שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מחפשי עבודה

שאננים? רק 35% מהישראלים מודאגים מעתידם התעסוקתי

סקר חדש מצא שלמרות התחזיות לפיהן כמחצית מהמקצועות הקיימים ייעלמו בתוך 10 שנים, מרבית הישראלים לא חוששים שהמקצוע שלהם לא יהיה רלוונטי תוך עשור. "הציבור עדיין לא הפנים את עומק השינויים"

מעין מנלה 11:3024.12.17

35% מהישראלים חוששים שהמקצוע שלהם לא יהיה רלוונטי תוך עשור, כאשר מתוכם רק 14% מודאגים מאוד מכך שלא יוכלו למצוא עבודה במקצוע שלהם, כך עולה מסקר שערך מכון גיאוקרטוגרפיה עבור המכללה האקדמית ברמת גן.

 

התחזיות העולמיות מדברות על היעלמות של כ-50% מהמקצועות בעשור הקרוב כך שנראה שמרבית הישראלים שאננים לגבי השינויים המתרחשים במהירות בשוק העבודה. "המהפכה התעשייתית הרביעית תהיה דרמטית מאלו שקדמו לה, וכבר כעת אנו רואים לכך סימנים מבשרים. ממצאי הסקר מלמדים כי הציבור הרחב עדיין לא הפנים את עומק השינויים", אומר ד"ר יעקב בן עמי, ראש התכנית לחדשנות ויזמות במכללה האקדמית רמת גן.

 

גברים בטוחים יותר בעתידם המקצועי מנשים כאשר 61% כלל לא חוששים או חוששים במידה מועטה שלא יוכלו למצוא עבודה במקצוע שלהם כיוון שהוא לא יהיה רלוונטי בעוד 10 שנים. זאת לעומת 55% מהנשים. בציבור החרדי החשש מפני אבדן רלוונטיות תעסוקתית פחות רווח כאשר 71% מהחרדים בטוחים בכך שיוכלו למצוא עבודה במקצוע שלהם בעתיד, כך עולה מהסקר, שנערך על ידי מכון בקרב מדגם של 500 איש מהאוכלוסייה הבוגרת בישראל.

 

 

רובוט רוקח. 50% מהמקצועות צפויים להיעלם תוך עשור, אך הישראלים לא מודאגים רובוט רוקח. 50% מהמקצועות צפויים להיעלם תוך עשור, אך הישראלים לא מודאגים צילום: UCSF

 

התכונות החשובות להתקדמות בשוק העבודה לפי הסקר הן יחסי אנוש טובים (44%), חריצות (37%) ואחריות (26%). תכונות כמו חשיבה יצירתית, חדשנות ויזמות נתפסות כחשובות יותר לשוק העבודה בקרב חילונים ומסורתיים ואילו יושר נתפס כתכונה חשובה יותר בקרב הציבור החרדי.

 

אחת המגמות בשוק העבודה העולמי, מגמה שהחלה גם בישראל אם כי במידה מועטה, היא המעבר למודל העסקה עצמאי. אמנם כמחצית מהישראלים שקלו להפוך משכירים לעצמאים, בעיקר בשל סיבות כלכליות, אך מתוכם, מחצית ויתרו על הרעיון ורק חמישית הגשימו אותו. הסיבות העיקריות שבגללן ישראלים רוצים להיות עצמאים הן להרוויח כסף עבור עצמם ולא עבור החברה או בעל העסק, היכולת להרוויח יותר ועל מנת לא להיות נתונים למרותו של מנהל.

 

גברים שוקלים להפוך לעצמאים יותר מנשים וכן, צעירים מעוניינים יותר במעבר להעסקה עצמאית מאשר מבוגרים. גם המניעים של הצעירים ברצון להפוך לעצמאים שונים משל המבוגרים. בעוד שמבוגרים נוטים לשקול מעבר לעבודה עצמאית מתוך רצון להרוויח כסף, ובאופן ספציפי להרוויח כסף עבור עצמם, הצעירים, יותר מהמבוגרים, מעוניינים לפתוח משהו חדש שעוד לא קיים, כך לפי הסקר שנערך לקראת הכנס 'להיות (יזם) או לא להיות (בכלל) שיתקיים במכללה האקדמית רמת גן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x