שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פוטו כלכליסט

לא גילו אותם: איים מלאכותיים מעשה ידי אדם

באיים יש משהו מיסטי, ולפני עשרות שנים רבות אף היה בהם קורטוב של מסתוריות. כיום, בשל התקדמות המדע, האדם שולט גם ביצירת איים מלאכותיים, בכל רחבי העולם. אלו הבולטים שבהם

שירות כלכליסט 15:0616.05.19
צילום: שאטרסטוק
1.
האיים המלאכותיים של בני האורו, פרו: האיים נוצרו מקני סוף הגדלים בגדות אגם טיטיקאקה. קני הסוף הללו עזרו לייצר איים צפים. בכל אחד מהאיים יש בין 2-10 בתים הבנויים גם כן מקני סוף. באי הגדול ביותר יש גם מגדל שמירה. אולם, התיירים משפיעים על התרבות המסורתית של בני אורו, ויוצרים בעיות סביבתיות ובריאותיות.
צילום: שאטרסטוק
2.
אי ספיראל, מקסיקו: אי צף מעשה ידי אדם. נבנה על ידי האמן הבריטי ריצ'ארד "ריישי" סואה ב-1998 על ידי שימוש ביותר מרבע מיליון בקבוקי פלסטיק. האי נהרס על ידי סופת ההוריקן אמילי ב-2005 וסואה החליט לבנות אי גדול וחזק יותר. מאז 2008 אי חלופי בשם Joyxee פתוח למבקרים.
צילום: ויקימדיה
3.
Île aux Cygnes, צרפת: אי קטן ומלאכותי בנהר הסן בפריז, ממוקם ברובע ה-15 וה-16. האי נוצר ב-1827 על מנת להגן על הנמל של גרנל. שלושה גשרים חוצים אותו, ושביל מעוטר בעצים. אחד המאפיינים המוכרים של האי הוא העתק מוקטן של פסל החירות, שניצב באותו הכיוון כמו הפסל המקורי שבניו יורק.
צילום: שאטרסטוק
4.
איי העולם, דובאי: מערכת של איים מלאכותיים בנסיכות המפרץ הפרסי. הארכיפלג הזה מורכב מאיים קטנים שממוקמים פחות או יותר בצורת מפת העולם, בפערים של 100 מטרים אחד מהשני. הם מורכבים מחול שנלקח מאזור המים הרדודים בחופי דובאי. יוזם הרעיון הוא שליט דובאי השייח מוחמד בן ראשיד אל מכתום.
צילום: שאטרסטוק
5.
בלבואה, ארה"ב: האי בלבואה בניופורט ביץ' בקליפורניה מורכב משלושה איים מלאכותיים, שכוללים את בלבואה, ליטל בלבואה וקולינס. גשר מחבר את תושבי האי ליבשה, וכן יש גם מעבורות. באי מתגוררים בסביבות 3,000 תושבים על שטח של 0.52 קמ"ר, כך שזו נחשבת לאחת הקהילות הצפופות ביותר במחוז אורנג'.
צילום: שאטרסטוק
6.
איי THUMS, ארה"ב: איים מעשה ידי אדם במפרץ סן פדרו למול חופי לונג ביץ' בקליפורניה. הם נבנו ב-1965 כדי לעזור בקידוחי שדה הנפט איסט ווילימינגטון, וכוללים מבנים גבוהים שאמורים להסתיר את ציוד הקידוח. בין האיים היפים ביותר נמנים קונדו, גריסום ופרימן.
צילום: שאטרסטוק
7.
פרל – קטאר: אי מעשה ידי אדם בגודל של קרוב ל-4 מיליון מ"ר. זה היה השטח הראשון בקטאר שהיה זמין לבעלות של תושבים זרים, כך שהאוכלוסייה באי גדלה מ-3,000 אנשים ב-2011 ל-12 אלף ב-2015. האי, שמפותח על ידי חברת יונייטד דבלופמנט קומפני צפוי לכלול גם מתקני בידור לתושבים וכן לתיירים.
צילום: שאטרסטוק
8.
איי התמרים, דובאי: שלושה איים מלאכותיים למול חופי דובאי באמירויות הערביות. הארכיפלג נבנה על ידי השבחת קרקע שביצעה חברת הנדל"ן הממשלתית, נאחיל. אי התמרים נקרא כך כי הוא בצורת עץ תמר. הוא האי המקורי והקטן ביותר מבין השלושה
x