$
מחפשי עבודה

דרושים אנשים: לאילו מקצועות יהיה ביקוש בעתיד

חייטים דיגיטליים, מנהלי צוותי אדם-מכונה או מוכרים בחנויות וירטואליות - קבלו 10 מקצועות שבהתבסס על ניתוח מגמות כלכליות, דמוגרפיות וטכנולוגיות צפויים להיווצר בעשר השנים הקרובות

שירות כלכליסט 13:0903.12.17

עולם העבודה משתנה. זה לא חדש, כבר מספר שנים מדברים על כך שרובוטים יחליפו בני אדם ויובילו להיעלמותם של מקצועות. התחזיות אמנם מדברות על היעלמותם של חלק מהמקצועות כפי שאנחנו מכירים אותם היום, אך שינויים כלכליים, פוליטיים, דמוגרפיים, תרבותיים וטכנולוגיים יובילו גם ליצירת מקצועות חדשים לגמרי. אחת השאלות הבוערות היא האם המהפיכה הטכנולוגית תשנה את שוק העבודה בצורה כזו שעדיין יישארו מספיק משרות עם שכר ראוי עבור בני אדם. כדי להתחיל להשיב על השאלה הזאת בחברת ה-IT קוגניזנט (Cognizant) הרכיבו רשימה של מקצועות שלדעתם, על פי ניתוח נתונים, תחזיות וטרנדים יוצרו ב-10 השנים הקרובות.

 

על מנת לנתח את קצב יצירת המשרות והשכר בהן מצאו בקוגניזנט מקצועות קיימים דומים לאלו העתידניים והשתמשו בנתונים מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב.

 

אלו הם 10 מקצועות שצפויים להיכנס לשוק העבודה בשנים הקרובות:

 

1. מנהלי נכסי נתונים אישי

צפי לגידול במס' המשרות ב-10 השנים הקרובות: 18.7%

שכר מקביל ב-2016: 139,720 דולר בשנה

 

תיאור המשרה: ביצוע מסחר בנתונים בשם הלקוחות, וניטור דרכים חדשות למקסום ההחזר של הלקוח על הנתונים שבידיו. מנהל הדאטה ינטר ויסחר בכל סוגי הנתונים האישיים שהלקוח יוצר מתוך מאגרי המיקרו דאטה האישיים שלו. התפקיד כולל גם מציאת דרכים למקסום ההכנסה שאפשר לייצר מהנתונים הללו, לדוגמה מבורסות נתונים לאומיות ובינלאומיות. מנהל הדאטה חייב להיות אדם בעל רשת קשרים ענפה, בעל יכולות חשיבה מהירה וכישורים אנליטיים.

 

התפקיד הזה ייווצר בעקבות "המפץ הגדול" של הבנקים, שיוביל להקמת 10 בורסות נתונים ברחבי אסיה, אפריקה, אירופה ויבשות אמריקה.

 

 

עבודה לצד רובוטים, יהיו אנשים שיצטרכו לוודא שהיכולות של העובדים הרובוטיים והאנושיים ממוצות עבודה לצד רובוטים, יהיו אנשים שיצטרכו לוודא שהיכולות של העובדים הרובוטיים והאנושיים ממוצות צילום: שאטרסטוק

 

 

2. מנהלי ציוות אדם-מכונה

צפי לגידול במס' המשרות ב-10 השנים הקרובות: 8.9%

שכר מקביל ב-2016: 120,210 דולר בשנה

 

תיאור המשרה: סיוע בשילוב בין היתרונות של רובוטים ותוכנות בינה מלאכותית כמו דיוק, כוח סיבולת ומהירות עם היתרונות של בני אדם, ביניהם קוגניציה, כושר שיפוט, אמפתיה, ורסטיליות ליצירת סביבה משותפת לעמידה ביעדים עסקיים משותפים.

 

החלק העיקרי בתפקיד הוא פיתוח מערכת אינטראקציה במסגרתה בני האדם והמכונות יכולים לתקשר באופן הדדי את היכולות, היעדים והכוונות שלהם, והקמת מערכת תכנון משימות להמשך שיתופי הפעולה. המטרה הסופית היא יצירת צוותים היברידים של מכונות ובני אדם שיספקו תוצאות טובות יותר. המנהל יידרש לזהות משימות ומערכות שניתן לשדרג באמצעות הטכנולוגיות החדשות. הוא יהיה אחראי לקבוע את תחומי האחריות של המכונות ושל העובדים ואת האופן בו עליהם לשתף פעולה כדי להשלים את המשימה.

