$
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

האם הקורונה תחזיר את תושבי החוץ הביתה?

עשרות אלפי ישראלים ויהודים מהתפוצות עושים את דרכם בימים אלה חזרה ארצה – כשהם מנצלים את משבר הקורונה כדי לשוב הביתה לישראל. שוק הנדל"ן בארץ חווה התעוררות מחודשת בזכות תושבי החוץ שהפכו שוב לקהל רלוונטי

יפה סדן 10:3024.05.20

מוגש מטעם DUN'S 100 

 

עשרות אלפי ישראלים ויהודים מהתפוצות עושים את דרכם בימים אלה חזרה ארצה – רובם ניצלו את משבר הקורונה כדי לשוב הביתה לישראל. בתקופת משבר הקורונה ישראל התגלתה כמקום יציב ומבוסס וזכתה להרבה שבחים בעולם על טיפולה במחלה.

 

ישראל גם נתפסה בעיני תושבי חוץ רבים כמקלט בטוח מהאנטישמיות הגואה בעולם, וחלקם הגדול העדיף לעזוב את משכנו בנכר ולשוב ארצה. לפי הערכות, מדובר בכחצי מיליון ישראלים ויהודים, רובם אוכלוסייה מבוססת ששהתה בארצות המערב - אנשי הייטק, אקדמאים ואנשי עסקים.

 

לכל אותם תושבי חוץ חוזרים יש משהו אחד במשותף – הם צריכים מקום לגור בו בישראל. חלקם מכרו את דירותיהם לפני שירדו מהארץ וכעת הם בחיפושים אחרי נכס למגורים. אלה שכבר מצאו דירה- מחפשים נכסים להשקעה בטוחה יחסית שמספק הנדל"ן. בחודשיים האחרונים חלה קפיצה בהתעניינות של תושבי חוץ ברכישת דירה בישראל - אלפי חיפושים שחלקם הגדול היתרגמו לפניות ו"לידים" של ממש, וגם לעסקאות. חלק גדול מהחיפושים מתרכז בערים תל אביב ואילת שמעוררות מן הסתם עניין רב, ודירות היוקרה זוכות לתשומת לב רבה מצידם היות ומדובר לרוב באוכלוסיה אמידה שרגילה לאורח חיים ברמה גבוהה שמחפשת להמשיך אותו גם כאן בישראל.

 

הנדל"ן הישראלי נתפס בעיני רבים – וגם הוכח אמפירית בעבר – כאפיק השקעה בטוח יחסית שמניב תשואה עודפת אפילו על שוק המניות המקומי. אפיק השקעה זה זכה בחודשים האחרונים לעדנה מחודשת מצד תושבי החוץ שגם מנצלים הזדמנויות על רקע היחלשות השקל מול המטבעות האירופים והאמריקאים, וגם עקב הרצון של חלקם לחזור לארץ ישראל ברקע המשבר.

 

תושבי חוץ רבים שהתעניינו ברכישת דירה בפרויקטים של "יוסי אברהמי" בתל אביב ובאילת, אמרו שהם אהבו מאוד את אופן הטיפול של ישראל בהתפשטות נגיף הקורונה. רובם ציינו את שיעורי ההדבקה וגם התמותה הנמוכים בישראל בהשוואה למדינות אירופה וארה"ב, ואת הצעדים הקשוחים וההכרחיים שנקטה הממשלה כדי למנוע התפשטות. דרכי פעולה אלה הבהירו לתושבי החוץ שישראל היא מקום בטוח יותר לגור בו עכשיו ובעתיד.

 

יפה סדן יפה סדן

 

שינוי מחשבתי בצריכה – בחסות הטכנולוגיה

 

משבר הקורונה נתן את אותותיו בתחומים רבים המשפיעים על חיינו – בהיבט הבריאותי כמובן, הכלכלי-פיננסי, וכן בכל הקשור לצריכה הפרטית. בשל מגבלות ההתקהלות והחשש מהידבקות, הפעולות היומיומיות שטרום המשבר היינו עושים לרוב פנים מול פנים, באופן בין-אישי ובשתי ידיים ושתי רגליים, מתבצעות כיום לרוב תוך שימוש בטכנולוגיה.

 

אפליקציית ZOOM היא ללא ספק "הכוכבת" של משבר הקורונה, הרוב המוחלט של האינטראקציות בין אנשים עברה לשיחות וידאו וירטואליות שמסוגלות להכיל הרבה משתתפים בו-זמנית. כך, שיווק הדירות עבר ממשרדי וירידי מכירות פיזיים לשיווק וירטואלי. אנחנו מעבירים את חוברות המידע על דירות באינטרנט, מחליפים טיוטות חוזים ברשת, מחתימים על חוזי המכר מרחוק, עורכים ישיבות עם הדיירים בשיחות זום, ועוד. גם דיונים בוועדות התכנון עברו לזום בהוראת מינהל התכנון וחלק מהוועדות המקומיות ואפילו מחוזיות מתכנסות לדיונים בזום. נוכחנו לדעת שהעזרים הטכנולוגיים נמצאו יעילים במיוחד בתקופת המשבר, הם מקצרים זמנים משמעותית וחוסכים לעתים בהוצאות. לא מן הנמנע שנאמץ חלק מהם גם ליום שאחרי הקורונה.

 

הקורונה משנה גם את פני עולם התיירות - לחלק מתושבי החוץ כבר יש דירה בישראל, ובהרבה מקרים אנו רואים שאנשים כאלה שחוזרים מחפשים בית שני בארץ – דירות הכוללות בריכה משותפת ושקרובות לים כמו באילת למשל, שישמשו אותם ואת משפחותיהן המורחבות לנופש זמין בכל ימות השנה או למקום מפלט ויחידת מגורים שנייה. גם תושבי ישראל מבינים כי חופשות בארץ בקיץ הקרוב נראות רחוקות מתמיד ולנסוע לחופשה בחו"ל לא ממש על הפרק, ולכן גם אצלם חלה עלייה בהתעניינות לדירות קטנות כאלה.

 

לסיכום, משבר הקורונה מביא לתמורות רבות בשוק הנדל"ן הישראלי – הוא יצר מומנטום למינוף שוק הדירות בכלל והיוקרה בפרט דווקא מול תושבי החוץ, שכן עליית המטבעות הזרים מהווה מבחינתם הזדמנות לרכישת דירה דווקא בעיתוי זה, לצד הרצון לחזור הביתה לישראל שמחזיר אותם ארצה. כל זאת צפוי לתת דחיפה משמעותית גם בהמשך לשוק היוקרה שהולך וצובר תאוצה. המשבר גם שינה כאמור את דרכי הפעולה של חברות הנדל"ן, בשיווק, בתפעול ועוד, וכולנו תקווה שכשהמשבר יהיה כבר מאחורינו, ואנחנו כבר רואים את זה קורה, שוק הנדל"ן הישראלי יחזור לפרוח כפי שעשה בשנים האחרונות לטובת רוכשי הדירות, וגם לטובת אלו שמפעילים את השוק, היזמים.

 

מאת יפה סדן, סמנכ"לית השיווק והמכירות, יוסי אברהמי עבודות הנדסה אזרחית בע"מ