שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

בורסה זה חשוב, אבל... גם הכיס שלכם חשוב

הבורסה הישראלית עשתה באחרונה צעדים רבים שמטרתם להגדיל את מספר החברות הרשומות בה ואת האטרקטיביות שלה מול המשקיעים, אבל שוק ההון מציע עוד דרכים לגייס כסף ועוד דרכים "לעשות כסף" במיוחד בעידן המורכב בו אנו חיים

אליעזר גרוס 16:5428.01.20
לפעמים יש לי הרגשה שהבורסה לניירות ערך בתל־אביב חיה בעבר ולא מצליחה להשיג את ההווה למרות שבזמן האחרון אנחנו עדים לשינויים שמנסים להאיץ את נסיעתה של הבורסה – גוף "כבד" ללא ספק – מהר יותר בדרך אל העתיד.

 

אין זה סוד כי הבורסה הישראלית הייתה יכולה וצריכה להיות במקום אחר לגמרי. אין זה סוד כי חברות רבות מעדיפות להנפיק בבורסות זרות. אין זה סוד כי חברות זרות חושבות פעמיים לפני שהן רושמות את עצמן בבורסה הישראלית.

 

מעת לעת ישנן כותרות שמצביעות על שינויים נוספים וחיוביים בשוק ההון הישראלי, ובמיוחד בבורסה הישראלית. באחרונה הודיעה הבורסה על עדכון נוסף של מדד ת"א-SME60, עדכון שהתאים אותו יותר למתרחש בעולם.

 

אבל...

נכון שהמשק צריך את הבורסה, במיוחד לאחר שהמחוקק ביצע רפורמה רחבה שהוציאה אותה מידי הבנקים וקירבה אותה יותר אל הציבור, אבל עבור משקיעים שלא מצוידים במנהלי השקעות ויועצים יקרים, ישנן עוד הרבה מאוד דרכים להשיג תשואות נאות ולעיתים מפתיעות. דרכים מפוקחות על־ידי רשות ניירות ערך.

 

על מה אני מדבר? על קרנות השקעה פרטיות שמייצרות תשואות מכובדות ותורמות תרומה של ממש למשק המקומי כשהן מגייסות כסף רב עבור חברות בתחילת דרכן. החברות הללו, כאשר יבשילו, הרבה אחרי שהמשקיעים בשלב הסיד (SEED) - השלב בו אנו מתמחים במיוחד - ייצאו מההשקעה, יכניסו הרבה מאוד מטבע זר למדינה ויסייעו לצמיחת המשק המקומי.

 

אז אין ספק שצריכים בורסה, אבל צריכים גם קרנות השקעה פרטיות, בהיי־טק, בלואו־טק, בפיננסים ובנדל"ן. בלעדיהן המשק אינו שלם ושוק ההון אינו משוכלל דיו.  

אליעזר גרוס, יו"ר קבוצת בסדנו אליעזר גרוס, יו"ר קבוצת בסדנו

 

ובמאמר מוסגר, עתה, כשאנו בתחילתו של עשור חדש, השלישי במילניום השלישי, כבר ברור לכל שהעולם הכלכלי שהכרנו בתחילת העשור הראשון אינו דומה לזה שנמצא מול עינינו בעשור השלישי. התמורות שעבר העולם כולו במהלך עשרים השנים האחרונות, עולות על אלו שעברו עליו בחמישים השנים שחלפו מאז תום מלחמת העולם השנייה ועד שלהי שנות התשעים.

 

מצד אחד יש לנו את המהפכה הטכנולוגית המדהימה שמהווה פוטנציאל צמיחה חסר תקדים לעולם כולו. מאידך, יש לנו בעשור האחרון ובעיקר במחציתו השנייה, שורה של זעזועים שנראים עבור רבים כאיום, כמו פירוק האיחוד האירופי, הקצנה פוליטית וחברתית בארצות הברית, מלחמות אזוריות ומקומיות ועוד. אבל עבור משקיעים חכמים מדובר באתגרים והזדמנויות להשיא רווחים גדולים יותר.

 

גם בלי האתגרים "הגדולים", הגיאופוליטיים, עלינו להתמודד עם סביבת ריבית נמוכה עד שלילית ועם כסף רב שמסתובב בשוק ומחפש אחרי הזדמנויות השקעה שמניבות תשואות סבירות. גם עכשיו, בתחילתו של העשור השלישי למילניום, הריביות נמוכות, האינפלציה כמעט הפכה למושג היסטורי ונושא למחקר באוניברסיטאות, ומשקיעים מחפשים דרך "לעשות כסף" גדול יותר מהתשואה הממוצעת בשוק.

 

מה שמחזיר אותי לראשית דבריי... ישנן עוד דרכים חוץ מהשקעה במניות ואג"ח. אם עדיין לא יצא לכם להכיר קרנות השקעה, זה הזמן להתיידד עם אחת כזו, מי יודע, אולי היא זו שתצבע לכם את העשור הקרוב בוורוד בצבע כסף...

 

הכותב, אליעזר גרוס, הוא יו"ר קבוצת בסדנו