$
מחפשי עבודה

דייקן או "כוכב רוק" - הדברים שאסור לכתוב בקורות החיים

מחפשים עבודה? כדאי שתימנעו ממילים ומשפטים מסויימים כשאתם מגישים מועמדות. זה יכול להיות ההבדל בין קבלת זימון לראיון לבין תשובה שלילית מיידית

שירות כלכליסט 13:2626.01.20
קורות חיים, ארכיון קורות חיים, ארכיון צילום: שאטרסטוק

מי ידע שיהיו כל כך הרבה כללים לכתיבת קורות חיים מוצלחים? השוליים צריכים להיות בגודל מסוים, יש להימנע מפונטים מסוימים, ומומלץ לשמור על מבנה קבוע, הכל תלוי בסוג העבודה אותה אתם מחפשים. חוץ מהכללים הטכניים האלו, יש לא מעט דברים שעדיף שתשמיטו מקורות החיים שלכם. על פי ג'יימי היצ'נס, שותף גיוס בכיר באתר ההשמה Glassdoor: "השפה או התוכן של קורות חיים בהחלט יכולים להכשיל את מחפש העבודה במציאת משרת החלומות שלו".

 

באתר Inc.com פרסמו את המשפטים והמילים שכדאי להימנע מהם בפעם הבאה שאתם משדרגים את קורות החיים. זיכרו כי יש לכם רק כמה שניות ללכוד את תשומת לבו של המגייס:

 

1. הצהרת כוונות או הצהרה כללית

אין צורך לבזבז שטח מקורות החיים שלכם בהצהרות כלליות. "האם מסלול הקריירה שלכם די ברור ואין בו קפיצות גדולות בין עבודות? אז כנראה שאתם לא צריכים הצהרת כוונות", כך אומרת כותבת גלאסדור קרולין גריי. עם זאת, במידה ואתם עושים הסבה, מחפשים משרה ללא ניסיון רלוונטי קודם או השכלה רלוונטית אז הצהרה כללית או הצהרת כוונות דווקא יסייעו להסביר את התאמתכם לתפקיד.

 

2. אמירות כלליות

ההישגים שלכם צריכים להופיע כמספרים, משהו מדיד. בין אם מדובר במספרים ממשיים או אחוזים, עליכם לתת קונטקסט ספציפי למנהלים הפוטנציאליים שלכם כל אימת שאתם מדברים על הישגי העבר שלכם. הנה דוגמא להימנעות מהכללות ושימוש במספרים באופן שיעזור לכם להעביר את הנקודה: כחבר צוות, תרמתי לעליה של 21% בהוצאות מפרסמים ע"י השגה של 158% מיעד הלקוחות (80 בשבוע) ו-192% מיעד עומק האינטראקציה (20 דקות ללקוח). זה בשונה מאמירה כמו כחבר צוות השיווק הגדלתי את הוצאות המפרסמים והשגתי את יעדי הלקוחות.

 

3. טעויות כתיב

בצעו הגהה של קורות החיים שלכם יותר מפעם או פעמיים, ובקשו מחברים או עמיתים להעיף מבט גם כן. סקר של CareerBuilder מצא ש-58% מקורות החיים מכילים טעויות כתיב. אז חפשו טעויות תחביריות וטעויות כתיב, או שהמנהל שיקרא את קורות החיים יחשוב שאתם לא שמים לב לפרטים. יש משרות שעבורן טעות כתיב באופן אוטומטי תוביל את קורות החיים שלכם לפח האשפה.

 

4. תחביבים

על תחביבים אומרת אליזבת הריסון, מנהלת שירות לקוחות ושותפת גיוס בכירה ב-Decision Toolbox, כך: "תוכן שלא קשור לעבודה ולא עוסק במיומנויות של מועמד לעבודה יכול לקלקל מאוד למועמד שדווקא מחזיק ברבות מהמיומנויות שהמשרה מצריכה, אך שלא הופיעו בקורות החיים". מסמך קורות החיים הוא קצר, על החיבה שלכם לגלישת גלים, נגינה או בעלי חיים תוכלו להרחיב בעל פה אחרי שתזומנו לראיון.

 

5. קלישאות

הימנעו משימוש במילים שחוקות שאינן אומרות הרבה בעולם האמיתי. למשל:

 

סינרגיה – מה בדיוק המשמעות של סינרגיה בהקשר העסקי? מה הקשר שלה לביצועים שלכם או לניסיונכם?

 

כוכב רוק – כמו סינרגיה, המונח הזה שחוק כבר כמה שנים. הוא לא תיאורי מספיק, אז הימנעו ממנו.

 

דייקן/דייקנית – להיות דייקנים היא ציפייה מכל עובד. אל תשחיתו מקום יקר בקורות החיים על דברים ברורים מאליהם שכאלה.

 

שחקן קבוצתי – בצעו, אל תדברו. כל הסיפורים על שיתופי פעולה צריכים להיות כלולים בקורות החיים שלכם – הרבה יותר משכנע לתת פרטים על אופן מימוש התכונה הזאת, מאשר סתם לתייג את עצמכם ככאלה.

 

אין צורך להיבהל מכל החוקים האלה בזמן שאתם מנסחים את קורות החיים שלכם. ישנם סטנדרטים מסוימים לקורות חיים כך שניסיונכם הקודם יכול להופיע ולהיות מובן כהלכה, וזאת על מנת שתוכלו להגיע לשלב הראיון. הרי זו כל המטרה של קורות החיים מלכתחילה..
בטל שלח
    לכל התגובות
    x