$
Duns משפט
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

מי הם עורכי הדין הטובים בישראל

דירוג DUN’S 100 מדרג זו השנה ה־16 את משרדי עורכי הדין הטובים בישראל לפי 43 תחומי פעילות. השנה נוספו לראשונה תחומי הקנאביס הרפואי, דיני צבא וביטחון, תחבורה וגישור

נעמי צורף 08:1806.05.20

דירוג משרדי עורכי הדין לפי תחומי פעילות 2020 של DUN’S 100 מתפרסם השנה בפעם ה־16. השנה דורגו המשרדים ב־43 תחומי פעילות, כשלראשונה נוספו תחומי הקנאביס הרפואי, דיני צבא וביטחון, תחבורה וגישור.

 

"השנה הסוערת שעברה על ענף המשפט בישראל מתבטאת גם בתמונת המשרדים המובילים בתחומים השונים. המיזוגים המשמעותיים בענף משקפים את הצורך במתן מענה מקצועי מקיף ללקוחות בעידן של תחרות גוברת וביצירת מובילות בתחומים חדשים באמצעות קליטת משרדים או מחלקות עתירות ידע ולקוחות”, אמרה אפרת שגב, סמנכ”ל כלכלה מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט. “במקביל תחום הגישור, שהפך אף הוא למשמעותי בשנים האחרונות, ומובל על ידי עורכי דין בעלי ידע וניסיון ייחודי, קיבל השנה לראשונה ביטוי בדירוג מתוך הכרה בחשיבותו הגוברת ככלי משמעותי ליישוב סכסוכים".

דירוג DUN’S 100 דירוג DUN’S 100

 

על פי הסקירה של DUN’S 100, אחד מהאירועים הבולטים בענף המשפט ב־2019 היה "מחאת הגלימות השחורות", שבמסגרתה למעלה מ־200 עורכי דין בכירים, ובראשם צביקה בר נתן, מחו נגד הפגיעה בשלטון החוק ובמערכת המשפט. המחאה ניצבה על סדר היום הציבורי במשך חודשים ארוכים, ובאמצעותה השמיעו עורכי הדין הבכירים את קולם בסוגיה חברתית משמעותית. מדובר בהתארגנות חסרת תקדים של עורכי דין מהשורה הראשונה למחאה נגד יוזמות חקיקה שמבקשות לפגוע בדמוקרטיה, במערכת המשפט ובשלטון החוק.

 

מגמת המיזוגים שאפיינה את שנת 2019 המשיכה גם לתוך שנת 2020. עם המיזוגים הבולטים נמנים משרד דורון, טיקוצקי, קנטור, גוטמן, עמית גרוס ושות', שמיזג אליו את משרד שלמה נס, המתמחה בחדלות פירעון ופירוק חברות; משרד יגאל ארנון ושות' מיזג אליו את משרד וינשטוק־זקלר, המתמחה בהגבלים עסקיים ומשפט עסקי בסין; משרד AYR – עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ ושות' מיזג אליו את עו"ד דניאל צ'ין וצוותו ממשרד טולצ'ינסקי שטרן, המתמחים בתחום ההייטק; משרד איתן מהולל שדות, עורכי דין ועורכי פטנטים מיזג אליו את פירמת ProPats, המתמחה בתחום הקניין הרוחני, ואת עו"ד דודי כהן ושישה עורכי דין ממשרד יוסי אברהם ושות', המתמחים בשוק ההון; משרד ברנע ג'פה לנדה ושות' מיזג אליו את משרד אלדר אדטו, המתמחה בהתחדשות עירונית; משרד ליפא מאיר ושות' מיזג אליו את משרד Yingke Israel איל חיאט, זולטי, נייגר ושות', המתמחה בהייטק וטכנולוגיה, ובנוסף הודיע המשרד על הצטרפותו של עו"ד ארז תיק, שיוביל מחלקה שתעסוק בתחום המלונאות והנדל"ן.

 

משרד מ. פירון ושות' מיזג את משרד מ. אנגלסמן, המתמחה במיסוי מוניציפלי; משרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' מיזג אליו את משרד שריר שיוו ושות', המתמחה בתחום ההייטק וההון סיכון; משרד גולדפרב זליגמן ושות' מיזג אליו את משרד רוטנברג ושות'; משרד בלטר, גוט, אלוני ושות' מיזג אליו את משרד נאמן קינן ושות', אשר יוביל במשרד את מחלקת המשפט התאגידי ושוק ההון; משרד סלומון ליפשיץ ושות' עורכי דין מיזג אליו את משרד איתמר פנץ ושות' בתחום התחדשות עירונית. שינוי מעניין נוסף מהעת האחרונה: עו"ד נבות תל צור עזב את משרד רם כספי וחבר למשרד שפירא כפרי בר־זיק, המשרד הממוזג נקרא תל־צור ושות'.

