שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

עתיד ירוק

על רקע פרסום דירוג נישות עו"ד של DUN'S 100, עורך דין איתן האזרחי, מייסד ושותף במשרד עו"ד 'איתן האזרחי ושות', בראיון מיוחד על הקנאביס הרפואי. תחום הקנאביס הרפואי הוא אחד מהתחומים החדשים אשר נכנסו לדירוג DUN'S 100 של שנת 2020

מערכת DUN'S 100 16:3419.05.20
בשנת 2017 העריך שר האוצר משה כחלון כי מדינת ישראל יכולה להכניס לקופתה מדי שנה עד כ-4 מיליארד שקלים מייצוא קנאביס רפואי. בינואר 2019 כבר אישרה הממשלה לייצא קנאביס רפואי, אישור שרק לאחרונה עוגן בצו. על אף הסחבת בדרך להפיכתה של ישראל לגורם מוביל בשוק הקנאביס העולמי, לכולם ברור כי מדובר בשוק עם פוטנציאל גדול, מה שהוביל את כניסתם של משרדי עורכי הדין לנישה המתפתחת.

 

אחד מעו"ד הבולטים בתחום הקנאביס הרפואי הינו עו"ד איתן האזרחי אשר מעורב בפעילות עסקית רבה הנוגעת לנישה החדשה. עו"ד האזרחי הינו חבר בוועדת האתיקה של לשכת עו"ד ולצד עיסוקו כמרצה ומרכז השתלמויות, הוא שימש בשורה של תפקידים בכירים בוועדות לשכת עו"ד. הוא מייצג מזה קרוב לשלושה עשורים רופאים, חברות מסחריות, מרכזים רפואיים, בתי חולים קופות חולים, רשתות בתי מרקחת, איגודי רופאים וחברות ביטוח בהליכים משפטיים בכל תחומי המשפט האזרחי והמשמעתי ובכל הערכאות. בשנים האחרונות החל עו"ד האזרחי לעסוק גם בייצוג של חברות בתחום הקנאביס הרפואי והוא מלווה ויוזם עסקאות בארץ ובחו"ל בתחום הקנאביס הרפואי. במקביל, הוא גם הקים את חברת 'ישראקנאביס' ומשמש בה כמנכ"ל.

 

על רקע פרסום דירוג נישות עו"ד של DUN'S 100, שאלנו את עו"ד איתן האזרחי כמה שאלות הקשורות לעשייה היום יומית שלו בתחום הקנאביס הרפואי ובאופן כללי.

 

עו"ד האזרחי, מה מיוחד בנישת הקנאביס הרפואי, במה היא שונה מנישות אחרות?

"העיסוק בתחום הזה הוא כמו אומנות, לא כמו כל תחום עסקי אחר, הוא הרבה יותר יצירתי!

 

ענף הקנאביס מופלא וכשם שצמח הקנאביס מופלא ומלא בענפים גם הענף הזה רב תחומי שכולל עולם ומלואו, רגולציה חוצה יבשות, משפט רפואי מסחרי בינלאומי, ביטוח, מחקרים, פיתוחים ופטנטים וזה רק קצה הקרחון.

 

צריך לזכור שלמרות שהצמח ותיק, הבנת הצמח עוד בתולית. קיימים היום בארץ ובעולם מיזמים מדהימים לחקר הקנבינואידים השונים והרבים והסינרגיה בניהם לבין עצמם לבין העולם. חברות רבות וכמובן חברות התרופות מגלות עניין רב בקנאביס, בעתיד אנחנו נראה תעשייה שלמה בתחום הרפואה, ביוטכנולוגיה וגנטיקה של הצמח והתאמתו לצרכי האדם. גם עולם הווטרינריה יעבור תהליך אבולוציוני כשהקנאביס יתפוס בו מקום נכבד וייתכן ואף מוקדם יותר מאשר בתחום הרפואי. נראה פרמקולוגיה גם מבוססת קנאביס וגם קנאביס כגורם מאיץ או משפר תהליך ספיגה.

 

חברות רבות בעולם הקוסמטיקה מגלות עניין, חוקרות ומפתחות מוצרים והשימוש בקנאביס במוצרי קוסמטיקה, משחות וקרמים טיפוליים יהיה בעתיד הרבה יותר מגימיק. צריך לזכור שתעשיית הקנאביס הישראלית על כל היבטיה הרבים היא ייחודית, דינמית, חדשנית ופורצת דרך, לא בכדי אנחנו נחשבים מעצמת ידע בינלאומית".

 

עו"ד איתן האזרחי עו"ד איתן האזרחי צילום: יח"צ

 

אילו שינויים משמעותיים אירועו בעולם התוכן של נישת הקנאביס הרפואי בשנת 2019, אלו שינויים משמעותיים קורים ויקרו לדעתך בשנת 2020?

"שנת 2019 בעיני התייחדה כ"תקופת התארגנות". המשקיעים והיזמים גילו את הפוטנציאל והבינו את המשמעות האדירה שלו. גורמים מעולמות אחרים כמו נדל"ן, שוק ההון וכיוב' מצאו דרכים להשתלב בתעשייה, ולדעתי לכל ענף אפשר למצוא נקודות משיקות עם עולם הקנאביס – צריך רק קצת יצירתיות.

