$
Duns נדל"ן
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

דירה ביהודה ושומרון - ההזדמנות הנדל"נית הבאה

הנוף הפתוח, חיי הקהילה העשירים והאוויר הצלול גורמים בעשור האחרון ליותר ויותר ישראלים, דתיים וחילוניים, לעבור לגור בשטחי יהודה ושומרון, נכון להיום מתגוררים באזור קרוב לחצי מיליון בני אדם והמספרים רק הולכים ועולים מדי שנה

הילה נגר 13:3321.09.20

מוגש מטעם DUN'S 100

 

יהודה ושומרון הוא אחד האזורים המתפתחים ביותר בישראל בשנים האחרונות, ולא בכדי. אויר צלול, נוף פתוח ובראשיתי, חיי קהילה עשירים ואיכות חיים ירוקה בצמוד למרכז הארץ גורמים ליותר ויותר ישראלים לעשות את המעבר לאזור מיוחד ויפה זה. אזור יהודה ושומרון משתרע על כ-5,800 קמ"ר, ומתגוררים בו כיום למעלה מ-460 אלף יהודים בכ-150 ישובים. מרביתם ישובים קטנים בעלי אופי כפרי וקהילתי, אך יש גם 4 ערים: אריאל, בית"ר עלית, מעלה אדומים ומודיעין עילית.

 

נכון לשנת 2019 עמד ממוצע הגידול השנתי באוכלוסיית האזור על 3.4% כאשר ממוצע הגידול השנתי של כל העשור האחרון עמד על 4.1%. בין אם לוקחים את שנת 2019 כנקודת יחס ובין אם העשור האחרון כולו הרי שמדובר בסופו של יום על פי שניים מהגידול השנתי הממוצע במדינת ישראל שעמד בתחילת שנת 2020 על 1.9%.

 

הרצון העז לעבור למגורים באזור יהודה שומרון מצד אוכלוסיות רבות, דתיות כחילוניות, הוביל להתעוררות נדל"נית גדולה בשטחים אלו, ויותר מכך להפנמה כי פוטנציאל הנדל"ן בשטחים רחבים אלו הוא אדיר. את הניצנים לכך ניתן כבר לראות בשטח עם צמיחה גדולה בעסקאות רכישת הקרקעות ביהודה ושומרון בשנים האחרונות וכן בהתחלות פרויקטים לבניה רוויה המאפשרות לזוגות צעירים ומשפחות משפרות דיור לקבל איכות חיים גבוהה, סביבה ירוקה וחינוך מעולה, וכל זאת במחירים שפויים שכבר לא ניתן למצוא כמותם במרכז הארץ הצפוף והעמוס.

 

למען האמת חלק מהיישובים כה קרובים למרכז הארץ כך שניתן להגדיר את המגורים במקום כסוג של פרבר מרוחק של מרכז הארץ. עדות טובה לכך היא ריבוי התושבים ביהודה ושומרון העובדים במתחמי התעסוקה הגדולים של ירושלים, כפר סבא ומודיעין, כמו גם באזור התעשייה ברקן ופארק תעשיות אריאל.

 

אבל זה לא מסתכם כמובן רק בפן החומרי. בסופו של יום רכישת דירה לצורך מגורים או השקעה באזורים אלו מהווה עבור הקונים הגשמה ציונית של ממש שכן הם גואלים בפועל את קרקעות הארץ. כן, יש אולי ששכחו זאת אך ארץ ישראל התנכ"ית אינה משתרעת בין תל אביב לרמת גן ואם כבר מרבית ההיסטוריה של עם ישראל העתיק התרחשה דווקא באזור ההר, ביהודה ושומרון.

 

קבוצת בקרה זיהתה כבר לפני שנים את ההתעוררות הנדל"נית באזור וכיום אנו מחזיקים בקרקעות לבנייה בהיקף כולל של 230 דונם במודיעין עילית ובבית אריה, תוך שאנו ממשיכים לבצע עסקאות רכישה נוספות באזורים שונים של יהודה ושומרון.

 

אם נבקש לפרוט לעומק את היתרונות הגדולים של רכישת דירות מגורים באזורי יהודה ושומרון הרי שבראש ובראשונה יש לציין את הקרבה הרבה שלהם למרכז הארץ ובייחוד את הכבישים העוקפים והבטוחים לנסיעה שנבנו בהם במהלך העשור האחרון. אלו מובילים לכך שהסטיגמה על סכנת המגורים באזורים אלו הולכת ומתפוגגת והדבר מוביל לדרישות הולכות וגוברות מצד רוכשים ומשקיעים כאחד.

 

הילה נגר הילה נגר צילום: אוראל כהן

 

יתרון מובהק נוסף למגורים באזור זה הוא השוני החד בין ביצוע עסקאות מקרקעין בתחומי הקו הירוק לבין ביצוע עסקאות כאלו ביהודה ושומרון. כך, רוכשי דירות ביהודה ושומרון פטורים מהיטל השבחה בצורה גורפת, עקב העובדה שחוק התכנון והבנייה אינו חל על יישובים אלה, זאת לצד הטבות ממשלתיות ומוניציפליות נוספות כמו הקלות בארנונה.

 

הדבר נובע מכך שמסיבות פוליטיות ומדיניות ממשלות ישראל לדורותיהן לא החלו עד היום את חוקי הקרקעות הישראליים על שטחי יהודה ושומרון כך שלמעשה חוקי הקרקעות אשר חלו על האזור עד מלחמת ששת הימים, בין היתר החוק הירדני והחוק העותומאני חלים עד היום. יתירה מכך, בשונה מעסקאות נדל"ן בתחומי הקו הירוק, עסקאות המקרקעין ביהודה ושומרון נרשמות ברובן אצל הממונה על הרכוש הנטוש האחראי על הסדרה ורישום של הזכיות באזורים אלו או בחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית, ולעיתים במקביל גם בחברות משכנות.

 

הפטור המלא מהיטל ההשבחה על רכישת דירות באזור מהווה כמובן מניע משמעותי ביותר ברכישה מצד יזמים, משקיעים ורוכשים, שהרי גם אם יש להם דירה או דירות נוספות הם לא יצטרכו לשלם את מס ההשבחה המעיק על הדירה נחדשה, ובכך יוכלו לחסוך עשרות ולעיתים מאות אלפי שקלים.

 

לסיכום, אזור יהודה ושומרון הולך ומשנה את פניו תוך שהוא הופך לסוג של ביצת זהב ולהזדמנות הנדל"ן הבאה של ישראל. בהתאם למגמה הכללית בשאר חלקי הארץ, גם המחירים באזור יהודה ושומרון הולכים ומזנקים משנה לשנה, ויפה שעה אחת קודם עבור מי שרוצה לרכוש דירת מגורים במחיר שפוי או עבור משקיע הרוצה לגרוף רווחים גבוהים תוך שהוא תורם במקביל לגאולת הארץ.

 

מאת הילה נגר, מנכ"לית קבוצת בקרה