 

דירוג הנישות נקבע על סמך שילוב של כמה סוגי נתונים שמתקבלים. ראשית, חומרים מפורטים שמעבירים המשרדים, ובהם תיקים מהותיים, רשימת לקוחות, פירוט עורכי הדין מהמשרד הפעילים בתחום ומספר שנות הוותק של השותפים המובילים. בנוסף לכך מתקיימת פגישה עם השותפים הבכירים במשרד שבמסגרתה הם נשאלים על פעילות הלקוחות הגדולים והתיקים האסטרטגיים במהלך השנה, תחומים חדשים, שינויים במשרד ועד כמה הפעילות מרכזית באותה נישה. לאחר מכן המוניטין של כל אחת מהפירמות נבחן ונבדק על ידי ראיונות עם גורמים מובילים בענף והמלצות שמתקבלות מלקוחות בולטים.

 

קנאביס רפואי

בהתאם להתפתחויות והשינויים בשוק הקנאביס הרפואי בישראל, משרדי עורכי הדין החלו לספק ייעוץ משפטי בתחום ולתת מענה כולל לצרכים המשפטיים הקשורים בתחום הקנאביס הרפואי. הפעילות כוללת התמחות בכל ההיבטים המשפטיים הקשורים לתחום הקנאביס הרפואי: ליווי לקוחות אשר פועלים בתעשיית הקנאביס הרפואי — מגדלים ומשקיעים בארץ ובעולם, ייצוג לקוחות בתהליכי קבלת אישורים ורישיונות בתחום הקנאביס הרפואי, ייעוץ רגולטורי בארץ ובעולם, הסכמי הפצה ושיתופי פעולה.

 

השנתיים האחרונות התאפיינו בכך שחברות קנאביס רבות הפכו לציבוריות בדרך של מיזוג פעילותן לתוך חברות שלד בורסאי הנסחרות בבורסת תל אביב. על כן חלק מהותי מהפעילות המשפטית היתה קשורה לפעילות בתחום שוק ההון.

 

בין המשרדים בקטגוריה זו: גולדפרב־זליגמן ושות'; איתן האזרחי ושות'; ויינשטוק זהבי ושות'; פרל כהן צדק לצר ברץ; שנקר לקס ושות'; דורון טיקוצקי קנטור גוטמן נס עמית גרוס ושות'; הרצוג פוקס נאמן; לאמעי סידר רהט צידון פינק; עמית פולק מטלון ושות'; ZAG-S&W.

 

 

דירוג DUN’S 100 דירוג DUN’S 100

 

צווארון לבן

עורכי הדין המדורגים בתחום הצווארון הלבן מייצגים נאשמים בעמדות ציבוריות ובעמדות בכירות אחרות בפרשות העומדות במרכז השיח הציבורי. מדובר בייצוג משפטי הכולל שלב היוועצות, ליווי בחקירות, קיום שימועים וכמובן ניהול המשפט עצמו. עם עבירות הצווארון הלבן נמנות עבירות ניירות ערך, שוחד, מרמה, הפרת אמונים, עבירות בתחום ההגבלים העסקיים והלבנת הון.

 

המשרדים בקטגוריה זו הם נשיץ ברנדס אמיר; AYR – עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ ושות' ועו"ד שרון כהנא; סבוראי שחם־שביט, דחוח ושות'; גורניצקי ושות'; גולדפרב זליגמן ושות'; אילן סופר ושות'; שינמן־נגב־ניב, קוסטליץ ושות'; עיני ליטבק לזר ושות'; מיתר עורכי דין, כספי ושות'; כהן סטרשנוב לונדון, יעל גרוסמן, פישר בכר חן, גיורא אדרת, איתן מעוז.

עוד דורגו: משרד חן יערי רוזן־עוזר, אשר השותפים המובילים בו הם עו"ד ז'ק חן ועו"ד מיכל רוזן־עוזר, המייצגים בתיקי נתניהו את שאול אלוביץ' בתיק 4000 (פרשת בזק־וואלה), את אבריאל בר־יוסף בתיק 3000 (הצוללות), את בר רפאלי בפרשת המס, את סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ואת איש העסקים נוחי דנקנר.

