שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מחפשי עבודה

האם עבודה מהבית תעשה אתכם מאושרים

חסכון בעלויות נסיעה, גמישות בזמנים וסביבה שקטה - לעבוד מהבית זה חלום עבור רובנו, אבל מסתבר שלא הכל ורוד

פרופ' טל שביט 13:0728.01.20

בזמן האחרון אנו שומעים שיותר ויותר חברות מחליטות לאפשר לעובדים לעבוד באופן חלקי מהבית.

 

הממונה על השכר והסכמי העבודה בשירות הציבורי אף הגדיל לעשות והחליט להרחיב את הפיילוט שבודק את האפשרות לתגמל עובדים על שעות נוספות מהבית. על פי הפרסומים הפיילוט שנעשה עד היום היה מוצלח ושביעות הרצון של העובדים והמנהלים עולה, וכמובן שגם תפוקת העבודה.

 

עבודה מהבית היא חלום עבור רובנו. האפשרות לקום בבוקר חורפי עם פיג'מה ונעלי בית, לפתוח את המחשב ולעבוד בלי רעשי רקע נראית לכולנו כמו כיעילה יותר וטובה יותר עבורנו. ואכן יש יעילות רבה מעבודה מהבית. חסכון בעלויות נסיעה, אין בזבוז זמן בפקקים, גמישות בזמנים, סביבה שקטה ועוד ועוד. המעסיקים (לפחות אלו שמתקדמים יותר עם התקופה) התחילו להבין את היתרונות של עבודה מהבית ואת היתרון במדידת תפוקות העובד ולא שעות העבודה או הנוכחות שלו במקום העבודה. בעולם הטכנולוגי של היום נראה שאין צורך להגיע למקום העבודה בשביל לקיים ישיבות והמידע עובר בקלות מהמשרד לבית.

 

מה גם שאין שום ספק שהיתרונות לכלכלה הישראלית יכולים להיות משמעותיים לאור העובדה כי ישראלים עובדים בממוצע שעות רבות באופן יחסי למדינות ה OECD ועם זאת פריון העבודה אינו בין הגבוהים.

 

 

 

אבל האם הכול ורוד? האם יש גם חסרונות לעבודה מהבית?

 

העבודה היא אחת מ "מכונות" האושר המשמעותיות ביותר לכל אדם. המחקרים מראים כי אנשים שעובדים מאושרים יותר מאנשים שאינם עובדים ללא קשר להכנסה. העבודה היא מקור לאושר בגלל התעסוקה, היצירתיות, הקידום והאופק, הערכה עצמית ועוד. כל אלו קיימים גם בעבודה מהבית.

 

אבל העבודה היא מקור לאושר גם בגלל הסביבה החברתית והקהילה במקום העבודה. עבודה מהבית מנתקת את העובד מסביבת העבודה ומהסביבה החברתית ומשאירה אותו די לבדו, דבר שעלול להפחית את אושרו.

 

פרופ' טל שביט פרופ' טל שביט צילום: קובי אשכנזי

 

 

בנוסף, כשאנו עובדים במקום עבודה מסודר אנו קמים בבוקר, מתלבשים, יוצאים מהבית, קונים כוס קפה בדרך ואוכלים צוהריים עם עמיתים. היציאה מהבית למשרד מפעילה אותנו, גורמת לנו להשקיע בעצמנו ולהרגיש חלק מקהילה. עבודה מהבית עושה בדיוק את ההיפך. היא גורמת לנו לא לצאת מהבית ולהיות מבודדים, דבר שעלול לפגוע לנו באושר.

 

במחקר שערכנו על השפעת העבודה על האושר מצאנו שדווקא גמישות בעבודה לא משפיעה על האושר. למרות שכולנו אולי היינו רוצים יותר גמישות וחושבים שזה יעשה לנו טוב, הממצאים מראים אחרת. עבודה מהבית המאפשרת יותר גמישות בשעות ובניהול הזמן והמשימות לא בהכרח תוסיף לאושרנו. הסיבה היא כי אנשים לא רוצים יותר מדי גמישות ובחירה. יותר גמישות ובחירה גורמים לנו לדילמות, עומס קוגנטיבי ולעיתים חרטות שלא בחרנו את הבחירה הנכונה. אנשים מעדיפים מסגרת ידידותית שתתן להם את הגמישות והבחירה אבל בתוך גבולות מוגדרים, ושלא יצטרכו לבחור יותר מדי בעצמם.

 

עבודה מהבית, אילוסטרציה עבודה מהבית, אילוסטרציה צילום: שאטרסטוק
ניתן להגיד כי הצורך של יותר ויותר אנשים לעבוד במתחמי עבודה משותפים אינו רק צורך טכני של חסכון בעלויות. הוא צורך אנושי להיות בסביבה של אנשים אחרים, לקום בבוקר ולצאת מהבית ולא להיות לבד.

 

עובדים שרוצים לעבוד מהבית ומעסיקים שמאפשרים לעובדיהם לעבוד מהבית צריכים להיות זהירים עם המינון. המודל הנכון הוא כנראה עבודה שתשלב משרד ובית ותאפשר להנות מכל העולמות, לא לפגוע באושר ואולי אף להגדילו. המינון תלוי באופי העובדים ובתרבות הארגונית.

 

עלינו לזכור כי המודלים של העסקת עובדים בארץ ובעולם משתנים, אך עלינו להיות זהירים שעל הדרך לא נפגע באושר שלנו.

 

הכותב הוא מומחה לכלכלה התנהגותית וכלכלת אושר, בית הספר למנהל עסקים, המסלול האקדמי המכללה למנהל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x