$
Duns נדל"ן
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

"נשים הן בעלות רגישות גבוהה לסביבה ובהכרח בעלות אינטליגנציה רגשית מפותחת יותר"

היא חברה בשדולת הנשים בישראל, הקימה את עמותת 'אחת אחת' למען עצמאות כלכלית ומנהיגות נשית, יזמה את פורום נשות הנדל"ן, ומשמשת כמשנה למנכ"ל קבוצת רפאלי וכמנכ"ל חברת 'ראדקו התחדשות עירונית'. ננה חן מוכיחה כבר שנים רבות שנשים מתאימות ויכולות להוביל את עולם הנדל"ן. בראיון לרגל יום האישה הבינלאומי מסבירה ננה את תפיסת העולם שלה לגבי נשים ככלל, ונשים בעולם הנדל"ן בפרט

מערכת DUN'S 100 10:4508.03.20

בגיל 27 התמודדה ננה חן על תפקיד יו"ר וועד ההורים של בי"ס היסודי בו בנה הבכור למד. לאחר שהגישה את מועמדותה הגיעו אליה מספר 'יועצים' כדי לייעץ לה לפרוש מהמרוץ, "הסבירו לי שמאחר והיו"ר הנוכחי הינו גבר עדיף שהוא יישאר בתפקיד כי הוא יוכל לדפוק על שולחנות בעירייה כדי להשיג עבור הילדים את מה שנדרש. זו לא הייתה הפעם הראשונה ששמעתי אמירה שכזאת, ופעם נוספת נחשפתי אל הגישה המיושנת והמעליבה הזאת" מסבירה השבוע ננה. האמירה הזאת רק דרבנה את ננה יותר ולהפתעת כולם היא נבחרה לתפקיד.

 

הסיפור הזה מגלם חלק מתפיסת העולם, מדרך חייה והצורה שבה ננה חן פועלת כאשר היא מקבלת סירוב על רקע מגדרי. פעם אחר פעם בחייה היא מפתיעה את סביבתה וכובשת פסגה נוספת, פעמים רבות בעולמות תוכן הנחשבים כגבריים וכל זאת מבלי להפוך שולחנות.

היא נשואה לרוברט ואם לשלשה בנים, מוטי, גבי ורוני, וסבתא לליאור והדר הקטנטנים. את פעילותה הציבורית החלה בגיל 22 כאשר בנה הבכור, מוטי, נכנס לגן הילדים והיא למעשה נכנסה יחד אתו כשהיא נבחרת לוועד ההורים של הגן. לאחר שנבחרה כאמור להוביל את וועד ההורים בבית הספר בו למד בנה הבכור, היא המשיכה לכהן יותר מ 16 שנים בוועדי הורים, בחלק מהשנים היא שמשה כיו"ר וועד של שלושה בתי ספר וכיו"ר וועד הורים עירוני.

 

במקביל, בין השנים 2003-2018 שימשה כחברת מועצת העיר אור יהודה ובתפקידי מפתח בעירייה כגון: יו"ר וועדת תנועה ותחבורה, ממונה על הספורט הייצוגי, ממונה על קידום מעמד האישה, חברת הנהלת המתנ"ס, חברה בוועדות: וועדת משנה לתכנון ובנייה, חינוך, מכרזים ועוד.

 

כחלק מ'האני מאמין' שלה ננה מקדמת העצמה נשית. בשנת 2012 היא הקימה את עמותת 'אחת אחת', אשר פועלת באזור בקעת אונו במטרה לקדם נשים לעצמאות כלכלית ולמנהיגות אישית. לפני 15 שנים היא הצטרפה לשדולת הנשים בישראל ובקדנציה האחרונה נבחרה להנהלת השדולה. ננה גם יזמה את פורום נשות נדל"ן ,צוות היגוי של נשים מובילות בתחום הנדל"ן השוקד על תכנית עבודה שמטרתו היא הכרות ושיתופי פעולה של נשים בתחום והעברת ידע וכלים (דרך מנטורינג) לנשים צעירות אשר מעוניינות להיכנס לעולם הנדל"ן.

 

כאמור, בשנים האחרונות ננה משמשת כמשנה למנכ"ל קבוצת רפאלי וכמנכ"ל חברת 'ראדקו התחדשות עירונית', ונחשבת כיום לאחת הנשים המובילות בתחום הנדל"ן בישראל. חברת 'ראדקו' פועלת רבות בפרויקטים של התחדשות עירונית באזור המרכז, חלקם פרויקטים יוקרתיים, אולם לא רק. מתוך ראייה חברתית כלכלית החברה בונה פרויקטים גם בבאר שבע ובערי פריפריה תוך שננה חן מעזה ומובילה פרויקטים של התחדשות עירונית "מתוך תפיסה כי מדובר במנוע צמיחה חברתי ואם אפשר לשלב בו שיקולים כלכליים גם במקומות רחוקים יותר אמשיך לעשות זאת בחפץ לב".

 

ננה חן ננה חן צילום: מיכל מסינג

 

בראיון מיוחד שנערך לכבוד יום האישה הבינלאומי מספרת ננה מה מניע אותה לעסוק באינטנסיביות בעשייה חברתית, בדגש על קידום מעמד האישה, כיצד היא מתמודדת עם עולם הנדל"ן הנחשב כגברי, מה הם היתרונות של נשים בעמדות ניהול, ומה היא ממליצה לנשים בעולם הנדל"ן.

 

ננה, כיהנת בעבר כחברת מועצת עיר והשתתפת בעשייה הציבורית, מדוע חשוב שיותר נשים ייקחו בה חלק?

