$
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

איך מהפכת הדור ה-5 משפיעה על מפעילי וספקי תקשורת?

ג'ימי מזרחי 11:3123.12.19

מוגש מטעם DUN'S 100 

 

עולם התקשורת קפץ מדרגה בשלושים השנים האחרונות. הטכנולוגיות, המכשירים וגם המשתמשים השתכללו. כיום, רובנו נהנים מתקשורת מהירה במחירים שווים לכל כיס. קפיצת המדרגה התאפשרה במידה רבה כתוצאה מהשקעה רבה בתשתיות תקשורת. לא רק של מפעילי סלולר, אלא גם של ספקי הטלפון הקווי והכבלים. ההשקעות הללו הן רק בתחילתן, מאחר והדור החמישי עומד בפתח ועמו השקעות נוספות בתשתיות התקשורת.

 

כיום אנו עדים לכך שישנם מספר תהליכים אשר הבשילו במהלך השנים האחרונות והביאו לעליה גדולה יותר בצריכת התקשורת. הטרנדים בתעשיית הטלקום משפיעים ומושפעים מתהליכים אלה:

 

• המעבר לענן (Cloudification) - כיום ארגונים רבים, לא רק מאחסנים את המידע שלהם בענן, אלא בונים מערכות שלמות אשר מושתתות על טכנולוגיות הענן, לשימוש העובדים שלהם ברחבי העולם. אין ספק שטכנולוגיה זו הביאה לקפיצת מדרגה בתעבורת התקשורת העולמית.

 

• עובדים בדרכים (Mobility) – ארגונים הופכים גלובליים יותר, מאפשרים עבודה מהבית ובדרכים, וזקוקים לביצוע הזמנות והזנת דרישות מכל מקום בעולם. ארגונים דורשים ונהנים מנגישות רבה למידע ומערכות פנים ארגוניות, כמעט בכל זמן ובכל מקום.

 

• וירטואליזציה (Virtualization) - למגמה הזו ישנן השלכות, לא רק על דרכי העבודה של כולנו, אלא גם על האפשרויות העומדות בפני מפעילי התקשורת ליישום תשתיות התקשורת. המעבר מחומרה לתוכנה, האפשרות להריץ תוכנות על גבי מכונות White Box, מדוברים רבות.

 

כאשר אנחנו מדברים על שינויים בצריכה, אנחנו מדברים על חיבוריות של מיליארדי מכשירים, ממכוניות ועד מקררים, אשר בכל רגע נתון יעמיסו על רשתות התקשורת. מה שנקרא מהפכת ה- IoT. לדוגמא, הרכבים האוטונומיים, תארו לעצמכם את כמות המידע שהם יעבירו בכל רגע נתון. מומחים כיום מעריכים שכל רכב כזה יצרוך 4000GB של מידע בכל יום, כך שלמהירות תעבורת המידע יש משמעות עצומה.

 

דוגמא נוספת היא ערים חכמות, גם להן דרישות וצרכים אשר יכבידו על רשתות התקשורת. מרמזורים ומחסומים המופעלים ממרכז פיקוח ועד צירי תחבורה מחוברים, אשר נותנים מידע בזמן אמת לנהגים. בעולם, רשת הדור ה-5 אמורה לאפשר את התקשורת הזו. המשמעות לכך פשוטה: ספקי התקשורת יידרשו שוב להשקיע בתשתיות התקשורת שלהם, אך הפעם לא מדובר רק על פס רחב יותר, אנו מדברים על קפיצת מדרגה ביכולת של רשתות התקשורת ושל הגורמים המנהלים אותן.

 

שינויים אלו מגיעים לפתחם של מפעילי התקשורת לאחר עשור שעשה מהפכה באקלים התחרותי והשפיע במישרין על ההכנסות של חברות אלה ורווחיותן. ישנה שחיקה ברווחים וב- ARPU של מפעילי התקשורת. מכאן שההשקעה בתשתיות התקשורת תצטרך להיבחן מבחינת ROI וכדאיות. בניגוד לעבר, השקעה בתשתיות התקשורת אינה עניין של מה בכך, מדובר בהשקעה משמעותית וההחזר על ההשקעה אינו מובן מאליו. ישנם לא מעט קולות המעמידים בספק את הכדאיות עסקית של ה- 5G.

