$
מחפשי עבודה

למי לספר ראשון? כך תתפטרו נכון מהעבודה

אל תחשפו יותר מדי מידע על הג'וב החדש, דאגו לשמור על מכתב ההתפטרות קצר וענייני והתכוננו לאפשרות שיגידו לכם לעזוב עוד באותו היום - הכללים להתפטרות שלא 'תשרוף גשרים'

שירות כלכליסט 08:4320.10.19
מצאתם עבודה חדשה, הצלחתם להתחמק מעבודתכם הנוכחית על מנת ללכת לכל ראיונות העבודה שעשיתם - וקיבלתם את התפקיד. עכשיו רק צריך לספר על כך למעסיקים הנוכחים שלכם אותם אתם עוזבים. משימה שיכולה להיות קשה משדמיינתם.

 

״תמיד תעזבו בשיא,״ אומרת ויקי סאלמי, מומחית קריירה במונסטר (אתר השמת עובדים בינלאומי). "אתם אף פעם לא מקבלים הזדמנות שנייה לעשות רושם אחרון". לשם כך, באתר CNN.com פרסמו כמה כללים להתפטרות שלא תשאיר טעם רע.

 

המנהל הישיר שלכם צריך להיות האדם הראשון לו אתם מדווחים על החלטתכם לעזוב את החברה

גם אם אתם לא מסתדרים, וגם אם הוא הסיבה בגללה חיפשתם עבודה חדשה, הוא עדיין צריך להיות התחנה הראשונה שלכם.

"אינפורמציה כזאת היא זהב לאנשים שאוהבים לרכל", אומרת ג׳אנל אנדרסון, מומחית למקומות עבודה. "האפשרות שהאינפורמציה הזאת תגיע לידיים הלא נכונות, ומשם תודלף לבוס שלכם לפני שיזדמן לכם לדבר אתו עלולה לגרום לכם להראות מאוד לא מקצועיים".

 

מאחר והאופציה הטובה ביותר היא לספר את החדשות פנים מול פנים, בקשו פגישה מהירה או קפצו למשרדם, ובקשו כמה דקות של שיחה. אם פגישה פנים מול פנים אינה אפשרית בקשו שיחת טלפון או וידאו. הרעיון בגדול הוא להימנע מנתינת התרעה בהודעת טקסט או אי-מייל.

 

טום קרוז מתוך ג'רי מגווייר, בררו אם חתמתם על סעיף אי תחרות בחוזה טום קרוז מתוך ג'רי מגווייר, בררו אם חתמתם על סעיף אי תחרות בחוזה

 

 

אחרי הבוס הישיר מגיע תורם של עמיתכם לעבודה ולקוחותיכם שיושפעו מעזיבתכם. אתם יכולים גם לכנס קבוצה של אנשים לפגישה ולספר לכולם ביחד את החדשות. זה תלוי בכם כמה מידע תחשפו אודות העבודה החדשה שלכם. אבל בדרך כלל מומלץ להשאיר את זה קצר ומתוק ולמעט בפרטים.

 

ספרו לבוסים שלכם שקיבלתם תפקיד חדש וידעו אותם בתאריך העבודה האחרון שלכם. אם אתם מסתדרים עם הבוסים שלכם, ונהניתם מזמנכם בחברה, תוכלו לחלוק את הכרת התודה שלכם או לציין זיכרונות חיוביים כמו כמה אתם מעריכים את האפשרויות שניתנו לכם, ההדרכה או פיתוח הקריירה.

 

השיחה הזאת עלולה להיות מוזרה, אז כדאי שתתאמנו על מה שאתם עתידים לומר בכדי להישאר מפוקסים.

 

"היו מוכנים עם תשובותיכם", אומרת סאלמי. "אתם לא חייבים לחשוף דבר שלא תהיו מעוניינים לחשוף".

 

שמרו על רמה גבוהה

אם הבוסים שלכם ממשיכים ללחוץ ולשאול שאלות אתם יכולים לענות באופן כללי, שמדובר באותו תחום, או בעבודה עם סוג שונה של לקוחות. אתם יכולים גם להגיד בצורה מנומסת שאתם מעדיפים לא לחלוק פרטים נוספים עדיין, אבל מתכננים לשלוח אימייל עם הפרטים החדשים שלכם מיד כשתתמקמו .

 

יכול להיות מסוכן לנדב מראש יותר מדי אינפורמציה. "זה עולם מאוד קטן", אומרת סאלמי. "הבוסים שלכם יכולים לפנות לבוסים העתידיים שלכם וללכלך עליכם. אתם אף פעם לא יכולים לדעת מה עתיד לקרות". בכל מקרה, אם חתמתם על הסכם אי-תחרות - בדקו את תוקפו עם עורך דין המתמחה בדיני עבודה. ייתכן שהוא עשויה לסבך את המעבר.