 

במקביל, בשנה האחרונה התעשייה שינתה את פניה מקצה לקצה בעקבות הרפורמה בענף. למרות שדובר לא מעט על הענף כבועה שעלולה להתפוצץ, נכנסו שחקנים חדשים לשוק, נכנסו לשוק כספים, השקעות בחוות ומתקנים חדשים בארץ ובעולם, פיתוח מוצרים, התקשרויות עסקיות, ועדיין כדאי להמתין ולראות איך שנת 2020 מתפתחת במיוחד אחרי התפרצות הקורונה בארץ ובעולם שלבטח יהיו לה השפעות על הענף. אני משוכנע שהייצוא יניב תוצאות מצוינות ויעשיר את קופת החברות כמו גם את קופת המדינה, ויאפשר סינרגיה בין חברות שונות בארץ עם העולם. אין לי ספק שמשהותר היצוא ובכפוף לרגולציה מקלה – לתעשייה צופה עתיד מזהיר! בנוסף עולם המחקר בתחום הקנאביס תופס תאוצה, נעשים מחקרים, לצרכים ושימושים שונים בקנאביס. עולם הרפואה מגלה עניין רב ונוכח תפיסה זו הקמתי חברת ייעוץ מדעית מחקרית, למיטב ידיעתי הראשונה והיחידה בעולם, חברת ישראקנאביס. זוהי חברה שבה שותפים מיטב הרופאים העוסקים בתחום במטרה לספק שירותי ייעוץ רפואי, הצעות מחקר לחברות בארץ ובעולם וכיוב', הן על בסיס שוטף והן על בסיס נקודתי בכל התחומים".

 

איך נראה יום בחייו של עו"ד המתמחה בנישת הקנאביס הרפואי?

"היום שלי מאוד מגוון, יש לי הרבה תשוקה למקצוע שלי ואני מתחיל כל יום בציפייה וסקרנות לתוצרים של אותו יום. אני פוגש יזמים, חברות מעניינות, מעבדות, חברות קוסמטיקה וגורמים רבים בתעשייה מהארץ ומחו"ל. אני נותן ללקוחותיי יעוץ משפטי שוטף, מסייע בניהול מו"מ, עריכת הסכמים, מפגיש בין גורמים ויזמים שונים בתחום ויוזם בעצמי - גיליתי שעם מחשבה ממש יצירתית אפשר לפתור ולפתח כמעט הכל".

 

מה הם הגורמים אשר הביאו אותך להיות עו"ד מוביל בתחום שלך?

"ראשית, אני מתמחה בלייצר פתרונות ולא רק לבעיות. להוביל פירושו קודם כל לדעת, והרבה! משפטית, מדעית ועסקית. לדעת לזהות צורך ופוטנציאל ולהיות בקשר מקצועי ועסקי עם כמה שיותר גורמים בארץ ובעולם ובסופו של יום לדעת לטוות את החוטים בין כל מה שמגדיר את "להוביל".

 

חוץ מזה, אני מאמין בצמח הזה ובסגולותיו באמונה שלמה! הטוב שיש בצמח הזה בשילוב עם הסקרנות שלי הביאו אותי להיות מהחלוצים שעסקו בעניין כבר לפני שנים, הן משפטית והן עסקית. התהליך כלל שנים של פעילות בארץ ובחו"ל, פגישות עם חברות, רגולטורים וגורמים רבים בתחום גם בחו"ל, קבוצות משקיעים, יזמים, חולמים ומגשימים. הבנתי בתהליך הזה שישנם כל כך הרבה גורמים שזקוקים לחיבור ע"מ שיוכלו להצליח, גורמים שאם היו נשארים במשבצת שלהם, התוצאות היו בהתאם. המשרד כמשרד מוביל בתחום הבריאות מזה שנים מצוי בקשר עם מיטב הרופאים, החוקרים ואנשי העסקים המובילים בתעשייה. אי לכך אני משקיע זמן רב לא רק בלקוחות הקיימים ובפעילות המשפטית והעסקית המרובה, אלא גם בזיהוי פוטנציאל עתידי, חיבור בין גורמים, ליווי של גורמים בארץ ובחו"ל גם בשלבים התחלתיים וגם בהפיכת חלום למציאות גדולה".

 

האם יש עוד מקום למשרדי עורכי דין ולקוחות המבקשים להצטרף לנישה?

"אני מאמין שהשמיים הם הגבול. בתחום יש פעילות משפטית ענפה, רגולציה, חוזים, ליטיגציה כולל תובענות ייצוגיות. התחום הזה בעיניי הוא מגוון יותר מכל תחום מסחרי אחר. לדעתי כל מי שיצירתי וסקרן מספיק – יוכל להצטרף לנישה. לגבי עורכי דין, ברור שככל שהנישה תגדל כך יגדל מספר עורכי הדין שעוסקים בתחום. להערכתי מרבית עורכי הדין יהיו נישתיים בתוך הנישה ורק מעט משרדים יוכלו לספק את כל המכלול המשפטי והעסקי".

 

מדוע חשוב לך להיות חלק מדירוג DAN’S 100 וכיצד הדירוג תורם לך מבחינה עסקית?

"לדעתי חשוב מאוד שהתחום הזה יהיה מדורג כמו כל התחומים המסחריים האחרים, התחום ראוי לכך מעל ומעבר וכניסתו לדירוג היא עוד סימן כי תחום הקנאביס כאן, בגדול ולתמיד. ברור שדירוג עורכי דין שעוסקים בתחום משקף את העשייה הרבה. ביחס למשרדנו הדירוג משקף פעילות משפטית רבה וענפה שנעשית כבר שנים בענווה".

 

ראיון עם עו״ד איתן האזרחי, שותף בכיר ומייסד משרד עורכי הדין איתן האזרחי ושות׳