$
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

לקראת סגר שני - איך בכל זאת ניתן לטפל ולמנוע התפשטות נגיפים וחיידקים?

שלושה פתרונות לטיפול ומניעת התפשטות נגיפים וחיידקים, שניתן לשלב בשגרת החיים

אריק אביטל 14:3716.09.20

מוגש מטעם DUN'S 100

 

הופעתו והתפשטותו של נגיף הקורונה, חידדו אצל כולנו את חשיבות איכות האוויר שאנו נושמים ואת השפעתו על בריאותנו. אי-הודאות סביב אופן ההידבקות בנגיף וסביב יעילות אמצעי ההגנה, מתעצמים אף יותר נוכח היותו של הנגיף airborne זעיר (כ-0.12 מיקרון), אשר רסס טיפתי המכיל אותו יכול להשתהות בחלל לפחות 8 דקות ואשר יכול להתפשט בקלות במרחב סגור, אם דרך מערך התעלות של מערכת מיזוג האוויר המרכזית, או דרך התקדמות בחלל, נישא על גבי זרמי אוויר של מזגן מפוצל קירי.

 

הפתרון- דילול המטען הביולוגי של הנגיף שבאוויר

אחד הפתרונות למצב הוא שימוש במערכות המדללות את המטען הביולוגי של הנגיף שבאוויר, ובכך מונעות את התפשטותו והתפשטות מזהמים נוספים במרחב סגור. הנה מספר דוגמאות למערכות כאלו שניתן לשלב בכל חדר, ללא פגיעה בשגרת החיים:

 

1. מערכת לסינון וטיהור אוויר עם 4 דרגות סינון

פתרון מניעתי הניתן להתקנה בקלות בכל מרחב סגור, כמו משרד, כיתה, חדר-ישיבות או מרפאה, הוא מערכת לסינון וטיהור אוויר. המערכת המתקדמת ביותר הקיימת היום היא מערכת PuraShield של חברת PURAFIL. המערכת מורכבת מארבעה מנגנוני סינון וטיהור בדרגות שונות ומפילטר השוקל לפחות 10 ק"ג (תלוי בגודל המערכת), בזכותם היא מצליחה להשמיד 99.96% מהמטען הביולוגי של הנגיפים והחיידקים תוך כ-15 דקות פעולה, ו99.99% ממנו לאחר כחצי שעה!

 

מנגנוני המערכת כוללים: מסנן חלקיקים ראשוני- עוצר חלקיקי אבק ומונע סתימת הפילטרים במורד זרם האוויר; מסנן כימי על בסיס אלומינה- לספיחה/חמצון, מצופה חומר מחמצן חזק המפרק את ההגנה השומנית של נגיפי קורונה; מסנן אנטיבקטריאלי Puraward- על בסיס זיאוליט, כולל יוני כסף ונחושת לפירוק כימי של שכבת החלבון החיצונית של התא התוקף, לדוגמא: וירוס הSARS -, ה-COVID19 (קורונה), שפעת העופות, בקטריית אי-קולי (Escherichia coli), חיידקים, זיהום, עובש ועוד, ותורמת גם לריענון האוויר ונטרול ריחות לא נעימים; ומסנן סופי מסוג HEPA הלוכד חלקיקים בגודל 0.3 מיקרון ביעילות 99.95%. בבדיקות שהתקיימו על נגיפים וחיידקים חיים במעבדתAEROSOL בארה"ב, נמצא כי בזכות מנגנונים אלו, מערכת PuraShield משמידה 99.99% מהם, ביניהם וירוס הקורונה וה- SARS ובכך מונעת התפשטות זיהומים, וירוסים ומחלות, ומטהרת את האוויר לרווחת הנוכחים.

