$
Dun
האדר מובייל דן אנד ברדסטריט duns100

ברוכים הבאים לשנת אי הוודאות הכלכלית

נכנסנו לאחרונה לשנת 2019, והדבר הכי בטוח לגבי שנה זו הוא ששום דבר לא נראה בטוח וקשה מאוד לחזות לאן נושבת הרוח בתחומים שונים

אבי דויטש 16:1122.01.19

מוגש מטעם DUN'S 100

 

נכנסנו לאחרונה לשנת 2019 והדבר הכי בטוח לגבי שנה זו הוא ששום דבר לא נראה בטוח וקשה מאוד לחזות לאן נושבת הרוח בתחומים שונים.

 

בחירות- הממשלה התפרקה ,בחירות יהיו בחודש אפריל ולאחר עוד כחודשיים –שלושה תורכב ממשלה חדשה ,כאשר לא ברור מה יהיה טיבה ומי יהיה שר האוצר החדש לאחר משה כחלון ( ואולי בכלל כחלון ימשיך...).

 

שוק הנדל"ן – מאמצע שנת 2018 יש ירידה ניכרת בפעילות הנדל"ן בישראל ולצערנו יש הרבה פחות התחלות בניה לעומת התכנון (רק 44 אלף התחלות בנייה לעומת תכנון ל 60 אלף) ומה קורה למחירי הדירות ? הם באמת יורדים? או יציבים? האם בפריפריה יש ירידות מחיר אבל באזורי הביקוש המחירים יציבים עם נטיה לעליות? הנתונים הזורמים סותרים זה את זה ומבלבלים כל מי שרוצה לקנות דירה להשקעה ,דירה ראשונה או משפרי דיור. מעבר לכך נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה משתנים כל הזמן וגורמים פרטיים מפרסמים מדדי דיור הסותרים את נתוני הלמ"ס.

 

שווקי ההון בעולם - לאחר המיני מפולת שפקדה את שווקי ההון בעולם בחודשים נובמבר ודצמבר האחרונים ,אנו עדים לעליות שערים בינואר, מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין עדיין בעיצומה ,הברקזיט בבריטניה לא קורה ,צרפת נמצאת בבעיות פנימיות הולכות וגדלות והאיחוד האירופאי בכלל במגמת החלשות ואי ודאות ולכן ממש לא ידוע אם השווקים הפיננסים יירדו או יעלו בשנה הקרובה.

 

אינפלציה - אחרי שלאורך כל שנת 2018 הבנו שהאינפלציה בישראל מרימה ראש וכבר חוצה שיעור שנתי של מעל 1% ,באו שני המדדים האחרונים והורידו את האינפלציה ב0.6% בתוך חודשיים בלבד! ,אז יש אינפלציה או אין אינפלציה בישראל?

ריבית- בנק ישראל החליט לאחר ארבע שנים להעלות את הריבית והודיע כי הוא מתחיל במגמה איטית ומדורגת של העלאת הריבית במשק בשנתיים הקרובות בשיעור של 1% ,אבל הכל כפוף להתפתחויות בכלכלה הישראלית ....

 

התחלנו את השנה כאשר אי ודאות כלכלית אופפת אותנו מכל עבר והשאלה היא איך אפשר לקבל החלטות בסביבה כזו?

 

אז התשובה היא ... קודם כל בואו נירגע.

 

יש מספר כללים שיעזרו לנו בקבלת החלטות.

 

לא לקבל החלטות על בסיס נתונים של התקופה האחרונה אלא על בסיס תחזית מפוכחת לשנה- שנתיים הקרובות.

 

איך אפשר לדעת אם מחירי הדירות יעלו או יירדו? פשוט לראות האם צפוי עודף של ביקוש לדירות על פני ההיצע או להיפך . אם אנחנו מעריכים שייש עודף ביקוש על היצע ,אז המחירים יעלו ולהיפך אם יש עודף היצע. המחירים לא עולים מיידית אלא לאורך זמן ומושפעים מגורמים שונים ולכן לא חשוב מה יהיו המחירים בחודשים הבאים אלא מה להערכתנו יהיו המחירים בעוד שנה -שנתיים.

 

תתעלמו מדירות המוצעות במחיר למשתכן ,זה שוק אחר ולא רלוונטי לשוק הדיור החופשי (שאינו מחיר למשתכן).

  

רו"ח אבי דויטש רו"ח אבי דויטש

 

אם יש ירידה משמעותית בהתחלות הבניה בכלל ובהתחלות הבניה בשוק החופשי בפרט ,משמעות הדבר היא שצפוי מחסור ניכר בדירות פנויות בשוק החופשי ולכן לדעתי המחירים יעלו . האם הם יעלו בחודשים הקרובים? לא בטוח ,אבל בטווח של שנה- שנתיים ,הכלכלה תנצח ועודף הביקוש לדיור יביא לעליית מחירים באזורי הביקוש.

 

כאשר אנחנו רוצים לקבל החלטה ,הנתונים השוטפים מבלבלים אותנו, אנחנו מעכלים נתונים רבים שזורמים אלינו כל הזמן והם סותרים אחד את השני ויוצרים אצלנו תחושה של אי ודאות ולכן עלינו לחשוב במונחי כלכלה בסיסיים ולטווח ארוך יותר ולפי זה לקבל החלטה.

 

גם בעיניין האינפלציה , האם יש אינפלציה או אין? לפי מה שתארתי לפני כן ,אנחנו לא צריכים להתייחס לשניים –שלושה מדדים אלא עלינו להעריך אם יש אינפלציה על פי תחזית לשנה –שנתיים קדימה והעובדות מראות שיש עליות מחירים במשק (הארנונה ,החשמל , המים וכו' ) ומכיוון שחסרות הכנסות לממשלה (הגרעון הממשלתי בשנת 2019 צפוי להיות גבוה משמעותית מהתכנון ולכן חסר לממשלה הרבה כסף כדי להקטין את הגרעון) היא צפויה להפסיק לתת הטבות מס על חלק מהמוצרים (הטבות שנתנה בשנים האחרונות) והדבר יעלה את מחירם ולכן תהיה אינפלציה שנתית בשיעור של 1-2%.

 

ואם אנו מעריכים שתהיה אינפלציה אז כנראה שגם ריבית בנק ישראל תעלה ולכן גם הריבית על המשכנתאות תעלה.

 

מכל האמור לעייל ניתן לראות שאין צורך למהר יותר מידי אבל חשוב לא להילחץ וכל מי שיושב על הגדר ומחכה לירידות מחירים משמעותיות בשוק הדיור לפני שהוא רוכש דירה כנראה עלול לפספס את העיתוי הנוח שיש היום לרכישת דירה.

 

• האמור לעייל אינו מהווה ייעוץ משפטי, פיננסי, מיסויי, כלכלי או ייעוץ אחר כלשהו להשקעה. מומלץ לכל משקיע להיוועץ ביועצים המתאימים לבחינת כל סוג של השקעה.

 

רו"ח אבי דויטש ,מנכ"ל קרן אקספו (קרן למתן אשראי ליזמים וקבוצות רכישה כנגד בטחונות נדל"ן בישראל)

 

בטל שלח
    לכל התגובות