  

ג'ימי מזרחי ג'ימי מזרחי קרדיט: יח"צ

 

אנחנו מאמינים כי ספקי התקשורת צריכים לבחון את הפתרונות שמוצעים להם לפי 4 פרמטרים:

Efficient - על החברות להפוך את הרשתות לכמעט בלתי מוגבלות מבחינת קיבולת, כדי שתוכלנה להתמודד עם הדרישות ההולכות וגוברות. אילוצי התקציב וחוסר הוודאות לגבי הרווחים העתידיים מחייבים את המפעילים לנצל עד תום את התשתיות הקיימות והעתידיות. חלף העידן בו מפעיל תקשורת רכש תשתיות בכל עת אשר חפץ. כיום, חשוב שמפעילים יחפשו פתרונות שעובדים ביעילות אחד עם השני ומקלים על העבודה התפעולית הרבה הכרוכה בניהול רשתות תקשורת. פתרונות אשר ניתנים להרחבה בקלות יחסית וילכו איתם גם לעידן ה- SDN ועולמות ה- .NFV

 

Agility - אתגר נוסף מתבטא בכך שרשתות התקשורת חייבות להיות דינמיות. דרושות אג'יליות, גמישות והתאמה מהירה. בנוסף, מומלץ לארגונים לעבור לעולם ה-SDN (Software Defined Networks) אשר מאפשר להציע ללקוחות שירותים חדשים בזמן מאוד קצר וגם דינמיות רבה יותר ברשת.

 

Open - שנים נשלטו מפעילי התקשורת בידי הספקים שלהם. הם הועמדו בפני עובדות על מוצרים שיצאו מהמלאי, נדרשו להתמודד עם מערכות שלא עבדו טוב יחדיו ובעיקר חששו מלהכניס ספקים נוספים לתשתיות שלהם. טכנולוגיות ה- SDN וה-NFV מביאות עמן שינוי אף בהיבט הזה. על מפעילי התקשורת לדרוש מהספקים פתרונות "פתוחים" אשר עובדים בסביבות עם ספקים רבים. בדיקות interoperability או דרישות ל- PoC עם ספקים נוספים הן לגיטימיות כיום.

 

Secure - מחקרים מראים שמתקפות סייבר גורמות לארגונים נזק של למעלה 500 מיליארד דולר בשנה ונתון זה ימשיך לעלות. ישנן בכל עת מתקפות על רשתות, בין אם על ידי האקרים ביתיים, כולל בני נוער, האקרים שעובדים בשירות חברות מסחריות או מתקפות בין מדינות. הרגולציה מתחילה לדחוף לבניית רשתות שתהיינה מוגנות במגוון הגנות שונות.

 

אין ספק שספקי השירותים בתחום הטלקום צריכים להתחיל לגשר על הפערים: זמן הגעה לשוק מהיר יותר, יעילות עקב ירידת ההכנסות; גמישות רבה יותר בווירטואליזציה ושירותים חדשים שהרשת צריכה לדעת להתמודד איתם. אולם, עולם הטלקום מתקדם לאט. קשה להאמין, אך מרבית המפעילים עדיין מנהלים את רשתות התקשורת שלהם כפי שעשו זאת לפני 20 ו-30 שנה. הפתרונות והטכנולוגיות שעומדים בפתח יחייבו שינוי גדול באופן בו עובדים המפעילים. כדאי כבר היום להתחיל להטמיע פתרונות SDN ו- NFV מכיוון שהם מחייבים למידה וישפיעו לרוחב על הארגון. חברות המתכננות להשיק שירותי 5G נמצאות כבר היום בניסויים ובדיקות. מי שממתינים כי הטכנולוגיות יבשילו במלואן, יגיעו באיחור לדור ה-5.

 

כמו כן, נדרש להבין כי עד אשר טכנולוגיות המחר ישתרשו, עדיין צריך להמשיך לתחזק ולהרחיב את הרשתות הקיימות. חשוב מאד לבחור פתרונות מתאימים לכל השינויים והאדפטציות אשר יקרו ברשת בשנים הבאות.

 

ג'ימי מזרחי הוא סמנכ"ל פורטפוליו באי.סי.איי טלקום