$
מחפשי עבודה

אמזון רשמה פטנטים על צמיד מעקב אחר העובדים

תנאי העבודה במחסנים של החברה ידועים לשמצה, אך הצמיד, שעוד לא נמצא בשימוש, צפוי לקחת את הפיקוח, הניטור הצמוד ואובדן הפרטיות צעד אחד קדימה

מעין מנלה 10:5107.02.18
תנאי העבודה של עובדי המחסנים של אמזון ושל חברות קמעונות גדולות הם לכל הפחות מאתגרים. הם נדרשים למשמרות ארוכות, תפוקה גבוהה ומהירה, הפסקות מוגבלות ונתונים להשגחה וניטור מתמיד. אך נראה שכל זה לא מספיק לאמזון, שרשמה שני פטנטים על צמיד מעקב אחר העובדים שנועד למדוד תפוקה וביצוע של משימות בזמן אמת.

 

הצמיד מיועד לעובדי המחסנים של החברה, כאשר המטרה של הצמיד, לפי בקשות הפטנטים היא לנטר ביצוע של משימות שניתנו להם.

 

תנאי העובדים במחסנים של אמזון ידועים כקשים ולאחרונה, כתב של המירור הבריטי שהתחזה לעובד של החברה באחד ממחסני הענק שלה -גילה שהפועלים מגיעים במהירות למצב של קריסה גופנית. הכתב תיאר עבודה עד התמוטטות, עובדים שישנים בעמידה כשהם נדרשים להשלים משמרות מייאשות של עשר שעות. כבר היום הפועלים של אמזון נמצאים תחת מעקב מתמיד של מצלמות ושל משגיחים שמסתובבים ביניהם כדי לוודא שהם לא חורגים מדרישות העבודה, יושבים יותר מהמותר, עומדים ביעדים ולא לוקחים הפסקות רבות מדי.

 

 

עובדים במרכז אמזון בפיטרבורו בריטניה עובדים במרכז אמזון בפיטרבורו בריטניה צילום: בלומברג

 

 

הפטנטים החדשים של אמזון נועדו לייצר צמיד שעוקב אחר העובד עצמו וכן אחר תנועות היד שלו. המטרה היא לעקוב אחר תפוקה ולוודא שהמוצרים והחבילות מגיעים למקום הנכון. עם זאת, כמובן שהמדידה המדויקת והרציפה תאפשר לחברה גם לאתר עובדים שלא עומדים ביעדים הנוקשים אותם היא מציבה.

איור של הצמיד של אמזון, מתוך הפטנט שנרשם במשרד הפטנטים האמריקאי איור של הצמיד של אמזון, מתוך הפטנט שנרשם במשרד הפטנטים האמריקאי צילום: אמזון, USPO

 

אחד המחירים של המעבר לקניות באינטרנט הוא שבמקום הצרכן שאוסף את המוצרים מהחנות, הקמעונאיות צריכות להעסיק עובדים שעושים זאת ולשלם להם. באמזון מדובר בעובדי המחסן שצריכים לאסוף את המוצר המתאים ולארוז אותו בקופסא המתאימה שתגיע בסופו של דבר ללקוח שרכש את המוצר באינטרנט. מצד אחד זה מייצר מקומות עבודה ומצד שני מדובר בעלות עבור הקמעונאיות - עלות שתקטן ככל שהתהליך יהיה יעיל יותר.

 

לפי בקשת הפטנטים המטרה של הצמיד, אותו אמזון עדיין לא ייצרה ואינה משתמשת בו, היא לייעל את תהליך האריזה של המוצרים. עם זאת הניטור התמידי של העובדים מעלה אסוציאציות של אזיק אלקטרוני. נכון שגם היום מעסיקים שמספקים טלפון נייד לעובדים יכולים לדעת היכן הם נמצאים פיזית, וכרטיסי נוכחות מספקים דרך מעקב נוספת למעסיקים שרוצים לבדוק כמה שעות העובדים שלהם נמצאים. ישנם מקומות עבודה גם בישראל שהגדילו לעשות ודרשו מהעובדים להעביר כרטיס נוכחות כאשר הם יצאו להפסקת קפה או שירותים. אבל הצמיד של אמזון לוקח את המעקב הזה צעד אחד קדימה.

 

בעקבות פרסום כתבה על הפטנטים שרשמה אמזון ב-Entrepreneur, החברה מסרה את התגובה הבאה: "הספקולציות לגבי הפטנט הזה שגויות. בכל יום בחברות מכל העולם, עובדים משתמשים בסורקים שמוחזקים ביד על מנת לבדוק מלאי וביצוע הזמנות. הרעיון הזה, אם ייושם בעתיד, ישפר את התהליך עבור שותפי הביצוע (העובדים במחסנים, מ.מ.). בכך שנעביר את הציוד לזרועות השותפים נשחרר את ידיהם מהסורקים ואת עיניהם ממסכי המחשב. אנחנו מאמינים שהעבודה במרכזי האספקה של אמזון היא מצוינת ומספקת מקום נהדר ללמידת כישורים, התחלת וקידום הקריירה. כמו רוב החברות, יש לנו ציפיות תפוקה מכל עובד אמזון ואנחנו מודדים ביצועים בפועל אל מול ציפיות אלה, והן לא מיועדות לעקוב אחר עובדים או להגביל את יכולתם לקחת הפסקות".

 

כמובן שגם מעסיק שמספק טלפון לעובד או מכונית המצויידת ב-GPS לא עושה זאת במטרה ראשית ומוצהרת לעקוב אחריו, אך במקרים רבים זו תופעת לוואי של הטכנולוגיה הקיימת. הצמיד נועד לשפר ולייעל תהליכי אריזה אך יכול באותה הזדמנות גם ליידע את המעסיק בזמן אמת אם העובד יושב 10 דקות למשל ומדבר בטלפון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x