$
Duns טכנולוגיה
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

מערכות שליטה ובקרה בתעשייה בעידן COVID-19

ההתפתחויות והחדשנות של התקופה האחרונה מציעות מערכות שליטה ובקרה מתקדמות על תהליכי הייצור השונים המבוססות מציאות רבודה (AR – Augmented Reality). יכולות אלה מאפשרות שליטה ובקרה מלאות על כלל המערכות התעשייתיות המצויות על רצפת הייצור מרחוק.

יהודה אילון 17:5329.03.20

מוגש מטעם DUN'S 100

 

ההתפתחויות והחדשנות של התקופה האחרונה מציעות מערכות שליטה ובקרה מתקדמות על תהליכי הייצור השונים המבוססות מציאות רבודה (AR – Augmented Reality). יכולות אלה מאפשרות שליטה ובקרה מלאות על כלל המערכות התעשייתיות המצויות על רצפת הייצור מרחוק- כלומר מהבית, מהבידוד וכו'.

 

הקמת המיניאטורה של תהליך תעשייתי (SKID) לסחרור מים, הינה תוצר של שיתוף פעולה מתמשך בין קבוצת מפטגון, PTC ומטריקס. באמצעות תשתית AR של חברת PTC מתאפשרת שליטה מלאה בכל הנעשה בתהליך בכל מקום על פני הגלובוס. ניתן להפעיל את המערכת, לקבל ערכים של הברזים המפוקדים, מדי הלחץ ומדי הספיקה המותקנים במערכת, כאמור ללא כל קרבה ו/או מגע פיסי, תוך חווית מפעיל במציאות רבודה שמדמה את סביבת המפעל.

 

לצד ההזדמנות המוצעת לנו באמצעות מערכות AR, גובר גם החשש מפני התערבות / חבלה בתהליך התעשייתי באמצעות תקיפות סייבר. איום זה הולך וגובר ככל שתשתיות תעשייתיות המופעלות במסגרת תפיסת Industry 4.0 (OT) הופכות למקושרות עם מערכות הניהול הארגוניות (IT). במקרה של התקפה על תשתיות ה IT, התשתיות המפעליות הופכות מאוימות.

 

על מנת להתמודד על איום זה, אנו מציעים "חליפת הגנה" מפני התקפות סייבר. מדובר בסט פתרונות טכנולוגיים חדשניים המספקים הגנה מלאה על התהליך, כך שמקבלי ההחלטות בארגון יכולים להיות סמוכים ובטוחים שהם מוגנים באופן מושלם מפני תקיפות סייבר.

 

קבוצת מפטגון אשר נמצאת בליבת התעשייה בארץ ובעולם למעלה מ-60 שנה חרטה על דגלה לעמוד לצד לקוחותיה ולהתקדם בקצב בו העולם מתקדם. ראוי לה, לתעשייה השמרנית, מטבעה ליהנות מיכולות חדשניות המתפתחות בתחומי העשייה השונים דווקא בימים של שינוי, שבסופו מה שהיה הוא לא מה שיהיה עוד, אנו מציעים להפוך את האיום להזדמנות.

 

בחרנו במספר חברות מובילות לבנות יחד איתנו את הפתרון הייחודי והחדשני.

 

יהודה אילון יהודה אילון צילום: קבוצת מפטגון

 

להלן סקירה של הטכנולוגיות שמרכיבות את סביבת ה-SKID:

 

• פתרון iBNS (Industrial Bit Net Sentry) של Embeded Solutions 3000 מבוסס על Appliance מוגן פטנטים שמהווה ישות רשתית שקופה המונעת התקפות רבות על סביבת ה- OT כולל התקפות של INSIDERS שיש בידיהם מפתחות הצפנה וידע לגבי כל הרשת הפנימית של החברה/האתר. פתרון iBNS מתפקד באופן אוטונומי ללא התערבות של גורם אנושי כלשהו ומבטיח הצפנה דינמית שמשתנה אוטומטית לכל פקטה ללא מפתחות נטענים מראש. iBNS הינו ישות שקופה ברשת (כלומר בלתי נראה ברשת ולכן בלתי ניתן להתקפה) iBNS מסנן תקשורת חשודה לפי קריטריונים רבים כולל צירופי ביטים ב-Data payload. בנוסף iBNS ממפה את התקשורת לערוצים ווירטואליים לפי התוכן של הפקטה ללא קשר לכתובות רשתיות של מקורות התקשורת ומנהל רוחב סרט של כל ערוץ ווירטואלי בצורה מדויקת ביותר. כך ניתן למנוע למשל התקפות מסוג +1 שנשלחות מכתובות שונות על מנת להשפיע על הציוד הרגיש במנות קטנות שאינן מתגלות בבדיקות RANGE אפליקטיביות.

 

• פתרון "דיודה" המאפשרת מעבר מידע חד-כיווני, למשל, לעמדת "תצפית" מתוך רשת הבקרה. ל Terafenc- מוצרים ייחודיים אשר נשענים על יכולת חדשנית ובבסיסה שליטה מוחלטת (וחכמה) על כיוון זרימת הנתונים באופן בטוח ומבודד לחלוטין ללא אפשרות פריצה ו/או הפרעה לשטף הנתונים הנדרש לקיום התהליך באמצעות Data Flow Controller (השליטה בכיוון הזרימה צרובה עלFPGA ללא כתובות MAC, IP ו/או CPU ) כך שמדובר על עירור פיסי ממשי (חוט חשמלי) להעברת הנתונים.

 

• SIGA - מענה סייבר לעבודה מרחוק – הדגש של Siga הוא בכך שאנו מחוברים ישירות לסיגנלים החשמליים ברצפת הייצור בסביבת ה-OT, ולכן אנחנו לא מחוברים לרשת התפעולית כלל ולא מקבלים אפילו פקטה אחת של מידע מהרשת. עובדה זו מייצרת ומאפשרת סביבת עבודה מרחוק של רצפת הייצור, גם הרגיש ביותר, בצורה מבודדת לחלוטין שאינה ניתנת לפריצה או מניפולציה. 

 

מפטגון מפטגון צילום: קבוצת מפטגון

  

בנוסף משולבים ב- SKID טכנולוגיות כגו FW, IDS וטכנולוגיות מובילות מתקדמות נוספות, לצורך יישום חדשנות בתעשייה לצד הגנה מיטבית על ליבת המפעל.

מספר מילים על המרכיב האנושי. את צוות האבטחה של חב' מפטגון מובילים יהודה אילון עם ניסיון של למעלה מ-20 שנה בתחום הובלת תהליכים מבצעיים ותפעוליים בתחום הסייבר בגופים ביטחוניים ובתעשייה. יחד איתו עובד דויד קנטורוביץ, מומחה סייבר בעל שם בתחום הגנת סייבר במערכות OT עם ניסיון רב שנים בתחומי הרגולציה לתשתיות קריטיות ויישום פתרונות חדשניים ומוכחים.

 

תודה לחברת מטריקס ולחברת PTC על שיתוף פעולה פורה המניב פתרונות חדשניים.

 

לפרטים נוספים: https://www.meptagon.com/he/squid/