 

משרד חדד רוט שנהר ושות', המייצג את ראש הממשלה נתניהו בתיקים 4000, שבו מואשם נתניהו בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים; תיק 2000 (שיחות נתניהו־מוזס) ותיק 1000 (פרשת המתנות), שבהם מואשם נתניהו במרמה והפרת אמונים. משרד בעז בן צור ושות', המייצג את מיקי גנור, נציג מספנת טיסנקרופ לשעבר, בתיק 3000. משרד נתי שמחוני ושות', המייצג את מנכ"לית בזק לשעבר, סטלה הנדלר, בתיק 4000.

 

התחדשות עירונית

תחום ההתחדשות העירונית תופס תאוצה בשנים האחרונות. זהו תחום דינמי ורווי חוסר ודאות שדורש תשומת לב רבה מצדם של עורכי הדין, היזמים והדיירים. על פי נתוני דירוג DUN'S 100, בשנה החולפת גדל מספר הפרויקטים של פינוי־בינוי, מה שהביא לעלייה במעורבות עורכי הדין בפרויקטים אלה. מנגד, קטן מספר הפרויקטים של תמ"א 38. בנוסף לכך בשנה החולפת הוקמו ברשויות המקומיות מינהלות התחדשות עירונית שמטרתן להעלות את הוודאות ולצמצם את הסיכונים של הדיירים, היזמים ועורכי הדין העוסקים בתחום.

 

דירוג עורכי הדין בתחום ההתחדשות העירונית מציג את המשרדים המתמחים בליווי וייצוג של דיירים או יזמים בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי־בינוי, החל משלב התכנון הראשוני ועד לשלב הביצוע הסופי ומסירת יחידות הדיור המוכנות, לרבות טיפול בקבלת הרישיונות המתאימים, ייצוג בפני הרשויות, ביצוע תכנון מס מתאים לפרויקט, ניהול הליכים משפטיים וייעוץ בנושאי תכנון ובנייה. במסגרת הדירוג נבחנו רמת המומחיות של המשרד, היכולת ללוות פרויקטים רבים ומורכבים לאורך זמן וכן רמת האיתנות הפיננסית של המשרדים.

 

בין המשרדים בקטגוריה זו: שובל־יושע, המבורגר עברון ושות'; הרצוג פוקס נאמן; יגאל ארנון ושות'; מ.פירון ושות'; עמית פולק מטלון ושות'; KCB - קרן כהן בלחרסקי ושות'; רייסמן־גור, שטיינמץ הרינג גורמן ושות'; ליפא ושות'; נשיץ ברנדס אמיר; שבלת ושות'; תדמור לוי ושות'; גרוס קלינהנדלנר חודק הלוי גרינברג שנהב ושות'; גולדפרב זליגמן; ברנע ג'פה לנדה.

 

 

סייבר

עורכי דין העוסקים בתחום הסייבר נדרשים ללוות חברות וארגונים בכל הנוגע להיבטים הרגולטוריים והאסטרטגיים והגנתם מפני איומי סייבר. במאי 2018 נכנסו לתוקף תקנות הגנת הפרטיות (אבטחת המידע) הישראליות, ובמקביל נכנסה לתוקפה רגולציית ה־GDPR האירופית, שחלה על חברות ישראליות אשר פעילות במסגרת האיחוד האירופי ואוספות או מנהלות מידע אישי על תושבי האיחוד. הדבר מצריך מן החברות ליווי של משרדי עורכי הדין לצורך עמידה ברגולציה וכן עזרה בגיבוש אסטרטגיית הגנת המידע והסייבר. גוף שמעוניין להתאים את עצמו גם לתקנות האירופיות נדרש להיערכות ובחינת היקף התחולה של התקנות האירופיות, בנפרד מההיערכות הנדרשת ממילא על בסיס תקנות האבטחה הישראליות. חברות שעוסקות בתחום עלולות להיחשף לקנסות מינהליים גבוהים ומסתכנות בפגיעה תדמיתית ובסיכון כלכלי.

