$
פוטו כלכליסט

פרח הבאתי לנורית: הפרחים המוזרים בעולם ואיפה מוצאים אותם

אם לא שמעתם על פטריית השן המדממת או על פרח הדרקון השחור, מן הסתם גם לא תאמינו שיש פרח שקוראים לו דארת' ויידר. אז זהו, שיש. קיבצנו עבורכם כמה מזני הפרחים ההזויים שקיימים בטבע

שירות כלכליסט 11:5018.07.19
צילום: שאטרסטוק
1.
Star fish cactus, דרום אפריקה: הצמח המוכר גם בשמו המדעי סטפליה גרנדיפלורה הוא צמח יציב הגדל בדרום אפריקה. הפרחים שלו גדולים ובצורת כוכבים, ושורשיהם יכולים להגיע לעומק של יותר מ-30 ס"מ. הם פורחים בסוף הקיץ ובתחילת הסתיו. הפרח מפיץ ריח לא נעים במטרה למשוך חרקים לצרכי האבקה.
צילום: שאטרסטוק
2.

 Rafflesia arnoldii, אינדונזיה: לרפסליה יש את הפרח הגדול בעולם, עם עלי כותרת אדומים ענקיים. הצמח, שאין לו עלים או שורשים נראים לעין, הוא נדיר במיוחד וגדל ביערות הגשם בורניאו במלזיה וסומאטרה באינדונזיה. הוא יכול להגיע לגובה של  כמעט מטר ומשקל של 8 ק"ג. כשהוא פורח הוא מפיץ ריח נוראי שמזכיר בשר מקולקל, אבל הריח הזה מושך את החרקים שמפרים אותו.

צילום: שאטרסטוק
3.
Corpse flower, אינדונזיה. פרח זה מגיע לגובה של בין 2-3.5 מטרים ויכול לשקול עד 85 ק"ג. הפרח מורכב מקוץ בשרני צהוב. גם הוא מפיץ ריח נוראי על מנת למשוך את החרקים, ומכאן הכינוי שלו "פרח הגופה". הפרח גדל ביערות הגשם של מערב סומאטרה, וזאת רק אחת לחמש עד עשר שנים.
צילום: שאטרסטוק
4.
Rusty bleeding tooth fungus, אירופה וצפון אמריקה: השם נובע מכך שנוזל אדום סמיך יוצא מהנקבוביות של הצמח ומזכיר במראהו דם. הצמח גדל לרוב ביערות ברחבי אירופה וצפון אמריקה. קל לזהות אותו כשהוא צעיר, אך ככל שהוא מתבגר הפטריה הופכת להיות כהה וקשה להבחין בה. על אף המראה מדובר בפטריה אכילה, אם כי יש לה טעם מריר במיוחד.
צילום: שאטרסטוק
5.
ספלול (Pelican flower), מרכז אמריקה והקאריביים: פרח זה נראה כמו חצוצרה ענקית, ואף שהוא מזכיר במראה חבצלת, אין לו ריח מתוק אלא יותר כזה המזכיר בשר רקוב. הסירחון לא נמשך זמן רב מכיוון שהפריחה נמשכת יומיים בלבד. ביום הפריחה, הפרח נמצא בשלב הנקבי שלו המושך את הזבובים באמצעות הריח. למחרת, הפרח עובר לשלב הזכרי והריח נעלם.
צילום: שאטרסטוק
6.
Elephant foot yam,  אפריקה, אסיה והאיים הפסיפיים: הצמח גדל באזורים טרופיים, והפרח אפילו נחשב למעדן בחלק מהמטבחים. לצמח יש מראה מוזר כולל גבעול בשרני הצומח מעלה ויכול להגיע לגובה של 50 ס"מ. גם הצמח הזה מפיץ ריח לא נעים, שמושך זבובים וחיפושיות. הוא פורח פעם בשנה. הפרחים הנקביים שחיים רק 5 ימים, יכולים  להגיע לגובה של 1.8 מטר
צילום: שאטרסטוק
7.
Hydnora africana, דרום יבשת אפריקה: צמח טפיל שגדל בדרום היבשת אפריקה, הגדל מתחת לקרקע והפרח הבשרני הוא היחיד שמופיע מעל. הפרח הייחודי הזה דומה במראה שלו למלון, אך הריח שלו פחות פירותי ומזכיר יותר צואה. הצמח מייצר גם פרי, הגדל מתחת לקרקע. עירויים של הצמח עוזרים לטפל בשלשול, בדיזנטריה ובבעיות כליות וכיס מרה.
צילום: שאטרסטוק
8.
ליתופס (Living stones), אפריקה: סוקולנט ייחודי לדרום אפריקה. השם שלו נובע מכך שהוא נראה כמו אבן. הסיבה לצורה הייחודית הזו היא על מנת שיוכל להיבלע בין האבנים המקיפות אותו ולהימנע מכך שייאכל. הצמח יכול גם לקבור עצמו מתחת לפני השטח ולהתאים עצמו כך שישרוד בחום של המדבר.
צילום: שאטרסטוק
9.
דרקונקולוס וולגריס (Voodoo lily), אזור הים התיכון: הצמח הנקרא גם דרקון שחור (dracunculus vulgaris) גדל במזרח אגן הים התיכון. הוא כולל קוץ גדול ורך שיוצא מפרח בצבע סגול–שחור. הוא פורח באביב ובקיץ, וכמו צמחים רבים אחרים מפיץ ריח לא נעים. לאחר ההאבקה, הצמח מתחיל לגסוס.
צילום: שאטרסטוק
10.
Banana flower, האזורים הטרופיים: הצמח העצום הזה שגדל באזורים טרופיים מאפריקה ועד לקאריביים, כולל פרח סגול שיוצא מגבעול עבה, כשכמה בננות תלויות לידו, קרוב יותר לגזע העץ. הפרחים אכילים ומשמשים כמרכיבים במטבחים בדרום מזרח אסיה, כולל בסלטים
צילום: שאטרסטוק
11.
צמח דארת' ויידר, ברזיל: הצמח, הנקרא רשמית aristolochia salvadorensis מוכר יותר בכינוי דארת' ויידר בשל הדימיון שלו לדמות מסדרת סרטי מלחמת הכוכבים. הצמח גדל באזורים לחים בעיקר בברזיל. המראה המוזר נובע מהתאמות שבוצעו לאורך השנים על מנת להבטיח את הישרדותו, הוא כולל מעין קסדה בצבע סגול, וכמובן - ריח מחריד
בטל שלח
    לכל התגובות
    x