מבחינת העובדה כי פעמים רבות צוואה בכתב יד אינה מנוסחת בבהירות מספקת, או קובעת תנאים אשר קיומם בלתי אפשרי או לא חוקי, והדבר מהווה פתח לסכסוכי ירושה בדבר פרשנות הצוואה ובסופו של יום עשוי להוביל לאי קיום הוראות הצוואה.

 

יתרה מכך, חוק הירושה מאפשר קביעת הסדרים משפטיים שונים בצוואה כגון, "צוואות הדדיות", הוראות "יורש אחר יורש", "יורש במקום יורש" וכו' אשר האדם מן היישוב אינו בקיא בהם ולא מומלץ לערוך בהם שימוש במסגרת צוואה בכתב יד.

 

על אף האמור, בצוק העיתים וככל שהנכם מעוניינים לערוך צוואה בהקדם, הרי שהדרך לעשות כן היא באמצעות "צוואה בכתב יד". על מנת לצמצם ככל הניתן את פוטנציאל הנזק, מומלץ כי זו תהיה קצרה, ברורה ופשוטה, ללא הוראות מורכבות, תנאים וחיובים. מוצע לשקול להיוועץ עם עו"ד טלפונית בטרם החתימה על הצוואה.

 

עם חלוף הסגר מומלץ לפנות לעו"ד המתמחה בתחום לקבלת ייעוץ משפטי ולשקול עריכת צוואה חדשה על ידי עורך הדין.

 

 צילום: דן לרנר

 

האם חובה עלי להפקיד "צוואה בכתב יד" אצל רשם הירושה?

הפקדת צוואה אצל רשם הירושה הינה רשות בלבד, וההחלטה האם להפקיד הצוואה נתונה לשיקול דעת המצווה בלבד. תוקף הצוואה אינו מותנה בהפקדה, וזו תהיה בת תוקף גם אם לא תופקד.

 

במקרים בהם עורך הצוואה הינו אדם בודד/ערירי או במקרים בהם דבר עריכת הצוואה אינו ידוע ליורשים, או כאשר עורך הצוואה אינו מעוניין להחזיק בביתו את הצוואה מטעמים שונים של סודיות ופרטיות, מומלץ להפקיד את הצוואה.

 

היתרון בהפקדת צוואה הוא שמירת המסמך לאורך שנים והבטחה כי ביום פקודה תימצא הצוואה והודעה בדבר קיומה תימסר על ידי רשם הירושה ליורשים.

 

חשוב לציין, כי כחלק מהליך הנגשת השירותים הממשלתיים, נכנס לפני ימים אחדים לתוקפו תיקון לתקנות הירושה, אשר בניגוד לעבר, מאפשר להפקיד צוואה ללא צורך בהגעה פיזית למשרדי רשם הירושה. בהתאם לתיקון, כל אדם אשר ערך צוואה (בין אם בכתב יד, בעדים, נוטריונית) יכול להפקיד את צוואתו מסלון ביתו באמצעות אתר האינטרנט של הרשם לענייני ירושה, בהליך פשוט ומהיר.

 

לסיכום, צוואות בzoom איננה אפשרית מבחינה משפטית. ככל שהנכם עורכים בימים אלה צוואה ולא יכולים לקיים מפגש פנים אל פנים עם עו"ד, ניתן לערוך צוואה בכתב יד כאשר מומלץ להיוועץ בעו"ד טרם עריכתה.

הכותבות: עו"ד רחל בן ארי שותפה מייסדת ומנהלת ועו"ד חלי דנקנר ראש מחלקת צוואות ירושות וניהול הון משפחתי בבן ארי פיש סבן ושות' עורכי דין.

 

אין משום הכתוב ייעוץ משפטי או חוות דעת מכל סוג שהוא.