שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פוטו כלכליסט

אגם פיצוץ: אגמים יפהפיים שנוצרו מהתפוצצות

אגמי מכתש או אגמים געשיים, נוצרו כתוצאה מהתפרצות געשית, נפילת מטאוריטים או אפילו כתוצאה מפיצוצים מעשה ידי אדם. קבלו חלק מהיפים ביותר שנוצרו

שירות כלכליסט 11:2804.07.19
צילום: שאטרסטוק
1.
אגם געשי אוקמה (Okama), יפן: האגם נמצא בהר הגעש המרכזי בהר זאו בהונשו. הוא התפרסם בשל חמשת הצבעים המאפיינים אותו, המשתנים בהתאם למזג האוויר. האגם נוצר בשנות ה-70 של המאה ה-18 על ידי התפרצות הר געש. הוא בקוטר 360 ובעומק 60 מטרים
צילום: שאטרסטוק
2.
אגם טאופו (Lake Taupo), ניו זילנד: האגם ממוקם באי הצפוני של ניו זילנד והוא מתפרס על פני שטח של 616 קמ"ר, שהופכים אותו לאגם הגדול ביותר במדינה. הנקודה העמוקה ביותר בו היא בעומק 186 מטרים. האגם שוכן בקלדרה שנוצרה מהתפרצות הר געש לפני 26,500 שנים
צילום: שאטרסטוק
3.

פארק לאומי קרייטר לייק, אורגון, ארה"ב. הפארק משתרע על פני 741.5 קמ"ר בשטח הררי ומיוער, ובמרכזו שוכן האגם שהוא העמוק ביותר בארצות הברית (594 מטרים), שהפארק קרוי על שמו. במשך מיליוני שנים היה האזור שבו שוכן הפארק תחת השפעה של פעילות געשית, כאשר התפרצותו של הר מזאמה  לפני 7,700 שנים גרמה ליצירת האגם.

צילום: שאטרסטוק
4.
אגם געשי קילוטואה (Quilotoa), אקוודור: האגם נמצא בהרי האנדים באקוודור והוא נוצר לאחר שקלדרה התמלאה במים. לקלדרה עצמה רוחב של 3 ק"מ והיא נוצרה בעקבות קריסת הר הגעש המערבי ביותר ברכס ההרים לפני כ-800 שנים. מאז הצטברו המים ונוצר אגם בעומק 250 מטרים. המים הם בצבע ירקרק בגלל המינרלים.
צילום: שאטרסטוק
5.
אגמים געשיים של קלימוטו, אינדונזיה: בעיירה מוני במרכז האי פלורס באינדונזיה יש הר געש בשם הלימוטו, שכולל שלושה אגמים מרהיבים בפסגה שלו. לכל אחד מהאגמים צבע שונה: אחד כחול, השני ירוק והשלישי לרוב אדום.
צילום: שאטרסטוק
6.
אגם געשי קריו (The Kerið), איסלנד: האגם נמצא בדרום המדינה במסלול הזהב. הוא אחד ממספר רב של אגמי לוע שאפשר למצוא באזור הרי הגעש המערבי באיסלנד. הקלדרה שלו, המורכבת בעיקר מסלעים וולקניים אדומים, נותר ללא פגע. האגם הוא בעומק 55 מטרים, ברוחב 170 מטרים ובאורך 270 מטרים. הודות למינרלים שבקרקע המים הם בגוון ירוק כחלחל
צילום: שאטרסטוק
7.
אגם געשי לונאר (The Lonar), הודו: האגם נמצא בלונאר במהרשטרה בהודו. הוא נוצר מהשפעת מטאור בתקופת הפליסטוקן, כך שהוא מוערך כבן 52 אלף שנים, וככל הנראה אגם הלוע העתיק בעולם, וגם אחד הגדולים ביותר עם היקף של 2 ק"מ ועומק של 100 מטרים.
צילום: שאטרסטוק
8.
אגם געשי של הר קטמאי (Mount Katmai), ארה"ב: האגם נמצא בתוך הפארק הלאומי קטמאי בחצי האי אלסקה שבמדינת אלסקה. קטמאי הוא הר געש שכבתי והאגם המרכזי שלו הוא בגודל 4.5 על 3 ק"מ. הוא נוצר במהלך ההתפרצות של 1912. בקצות הלוע נוצרו כמה קרחונים.
צילום: ויקיפדיה
9.
אגם געשי דריבה (The Deriba), סודאן: האגם הוא בגובה 3,042 מטרים וממוקם בנקודה הגבוהה ביותר בג'בל מארה בדרפור. האגם נוצר בקלדרה, שבעצמה נוצרה כתוצאה מהתפרצות של הר הגעש מלפני 3,500 שנים. הר הגעש כיום אינו פעיל.
x