 

בין המשרדים בקטגוריה זו: הרצוג פוקס נאמן; יגאל ארנון ושות'; פישר בכר חן וול אוריון ושות'; ארדינסט בן נתן טולידאנו ושות'; גרוס קלינהנדלר חודק הלוי גרינברג שנהב ושות', נשיץ ברנדס אמיר; ש. הורוביץ ושות'; שבלת ושות'; גורניצקי ושות'; מיתר עורכי דין; AYR – עמר רייטר ז'אן שוכטוביץ ושות', דן חי ושות' ועו"ד אייל שגיא.

 

 

מלונאות

עד פרוץ מגפת הקורונה נהנה ענף המלונאות מצמיחה מרשימה, בישראל ובעולם, ובשנה החולפת נרשם שיא של כל הזמנים בתיירות לישראל. על רקע זאת נכנסו שחקנים חדשים לתחום, ובהם גם יזמי נדל"ן שמרחיבים את הפעילות לנדל"ן מלונאי. בנוסף לכך בשנים האחרונות הפכו מלונות הבוטיק לטרנד, וניתן לראות בשוק הזה הרבה מצטרפים חדשים. בהתאם לכך הפך הענף לפוטנציאל צמיחה גם בקרב משרדי עורכי הדין.

 

משרדי עורכי דין מדורגים בתחום המלונאות זו השנה הרביעית, ופעילותם בתחום כוללת ליווי פרויקטים בהקמה וניהול; ייצוג רשתות בינלאומיות; הסכמי רכישה, מכירה, חכירה; זיכיון ושכירות של מלונות בארץ ובחו"ל; וייעוץ משפטי שוטף.

 

בתחום זה מדורגים בקבוצת האיכות הראשונה: אפשטיין רוזנבלום מעוז (ERM); גורניצקי ושות'; יהודה רוה ושות'; מ.פירון ושות'; ומיתר עורכי דין.

 

במשך שנים מייצג משרד גורניצקי ושות' את מרבית הפעילות של מלונות פתאל. במהלך שנת 2019 פורסם כי רשת מלונות דן תנהל את מלון The Modani - Luxury Spa Resort במסגרת הסכם עם קבוצת סילברוק, המחזיקה בבעלות על המלון. משרד מ. פירון ושות' ליווה את מלונות דן בביצוע העסקה, ומשרד מיתר עורכי דין ליווה את קבוצת סילברוק.

 

אפרת שגב, סמנכ”ל כלכלה מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט: המיזוגים המשמעותיים בענף משקפים את הצורך במתן מענה מקצועי מקיף ללקוחות בעידן של תחרות גוברת וביצירת מובילות בתחומים חדשים” אפרת שגב, סמנכ”ל כלכלה מידע ומחקר בדן אנד ברדסטריט: המיזוגים המשמעותיים בענף משקפים את הצורך במתן מענה מקצועי מקיף ללקוחות בעידן של תחרות גוברת וביצירת מובילות בתחומים חדשים”

 

גישור

בשנים האחרונות תפס תחום הגישור תאוצה והפך לכלי מרכזי ליישוב סכסוכים, ומהווה אלטרנטיבה יעילה לניהול של הליך בבית המשפט. אחד המאפיינים הבולטים של הליך הגישור, לעומת הליכים אחרים כמו בוררות, הוא כי אין בסמכותם של המגשרים להכריע בסכסוך, אלא מטרתם היא להוביל את הצדדים לפתרון מוסכם. תהליך הגישור נותן דרך יעילה לפתרון הבעיה ולא רק הכרעה בסכסוך.

 

מרבית הסכסוכים המגיעים למגשרים בדירוג הם בעלי מורכבות גבוהה. המגשרים בדירוג מתמחים ביישוב סכסוכים מורכבים המשלבים דיסציפלינות שונות בתחום האזרחי־מסחרי. חלק מהמגשרים נוטים לסיים הליך בישיבה מרתונית אחת, לעומת אחרים המעדיפים לפצל את ההליך לכמה ישיבות נפרדות.

 

עם המגשרים הנמנים בדירוג ניתן למצוא את המגשר עמוס גבריאלי, שנמנה עם בכירי המגשרים המשפטיים והבוררים בישראל, בעל מומחיות ייחודית בפתרון סכסוכים מורכבים בישראל, בארצות הברית ובמדינות אירופה. עוד ניתן למצוא את עו"ד רונית סיטון־זלקינד, עו"ד ד"ר ליפא מאיר, השופט בדימוס יורם דנציגר והשופטת בדימוס הילה גרסטל.

 

לדירוג המלא של DUN'S 100 - לחצו כאן