$
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

אבני דרך חדשות למשרד הבינוי והשיכון

אבן דרך ראשונה: לבטל לאלתר בהוראת שעה את מס הרכישה לכל הדירות

רוני מזרחי 09:2627.05.20

מוגש מטעם DUN'S 100

 

כנשיא לשכת הקבלנים בישראל וכבעלים של חברת בנייה גדולה המקדמת 36 פרויקטים בכל רחבי הארץ ועוסקת בתחום זה 60 שנה ויותר, אני רואה את כניסתו של הרב מר יעקב ליצמן לתפקיד שר הבינוי והשיכון כצומת היסטורית, לכאן או לכאן, לעתיד הענף בכלל ושוק הדיור בפרט.

 

מר ליצמן מקבל לידיו ובמיוחד לאחר ימי מגיפת הקורונה, ענף הסובל זה תקופה ארוכה מאובדן דרך, ממדיניות זיג זג בשוק הדיור, עם רבבות רוכשים פוטנציאלים מבולבלים ואלפי יזמים וקבלנים המצויים על סף תהום פעורה.

 

החודשים הראשונים לכהונת ליצמן הינם, לטעמי, קריטיים להמשך יציבות הענף ולחזרתו הדרגתית לחוף מבטחים. בידיו, ורק בידיו, המפתח לכך. אשרטט להלן את אבני הדרך הנדרשות:

 

אבן דרך ראשונה: אל תהסס לחשוב מחוץ לקופסא. מדיניות שרי השיכון הקודמים הביאה אותנו לאן שהביאה ורק יצירתיות ותעוזה, לא חשיבה שמרנית וקונבנציונלית, יוכלו לשנות את המצב.

 

אבן דרך שנייה: תתחיל מפעולות חירום נקודתיות. למשל, תבטל לאלתר בהוראת שעה את מס הרכישה. פעולה כזו תחסוך לרוכשים רבבות עד מאות אלפי שקלים, ותתניע מחדש את שוק הדיור הקפוא.

 

אבן דרך שלישית: אל תפסיק אוטומטית את מחיר למשתכן, לפני שתהיה לך חלופה נאותה. למשל, להעניק לקבלנים 30 אחוזים תוספת זכויות לכל פרויקט(שבס- כחלון) כאשר בתמורה ישווקו 30 אחוזים מהדירות במחירים מוזלים.

 

אבן דרך רביעית: כנ"ל לגבי תמ"א 38, תבטל לאלתר את ההחלטה המוטעית של הרשות להתחדשות עירונית ומנהל התכנון לקצוב את ימיה עד אוקטובר 2022. תמ"א 38, על כל חסרונותיה, מהווה מנוע מאוד חשוב להגדלת התחלות הבנייה, להתחדשות עירונית ולמיגון בניינים בפני רעידות אדמה.

 

אבן דרך חמישית: בהמשך להצהרתך, כי אתה רוצה לשווק דירות מוזלות לציבור החרדי, ובמיוחד בערי הפריפריה. לטעמי זוהי טעות. במקום דירות יד שנייה מתפוררות, תקדם תכנית פינוי בינוי מקיפה בפריפריה ותעניק הרבה יותר זכויות לקבלנים, זאת על מנת להפוך את אותה תכנית לכלכלית.

 

אבן דרך שישית: אנא, כבוד השר, אל תשכח את הקבלנים, ובמיוחד מאות רבות של חברות בינוניות וקטנות שעומדות בפני קריסה. דאג לשתף אותן במכרזים ולחלק את העוגה באופן הרבה יותר שווה. כך גם תסייע להן וגם תייצר הרבה מקומות עבודה חדשים למובטלים שיוכלו להצטרף לענף הבנייה.

 

אבן דרך שביעית, ובאותו עניין: המונופול של רשות מקרקעי ישראל(רמ"י) על המכרזים במהלך עשרות בשנים, הינה הרעה החולה המרכזית התורמת גם להדרת רוב רובם של הקבלנים מהמכרזים וגם לתדלוק רמות המחירים בשוק הדיור. הגיע הזמן לשים קץ למונופול זה שגורם רק לנזק לשוק הדיור, הן לקבלנים והן לרוכשים.

 

רוני מזרחי רוני מזרחי

 

אבן דרך שמינית, תחשוב גם, ובמיוחד לאחר ימי הקורונה, על הנעת הכלכלה הישראלית באמצעות החזרת המשקיעים ובמיוחד משקיעי חו"ל שנועדו מהבמה במהלך השנים האחרונות. העובדה שהכלכלה העולמית כולה מצויה בהאטה ודווקא ישראל נפגעה באופן יחסי פחות, מהווה הזדמנות פז לכך.

 

אבן דרך תשיעית: בד בבד, תתחיל במהלך שיסיים סוף סוף את התלות הבלתי נגמרת של הענף בעובדים מהשטחים ומחו"ל. אנחנו, לשכת הקבלנים בישראל , התחלנו בשנים האחרונות להכשיר אלפי צעירים ישראלים לענף הבנייה, כולל הטבות דוגמת סבסוד לימודים אקדמאים ומשכורת התחלתית גבוהה. נשמח מאוד אם משרד הבינוי והשיכון יעניק יד מסייעת לנושא חשוב זה.

 

אבן דרך עשירית: אפרופו חשיבה מחוץ לקופסא, שקול איך להתחיל, בתיאום עם משרד התיירות, לטפח ענפים דוגמת מלונאות וכפרי מרפא ונופש. מהלך כזה ייצר הרבה מאוד מקומות עבודה וגם יסייע לטווח הארוך לכלכלת ישראל ויהפוך אותה לגורם חשוב על מפת התיירות העולמית.

 

אבן דרך אחרונה : אנא, כבוד השר מר ליצמן, זכור בבקשה: אתה שר הבינוי והשיכון של כלל אזרחי מדינת ישראל ולא רק של הציבור החרדי. אם תחליף דיסקט ותתחיל לחשוב כך, תוכל לקנות את עולמך ולהיות אותו שר בינוי ושיכון שהציל את שוק הדיור של מדינת ישראל.

 

בהצלחה!

 

*כותב המאמר רוני מזרחי הינו נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"