"מספרית אנחנו מהוות כמחצית האוכלוסייה ולכן צריכות לתפוס מחצית מהשולחן. אני מאמינה בחברה בריאה ומאוזנת, וכדי שחברה תהיה כזו, ראוי כי בזירת קבלת ההחלטות יכהנו גברים ונשים זה לצד זו. לנשים יש את הרגישות הגבוהה, יכולת לשלוט באגו ולוותר עליו לטובת מטרה ראויה, ואת היכולת לחלק את "העוגה" בצורה מיטבית ושוויונית. לגברים מצד שני, יש יכולת לקבל החלטות מהירות תוך לקיחת סיכונים. השוני והשיח המשותף בשולחן קבלת ההחלטות מוביל לתוצאה טובה יותר לטובת הציבור.

 

באופן איש נדמה לי כי נשים הן בעלות רגישות גבוהה לסביבה ובהכרח בעלות אינטליגנציה רגשית מפותחת יותר. מניסיון, יש בהן, יכולת לשלוט באגו ולוותר כדי לקדם מטרה ראויה. אני סבורה שכיום, כאשר השכלתן גבוהה או לפחות זהה, כישוריהן מוכח – השאלה צריכה להתייתר (כמובן לאחר תיקון חברתי). כאן אוסיף ואומר שיש לי צער גדול על כך שמספר הנשים בכנסת הנוכחית תקטן משמעותית. זה לא צריך להיות כך!"

 

את חיה את עולם הנדל"ן מזה שנים רבות ולא סוד שרוב תפקידי הניהול בעולם הנדל"ן מצויים בידי גברים. כיצד ניתן לאזן מגדרית את נוכחות הנשים בתפקידי המפתח בענף?

"אני מנהלת חברה ובוחנת עסקה. אני בודקת האם העסקה כלכלית ומתאימה ולא שמה לב מי חותם בצד הימני התחתון של החוזה – גבר או אישה.

 

יתכן, כי תפקידי הניהול בעולם הנדל"ן מצויים עדיין לרוב בידיי גברים, לצד זה אני רואה יותר ויותר נשים אשר מצליחות לפרוץ את תקרת הזכוכית ולהגיע לעמדות ניהול משמעותיות ולנהל חברות עסקיות מצליחות ולחלקן אף חברות בבעלותן.

אומר כאן כי 'ראדקו' היא חברה המבצעת התחדשות עירונית בהיקפים גדולים, הן של תמ"א 1 (חיזוק מבנים) והן פינוי בינוי. בסופו של יום, כאשר דיירים צריכים לתת את דירתם להריסה כדי לקבל דירה גדולה יותר וחדשה – הם בוחנים את מי שע

ומד מולם. אני אומרת לכם בלי סיג ושיח – אני מרגישה שהם סומכים עליי דווקא בגלל שאני אישה ואני רגישה לכל מה שנקרא "בית".

 

כדי לאזן את העולם העסקי בכלל ואת עולם הנדל"ן בפרט צריך לפעול במספר מישורים:

1. להמשיך פעילות נחושה של ארגוני נשים למען שוויון הזדמנויות במדינה.

2. לחשוף את הנשים המצליחות בעולם הנדל"ן כמודל לחיקוי לנערות ולנשים צעירות".

 

 אילו יתרונות יש לנשים מנהלות?

"אני מאמינה במנהלים טובים ומקצועיים ללא קשר מגדרי. כל מנהל מגיע עם תפיסת העולם וסגנון הניהול שלו, ואין שיטה אחת טובה המתאימה לכולם.

 

גם העולם היום בוחן מנהלים לא על פי גובה, משקל ומגדר אלא על פי תוצאות ומקצועיות. יחד עם זאת, אין לי ספק שאנחנו מביאות ערך מוסף עם ראייה ההוליסטית הנשית (האצלת סמכויות, רגישות לעובדים, ניהול מו"מ רך והיכולת לראות את התמונה הכוללת) שהיא כלי עזר מצוין לכל מנהל ומנהלת לצד כלים נוספים להם הם נדרשים. אומר עוד משהו. בשל כך שנקודת המוצא של נשים, לפחות תפיסתית, נמוכה יותר – המחויבות שלהן להצליח גדולה יותר. נשים יודעות שכיום הן סוללות דרך ומשמשות דוגמאות וזה בהחלט מחייב!"

  

בתפקידך את עובדת עם שוק הנדל"ן הבינלאומי. האם אנשי ענף הנדל"ן בחו"ל מתנהלים כלפי נשים באופן שונה.

"לא. ואם כן הם מנומסים מידי כדי להראות זאת. קבוצת רפאלי פעילה כיום במספר מדינות. בווייטנאם הקבוצה בונה פרויקט משמעותי בן 750 חדרים של מלון וריזורט שינוהל ע"י רשת"accor " הבינלאומית ומכורח הנסיבות אנחנו נמצאים בקשר עסקי עם חברות עסקיות ועם מוסדות ציבוריים מקומיים. תופתעו אבל בווייטנאם יש אחוז גבוה מאוד של נשים מנהלות ומצליחות והן מוערכות מאוד. גם באירופה ובעיקר בלונדון בה אנו מסבים בנייני משרדים למאות דירות למגורים ושם הגופים הציבוריים והעסקיים מאוישים גם הם ע"י נשים מקצועיות ומרשימות".

 

אילו המלצות את יכולה להעניק לנשים שרוצות להתקדם בעולם העסקים ככלל, ובעולם הנדל"ן בפרט?

"תעבדו קשה ואל תוותרו לעצמכן, גם כשנכשלים וכששומעים את המילה "לא" עשרות פעמים. התעלמו מאמירות והתנהגויות מגדריות, תלמדו, תתפתחו והתרכזו בעסק, בעסקה, במאזן ובדו"ח. תגבשו חזון, תסמנו מטרות ותכבשו אותן, והכי חשוב - תצאו לדרך בחיוך ואמונה שלמה!".