שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מחפשי עבודה

אל תשאלו "מה נשמע?" - מדריך מדעי לסמול טוק

חוקרים מהארוורד פיצחו את הדרך לגרום לשיחות החולין להיות אפקטיביות יותר. שאלות כמו "מה אתה עושה?" או שיחות על מזג האוויר הן דרך גרועה במיוחד לשבור את הקרח

שירות כלכליסט 14:2913.03.19
"מה נשמע?" הן שתי המילים חסרות הערך ביותר בעולם האינטראקציה. האדם השואל לא באמת רוצה לדעת, והאדם המגיב לא עונה בכנות. מה שקורה אחר כך הוא הזדמנות מפוספסת וחלופת דברים חסרת משמעות, עם אפס חיבור בין הדוברים.

 

חוקרים מאוניברסיטת הרוורד טוענים שהדרך הכי טובה להתחיל סמול טוק היא לשאול את בן השיח שאלות המשך לנושא שכבר נדון. בסדרה של ניסויים שערכו, ניתחו החוקרים יותר מ-300 שיחות מקוונות וגילו שבאלה שבהן נשאלו שאלות המשך יותר משמעותיות, השואל נתפס באופן הרבה יותר חיובי.

 

"כשלאנשים נאמר לשאול יותר שאלות, הם נתפסים כתגובתיים יותר, מושג שכולל האזנה, הבנה ואכפתיות", כך כתבו החוקרים.

 

אז איך עוברים מאמירות ריקות לדיבור כריזמטי ומעניין? תלוי בשאלה שאתם פותחים איתה, שתאפשר לכם להתמקד בסדרת השאלות שממשיכות אותה.

 

כשאתם פוגשים את הבוס במעלית, אל תדברו על מזג האוויר כשאתם פוגשים את הבוס במעלית, אל תדברו על מזג האוויר צילום: שאטרסטוק

 

 

1. השתמשו בראשי התיבות א.ק.ט. כדי להתחיל קשר

מה הייתה הפעם האחרונה בה נכחתם בישיבה שלא התחילה בסמול טוק? זוהי דרך טבעית להתחבר לאנשים. התחילו בשאלה שבונה שיחה שעומדת בראשי התיבות שלעיל:

א' – אותנטיות

ק' – קשר

ט' –טעימה ממי שאתם

 

למשל: "איך אתה מרגיש?", "מה אתה רוצה להשיג השבוע?", "אתה מזכיר לי מישהו מפורסם, אבל אני לא זוכר את מי – יש איזה סלבריטי שאתה מתחבר אליו במיוחד?"

 

2. התקדמו אל מעבר ל"ענייני השעה"

המקום אליו נסוגים אנשים בד"כ הוא "ענייני השעה" - פקקי תנועה, ספורט, מזג אוויר, וכו'.

הטמיעו את זה בראשכם: זוהי דרך גרועה לשבור את הקרח. ישנם כמה יוצאי דופן, כמו אם אחד מהם באמת מעניין אתכם, ובן השיח שלכם חולק אתכם את העניין הזה. אבל באופן כללי השתדלו לנוע אל מעבר לנושאים הקלישאתיים האלה, למחוזות שיותר קרובים אליכם.

 

3. היו ערניים ושימו לב לסביבתכם

פקחו את העיניים ואת הפה. מצאו משהו להתמקד בו בסביבתכם, כמו תמונה שתלויה על הקיר, איזה גאדג'ט שמונח על השולחן, צילום משפחתי, חפץ כמו קסדת אופנוע וכו'. משהו בחפצים מסוג זה יכולים לעורר סמול טוק ולהוביל לשיחה שתאפשר שאלות המשך מעניינות וייחודיות.

 

נגיד שאתם משוחחים עם מנכ"ל חברה גדולה ואיקונית שעומד לפני פרישה, ואתם שמים לב לשורת קופסאות ריקות לאורך קיר משרדו. תוכלו לפתוח בשאלה "אז קשה לך לעזוב את העבודה?" שיכולה להוביל לשיחה הרבה יותר אישית ורגשית, שלא הייתה מתרחשת אם לא שמתם לב לקופסאות הריקות.

 

4. שתפו בחדשות

אם יש לכם "חדשות", שתפו אותן: "אימצתי כלב שבוע שעבר", או "הילד בן השש שלי רכב על אופניים בלי גלגלי עזר פעם ראשונה!" האמינו או לא, רוב האנשים באמת רוצים לדעת יותר על אחרים, במיוחד אם גם הם עובדים באותה החברה.

 

אם אתם חדשים בחברה ועומדים בראש צוות, למשל, התחילו את הפגישה הראשונה שלכם במעבר בין האנשים ובבקשה מכל אחד לומר משהו מעניין שקרה לו או לה בחיים. כך תאפשרו לכולם להרגיש יותר בנוח ולתקשר באופן פתוח וכן יותר זה עם זו.

 

5. דברו בשלב מוקדם

בין אם אתם פוגשים מישהו פנים אל פנים או מדברים בטלפון, פיתחו את הפה מוקדם. אם תחכו, שני דברים סביר שיקרו: מישהו אחר יאמר את מה שאתם רציתם לומר, ועמיתיכם היותר דברנים יתפסו שליטה עם שאלות ההמשך שלהם. כך תלכו לאיבוד בשיחה ותפספסו את ההזדמנות שלכם.

 

6. זה לא רק מה שאתם אומרים

לא משנה כמה תדברו, הטון שלכם, הבעות הפנים וקשר העין משדרים הרבה יותר. הביטו אל האדם אליו אתם מדברים, לא בשולחן או בקיר. בטלפון, חייכו - זה יגרום לקול שלכם להישמע חם יותר. זה לא רק מה שאתם אומרים, אלא איך, וזה מה שעוזר לאנשים להתחבר אליכם.

 

7. בצעו את הצעד

זהו הצעד שמעביר את השיחה משלב הסמול טוק לשלב הבא. אם השיחה כבר שוטפת, יהיה קל יותר לשאול את שאלות ההמשך. הבוס שלכם יכול להיות זה שיעביר את השיחה לשלב הבא: "אז, ספרי לי מה קורה עם X.." הודות לסמול טוק, אתם כבר בעניינים, ואז תוכלו לעבור לדיון יותר משמעותי שיעזור להציג את הידע, התרומה והביטחון שלכם.

 

פשוט עשו זאת

עבור אנשים מופנמים, סמול טוק אינו דבר פשוט. אבל אם לא תאמרו משהו ברגעים האלה לפני תחילת הפגישה, כשאתם והבוס בדרך אליה במעלית, אתם מסתכנים בהפיכה לבלתי-נראים.

 

ראשית, הקלו על עצמכם. כמעט כל אחד חש מאויים על ידי אחרים, במיוחד אלה שמעליהם בהיררכיה הארגונית. זה טבעי. אתם מי שאתם, ואף אחד לא מצפה שתפתחו במונולוג. אבל אם תעשו את המאמץ לומר משהו, אחרים יקשיבו לכם ויתחברו אליכם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x