$
מחפשי עבודה

הדרך הקלה להצטיין בעבודה - האזינו למוזיקה

מחקרים מראים שמוזיקה יכולה לשפר את מצב הרוח, לחדד את התפיסה ולשפר ביצועים פיזיים ומנטאליים - אבל ישנם כמה חוקים לשימוש במוזיקה על מנת לשפר יעילות וביצועים

שירות כלכליסט 11:3416.04.19

כולם רוצים להיות יותר יעילים ופרודוקטיביים. כדי לעשות זאת אנחנו מנסים כל מני דרכים כמו עבודה מהבית, שבוע עבודה של ארבעה ימים וטריקים שונים לניהול יעיל של הזמן. לכן, נחמד כאשר מוצאים דרך קלה ומיידית כמו האזנה למוזיקה על מנת לשפר פרודוקטיביות, אבל לא מדובר בכל סוג מוזיקה ולא כל הזמן.

 

האזנה למוזיקה שאוהבים גורמת למוח לשחרר דופמין, שגורם להרגשה טובה ומקל את המתח והחרדה. סקירת רוחב של 400 מחקרים שנערכה ב-2013 מראה שחולים לפני ניתוח שהאזינו למוזיקה הפחיתו את רמות הורמון החרדה קורטיזון יותר מכאלה שנטלו תרופות נוגדות חרדה.

 

מוזיקה יכולה לשפר לכם את מצב הרוח, לחדד את התפיסה, ולשפר את הביצועים המנטליים והפיזיים – אבל יש כמה חוקים לשימוש במוזיקה לשיפור הפרודוקטיביות:

 

 

מוזיקה יכולה לשפר ביצועים פיזיים ומנטאליים מוזיקה יכולה לשפר ביצועים פיזיים ומנטאליים צילום: getvi.com

 

1. מוזיקה עם מילים הורגת לכם את הפרודוקטיביות

כמה פעמים לבשתם את האוזניות בזמן שעבדתם על משהו, וגיליתם שאתם מתרכזים יותר בלשיר יחד עם המילים במקום להתרכז בהשלמת המשימה? מחקר ריפוי בעיסוק מ-2012 מאשר את התופעה הזאת.

 

2. מוזיקה מוכרת הכי טובה לריכוז

מחקר במדעי המוח מ-2011 מראה שהאזנה למוזיקה שאתם מכירים טובה יותר לריכוז. מוזיקה לא מוכרת גורמת לכם לאבד ריכוז לטובת ההיכרות הראשונית איתה.

 

3. האזנה למוזיקה תוך כדי משימות חזרתיות עוזרת לכם להשלים אותן מהר יותר, עם פחות טעויות, ופחות שיעמום

מחקר מ-1994 מצא שמנתחים שמבצעים משימות מעבדה לא-כירורגיות השלימו אותן יותר מהר ובמדויק, ותוך פחות שיעמום. המחקר אישר גם שרופאים שהאזינו למוזיקה בעודם מבצעים ניתוח נהנו מאותם יתרונות. זה עשוי להסביר מדוע סקר שנערך בבריטניה הראה ש-90% מהמנתחים במדינה מאזינים למוזיקה כשהם מנתחים.

 

4. למשימות קוגניטיביות, אף מוזיקה אינה טובה, למעט סוג אחד

מחקר של אוניברסיטת ווסליאן באוהיו שנערך ב-1989 הראה שמוזיקת רקע מרגיעה, חזרתית ופשוטה משפרת את הריכוז, המיקוד והביצועים (ומפחיתה מתח) אפילו יותר מעבודה בשקט. כלומר שקולות טבעיים (כמו גשם או גלים) ומוזיקה קלאסית הם פסקול הרקע המועדף.

 

מחקר מ-2012 מצא שביצועי תלמידים במבחן השתפרו כיוון שהאזינו במהלכו למוזיקה קלאסית. בשביל למצוא רשימות השמעה אפשר ללכת לספוטיפיי או שירות אחר, והמעוניינים בקולות טבע, יכולים לנסות אפליקציה בשם RelaxMelodies.

 

5. מוזיקה קצבית יכולה לשפר ביצועים פיזיים

מחקר פסיכולוגיית ספורט מ-2010 הראה שהאזנה למוזיקה מוטיבציונית משפרת את הביצועים הפיזיים ע"י הגברת היכולת להתאמץ לאורך זמן והשהיית עייפות. מוזיקה קצבית הוכחה גם כמגבירה את הדריכות, מה שיכול להיות חשוב לאנשים שאפתניים שעובדים שעות ארוכות.

 

6. האזנה למוזיקה בין משימות יכולה להגביר את הפרודוקטיביות

מחקר של אוניברסיטת טורונטו מ-2007 מראה שאם אתם לא יכולים להאזין למוזיקה בזמן העבודה, האזנה לה בין המשימות עדיין יכולה להגביר את הפרודוקטיביות. היא עוזרת לנקות את הראש, להירגע, ולהיות יותר מוכנים למשימות הבאות.

 

השורה התחתונה היא שמוזיקה מניעה את העולם ומעלה את הפרודוקטיביות. קחו לתשומת לבכם את ההערות האלה, ותראו איך ביצועיכם ישתפרו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x