 

"אני לא יכולה להגיד לך כמה אנשים הגיעו אלי, נשבעו שלא חתמו על הסכם אי-תחרות אבל הם כן," אמרה דונה באלמן, עורכת דין בענייני עבודה, המייצגת עובדים. חלק מההסכמים מבקשים למנוע מכם לעבוד בשביל מתחרה, ספק או לקוח - אם כי, לרוב התוקף שלהם בישראל הינו מוגבל. 

 

תכננו אסטרטגיית יציאה 

כדאי שתהיה לכם אסטרטגיית יציאה מתוכננת על מנת לעזור עם המעבר. ארגנו לכם תכנית לעדכן את עמיתיכם לעבודה בפרויקטים שאתם עובדים עליהם, תנו רשימה של אנשי קשר, והכשירו מישהו שימלא את החלל שתשאירו בהיעדרותכם.

 

״אתם רוצים למצוא מישהו שישמור את הגחלת בזמן שהמחליף שלכם מובא במקומכם", אומרת אנדרסון. "לא הייתם רוצים ליצור נזק בלתי ניתן לתיקון. חישבו על הלקוחות והקליינטים שלכם – לא הייתם רוצים שיושפעו בצורה מוגזמת מעזיבתכם."

 

בישראל יש חוקים הנוגעים להודעה מוקדמת ותקופת ההודעה תלויה בוותק שלכם אצל המעסיק. אחרי שנת עבודה אחת אצל המעסיק תקופת ההודעה המוקדמת היא של חודש ימים. בידקו שאתם עומדים בחוק וזיכרו שגם אם אינכם מחוייבים בתקופה כזאת יש שיקולים נוספים בהענקת זמן ראוי למעסיק למצוא לכם מחליף. "אתם יכולים להיכנס יום אחד ולהגיד 'אני מתפטר/ת, והיום זה היום האחרון שלי', אבל זה אינו מהלך מחושב מבחינה פוליטית", אומרת אלכס טוורסקי, מייסדת שותפה ברזומה דלי, משרד הנותן שירותים בקריירה וקורות חיים.

 

בנוסף, החוק בישראל דורש כי ההודעה על התפטרות תהיה בכתב. המכתב אינו צריך לכלול את סיבת ההתפטרות אך במקרה של התפטרות עקב הרעה בתנאים העובד חייב להתריע על ההרעה בתנאים ועל כוונתו להתפטר ולאפשר למעסיק לשפר את התנאים. כדאי גם לכם לשמור עותק של מכתב כזה בכדי להוכיח שלא פוטרתם, אם אי פעם תידרשו לכך וכן במידה ותידרשו להוכיח התפטרות בדין מפוטר.

 

אז מה אתם צריכים לכתוב במכתב ההתפטרות? לא הרבה.

ציינו שקיבלתם עבודה חדשה, ומתי היום האחרון בו תעבדו. אם נהניתם בזמנכם בחברה, אתם יכולים להוסיף שורת אודות כמה אתם מעריכים את ההזדמנויות שניתנו לכם, ושוודאי תסתכלו בחיבה על תקופת עבודתכם שם.

 

למרות זאת, אם לא הייתה לכם חוויה טובה, ואולי אפילו ישנו קרקע לתביעה אפשרית, שמרו על המכתב כללי. מייעצת באלמן.

 

"אני לא יכולה לספר לכם לכמה אנשים שיש להם טענות נגד החברה, גם יש מכתב התפטרות רגשני", היא אומרת ומזהירה שחברות עלולות להשתמש במכתב כזה בבית המשפט בסיכסוך עתידי עם העובד. לכן, היא ממליצה לנסח משהו בסגנון: ״בזאת אני מודיע/ה על התפטרותי, החל מתאריך כך וכך, ומאחל/ת לכולם כל טוב".

 

בנסיבות מסוימות, המעסיקים שלכם יכולים להחליט שהיום בו אתם מודיעים על התפטרותכם הוא יהיה יומכם האחרון. במצב כזה הם יהיו חייבים לשלם לכם על תקופת ההודעה המוקדמת הקבועה בחוק. יכול להיות שזה יקרה בגלל ענייני סודיות או בגלל בוס נקמן, בכל מקרה כדאי לכם להגיע מוכנים לרגע ההתפטרות.

 

זה לא חוקי לקחת רכוש של החברה בכל מקרה, אך אם שמרתם אינפורמציה פרטית על אחד ממכשירי החברה, זה באחריותכם למחוק אותה לפני שאתם נותנים התראה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x