  

 

2. חדרי בידוד בלחיצת כפתור- מערכת שסתומים לשמירת לחצים (קסקדת לחצים)

רבות דובר על חדרי בידוד (Pandemic Ready) והדרך בה הם מסייעים למניעת התפשטות נגיף הקורונה. חדרים אלו מבוססים על שמירה על לחץ אוויר שלילי יחסית לסביבה- הכנסת אוויר צח החיונית לדילול הריכוז בחדרי הבידוד ופליטת אוויר מזוהם, החיונית לשמירת משטר הלחצים. אך איך ניתן ליצור חדרי בידוד במהירות כשצריך, ומה קורה איתם אחרי שהמגיפה עוברת? פתרון כזה, המותקן לרוב במרכזים רפואיים, הוא בניית חדר ובו מערכת שסתומים לאספקת אוויר צח ופליטת אוויר הכוללת תקשורת בין השסתומים, כך שבלחיצת כפתור מתאפשר מעבר מהיר ומיידי של חדר מחדר רגיל לחדר בידוד, וההפך. יתרון נוסף של השסתומים הוא אי התלות שלהם בלחץ הנמצא במעלה התעלה (Pressure Independent), כך שהשסתום הוונטורי מגיב עצמאית ושומר על ספיקה קבועה גם אם בענפים אחרים הספיקה משתנה. במידה וניתנת פקודת שינוי הספיקה, השסתום מבצע זאת על ידי מפעיל חשמלי ואת ה- Fine Tuning הוא מבצע על ידי תנועת קונוס פנימית כנגד קפיץ. מעניין לראות שבבדיקות שמקיים יצרן השסתומים Phoenix Controls, בהן הוא בונה עקומת ספיקה/מפל לחץ של עשרות נקודות בטווח הפעולה, הערכים נשמרים בבקר השסתום. דיוק השסתומים והתגובה הם ברמת דיוק מקסימלית (±5% מנק' העבודה), כך שמתאפשרת שמירת לחצים של ±2 פסקל. דיוק רב מאפשר להשתמש במערכת עם הפרשי לחצים קטנה יותר ולקבל מצב עבודה בטוח תוך חיסכון אנרגטי, המונע בזבוז של הרבה "אוויר צח מטופל", הנזרק לאטמוספירה רק על מנת לקבל תת-לחץ בחדר.

 

3. מסנן ביולוגי BIBO

פתרון מניעתי נוסף המותאם בעיקר למקומות עבודה, מעבדות ומרפאות, הוא התקנת מסנן ביולוגי BIBO- Bag In Bag Out. המערכת כוללת פילטר HEPA הלוכד את הנגיפים והחיידקים שנפלטים מהאזור המבודד באמצעות מפוחי פליטה, תוך שמירה על אי-חשיפת הסובבים מחוץ לחדר לחומרים מזהמים שבאוויר.

 

אריק אביטל, מנכ"ל אינסופקו טכנולוגיות אריק אביטל, מנכ"ל אינסופקו טכנולוגיות

 

נכון להיום עדיין אין טכנולוגיה שתבטיח השמדה מלאה של הנגיפים והחיידקים שבאוויר. יתרה מכך, אין אף מערכת שתבטיח כי החולים לא ידביקו את שאר הנוכחים, או שהאחרונים לא ידבקו. עם זאת, מטרת שלוש השיטות המתוארות מעלה הן לבודד, לדלל, לסנן ולטהר בצורה המיטבית ביותר את האוויר מהמטען הביולוגי של הנגיפים והחיידקים, כך שיופחתו משמעותית סיכויי ההידבקות של השוהים במרחבים, הן בחדרי הבידוד והן באזורים מחוצה לו.

__

נכתב ע"י אריק אביטל, מנכ"ל אינסופקו טכנולוגיות בע"מ, המתמחה באספקת ציוד ופתרונות הנדסיים בתחום מערכות מיזוג, סינון וטיהור אוויר למעבדות ובתעשייה

 

מיום הקמתה לפני כ-30 שנה, בחרה אינסופקו לייצג מגוון חברות מובילות בעולם בתחום פתרונות מיזוג אוויר לתעשייה עם יישום מיטב הטכנולוגיות. הודות לכך, ובזכות ההון האנושי המקצועי שלה, תודעת השירות והניסיון הרב, הצליחה אינסופקו לבנות לעצמה נוכחות חזקה בשוק הישראלי ומוניטין טוב בקרב יועצים, מהנדסים, קבלנים, מפעלים, יזמים, וחברות בקרה מתחומי תעשייה שונים.