מחפשי עבודה

האם כדאי להשתמש בהומור בקורות החיים

הערה שנונה יכולה לבדל אתכם ממועמדים אחרים אך מצד שני אינכם יכולים לדעת כיצד יגיב לכך המגייס

מעין מנלה 11:4121.11.18

שימוש בהומור יכול לבדל אתכם ממועמדים אחרים בתהליכי הגיוס לעבודה. מצד אחד, בדיחה שנבחרה בקפידה עשויה 'להאיר' את קורות החיים שלכם ולחבב אתכם על המגייס. אך מצד שני שימוש בהומור במסמך רשמי כמו קורות חיים טומן בחובו גם סיכונים. "שימוש בהומור דורש חשיבה רבה על למי מיועדים קורות החיים, מה אופי קורות החיים ומקום העבודה, כמה אנשים יש בצד השני שמדבר אליהם ההומור הזה. יכול להיות שהומור יבדל את קורות החיים אך השאלה היא האם זה מוצא חן בעיני המגייס או לא. יש פה סיכון ואני חושבת שצריך לשקול את זה בצורה מאוד רצינית", אומרת טלי ברק, יועצת קריירה ומשאבי אנוש.

 

לדבריה, גם לא בטוח ששימוש בהומור יבדל מועמדים בסינון הראשוני. הדבר החשוב ביותר הוא הניסיון הרלוונטי ורק לאחר מכן ייעשה מיון לפי האישיות. "אם מדובר למשל במועמד למשרת מכירות והוא גם דובר אנגלית שפת אם לפי דרישת המשרה, גם מבין במכירות וגם יש לו חוש הומור אז יש פה טוויסט נחמד כי הוא צריך להיות 'איש של אנשים' והומור יכול להוסיף. לעומת זאת למשרה של מתכנת יש חברות שיגידו שזה ממש לא מתאים להן ה'ליצן' הזה. יש המון צורות אחרות לבדל את עצמך בקורות החיים כך שצריך להשתמש בהומור בזהירות."

 

הומור יכול לבדל את קורות החיים, אך צריך לשקול זאת ברצינות הומור יכול לבדל את קורות החיים, אך צריך לשקול זאת ברצינות צילום: שאטרסטוק

 

מכיוון שחשוב להיות זהירים ברק ממליצה לבדוק עם כמה שיותר אנשים כיצד נתפס ההומור בו בחרתם להשתמש בקורות החיים. התייעצו עם חברים, קולגות, יועצי קריירה וחברות השמה.

 

טלי ברק, יועצת קריירה טלי ברק, יועצת קריירה

זו לעיתים עבודה מתישה ומשמימה לעבור על ערימות של קורות חיים ולכן כמה מילים משעשעות יכולות להגדיל את הסיכויים עבור מועמדים לעבודה. עם זאת, ב-CNBC פרסמו שש שאלות שמומלץ לשאול את עצמכם לפני שאתם מוסיפים בדיחות לקורות החיים או למכתב הנלווה:

 

1. האם הבדיחה באמת שנונה? ודאו שכן. קשה מאד להעביר הומור בכל סיטואציה, ובמיוחד כשהקהל הוא מנהל כוח אדם עמוס שעובר על מאות קורות חיים לאותה משרה. לפי חלק מהמחקרים, המגייסים מקדישים 6 שניות בלבד כדי לעבור על קורות חיים. קחו בחשבון שבקריאה מהירה ייתכן והבדיחה שלכם תבלבל או תבריח את האנשים שאתם זקוקים לתמיכה שלהם. רצוי לבקש מחברים ובני משפחה לעבור על קורות החיים ולראות כיצד הם מגיבים להערה. אם התגובה הכי טובה שקיבלתם הסתכמה בחיוך מאולץ, עדיף שתמחקו את הבדיחה.

 

2. האם בכל זאת שווה לשתף את הבדיחה? ההערה שכתבתם אולי באמת מצחיקה, אך זו עדיין לא סיבה מספיק טובה לכלול אותה בקורות חיים או במכתב המקדים. חיפוש עבודה הוא עסק רציני. אפילו אם תצליחו להצחיק, חשבו קודם אם אתם רוצים להיתפס כליצנים לא רציניים? ייתכן והפגנת הומור תוכיח שאתם מתאימים למקום עבודה כייפי, אבל זכרו שקורות חיים משעשעים לא בהכרח יועילו לכל המשרות. עליכם קודם כל לקחת בחשבון מה התפקיד ומה אופי החברה כדי לקבוע אם הוספת הבדיחה תעניק לכם יתרון.

 

3. האם זו בדיחה לא מזיקה? גם הערות לא מזיקות לפעמים לא מובנות. כך שאם אתם מרגישים שההומור יעזור, שמרו על זהירות מירבית. תתרחקו מבדיחות פוגעניות, כאלו שיוצאות נגד קבוצות מסוימות באוכלוסיה או שחוצות גבולות שנחוצים במקומות העבודה. אל תצאו מנקודת הנחה שכולם חולקים את אותו ההומור כמוכם.

 

4. האם הבדיחה תמציתית? המשפט הפותח של המכתב המקדים הוא ההזדמנות להשתמש בטון הומוריסטי, ולספק הצצה מהירה לאישיות שלכם. לדוגמא, אם פוטרתם כחלק מגל קיצוצים גדול, תוכלו לכתוב משהו בסגנון: "בטח כבר קראתם בעיתון על הפיטורים שלי (ביחד עם 600 אנשים נוספים), היה נחמד להיות מפורסם לזמן קצר". אולם, אם אתם בוחרים בגישה הזו, אל תתפזרו. תשתמשו בשאר המכתב המקדים כדי להדגיש את הכישורים והניסיון שלכם.

 

5. האם הבדיחה באמת תעניק לכם יתרון? למדו קודם על החברה אליה אתם שולחים קורות חיים כדי להחליט אם האווירה בה משעשעת ומבודחת כך שידעו להעריך את ההומור. הבדיחה המתאימה יכולה לגרום לכם להיראות מתאימים יותר לתפקיד ולאפשר לכם להציג צדדים נוספים באישיות. אם מודעת הדרושים כתובה בהומור אז אפשר להניח שבארגון יקבלו בצורה טובה יותר הומור בקורות החיים. מודעה מצחיקה מצביעה על כך שמדובר בארגון שמהנה לעבוד בו. אך זכרו, המטרה היא לא לשלב בדיחות כדי להראות עד כמה אתם מצחיקים, אלא אתם אמורים להראות שאתם מתאימים לתרבות של החברה ומשתמשים בהומור כדי לבלוט מעל לשאר המועמדים.

 

6. האם קורות החיים שלכם מוצלחים? מועמדים מובילים הם לרוב בעמדה הטובה ביותר להוסיף הומור לקורות החיים. הרי עוד לפני הבדיחות צריך שקורות החיים יעמדו בסטנדרטים מסוימים. כך למשל, המסמך צריך להיות נקי מטעויות הקלדה ותחביר. הוא צריך להיות מתומצת, ברור ולהתפרס על עמוד אחד בלבד. חשוב מכך, קורות החיים אמורים להציג מועמד מרשים שיכול להגיע להישגים. למען האמת, אם אתם מועמדים חזקים, קרוב לוודאי שיבחינו בכם גם בלי הוספת הבדיחות. אחרי הכל, המעסיקים מעריכים אתכם לפי הכישורים ולא הבדיחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x