 

3. מתכנני מסעות מציאות רבודה

צפי לגידול במס' המשרות ב-10 השנים הקרובות: 10.4%

שכר מקביל ב-2016: 72,200 דולר בשנה

 

תיאור המשרה: עיצוב, כתיבה, התאמה, בנייה ופרסונליזציה של הסיפורים של הדור הבא עבור הביקורים הבאים של הלקוחים בחוויות מציאות רבודה. זו גרסת העתיד של תפקידים כמו מלחינים ומחזאים. העבודה מחייבת שיתוף פעולה עם מהנדסים ואמנים טכניים ליצירת סיפור הרקע שיאפשר ללקוחות להתקדם בחוויית המציאות הרבודה שלהם, כולל קביעת הרקע, הטון, הזמן, הדמויות הנוספות וכל דבר שיכול להוסיף לחוויה, בנוסף לשילוב המשחקים, קבוצות הספורט והמוזיקה האהובים על הלקוח.

 

 

אנשים יצטרכו לעצב את חוויות המציאות הרבודה עבור לקוחות אנשים יצטרכו לעצב את חוויות המציאות הרבודה עבור לקוחות

 

 

4. חייטים דיגיטליים

צפי לגידול במס' המשרות ב-10 השנים הקרובות: 3.1%

שכר מקביל ב-2016: 76,480 דולר בשנה

 

תיאור המשרה: עבודה צמודה עם לקוחות כדי לוודא שפריטי לבוש שהזמינו דרך האינטרנט יתאימו להם בצורה מושלמת. העבודה מתבצעת בבית הלקוח או במקום עבודתו. התפקיד ייווצר כתוצאה מהעלייה במסחר המקוון ובאתרים המיועדים לכך, והוא מיועד לבעלי ניסיון כחייטים, תופרים ומעצבים. החייט הדיגיטלי אמור להפחית את שיעור ההחזרות של בגדים הנרכשים דרך האינטרנט, זאת באמצעות לקיחת מדידות מדויקות של הלקוחות והעלאת הנתונים למערכת הזמנות מבוססת ענן. החייט יתבקש גם לספק ללקוחות עצות והמלצות בנושאי סטיילינג, בחירת בגדים והתאמת צבעים, ולעדכן בחדשות מעולם האופנה. לאחר הזמנת הפריט החייט יתבקש לחזור ולבקר אצל הלקוח כדי לבצע התאמות אחרונות.

 

חייטים דיגיטליים, יהיו דרושים על מנת לצמצם את מספר הפריטים שמוחזרים לאחר שנרכשים באינטרנט חייטים דיגיטליים, יהיו דרושים על מנת לצמצם את מספר הפריטים שמוחזרים לאחר שנרכשים באינטרנט צילום: sharecg

 

 

5. טכנאים רפואיים באמצעות בינה מלאכותית

צפי לגידול במס' המשרות ב-10 השנים הקרובות: 37.4%

שכר מקביל ב-2016: 102,090 דולר בשנה

 

תיאור המשרה: בדיקה, אבחון וקביעת הטיפול המתאים למטופלים, תוך שימוש בטכנולוגיית בינה מלאכותית מתקדמת ועזרה מרופאים שאינם נוכחים פיסית. המשרה מיועדת לבעלי ניסיון של שלוש שנים לפחות בסיעוד ובמקצועות קשורים, אך התפקיד דורש גם יכולות טכנולוגיות. המשרה הזו תהפוך לחלק מהנוף בעקבות החדירה העתידית של טכנולוגיית בינה מלאכותית לתחום הבריאות, שתגרום לכך שטיפולים רפואיים ואבחנות לא יהיו רק נחלתם הרופאים. התפקיד כולל נסיעות ואף השתתפות בניתוחים, בנוסף לבדיקה, אבחון וקביעת הטיפול המתאים, כל זאת בסיוע טכנולוגיית בינה מלאכותית והתייעצות עם רופאים, שלא בהכרח נמצאים בחדר הבדיקה. הטכנאי יהיה חייב להיות בעל יחסי אנוש מצויינים, יכולת עבודה בצוות וכישורים טכניים ודיגיטליים.

 

6. מלווים בשיחה/הליכה

צפי לגידול במס' המשרות ב-10 השנים הקרובות: 46.7%

שכר מקביל ב-2016: 23,600 דולר בשנה

 

תיאור המשרה: בעידן רווי הטכנולוגיה אליו אנו צועדים, בינה מלאכותית ורובוטים מבצעים יותר עבודות ואנשים חיים יותר שנים. כתוצאה מכך, יש צורך רב עבור בעבודה עבור אותם אנשים שיוותרו ללא עבודה מתאימה וכן יהיה צורך בקרב האוכלוסיה המזדקנת למצוא חברה וקשר אנושי. מלווים בהליכה או שיחה יבלו זמן עם לקוחות, בדרך כלל על בסיס שעתי, על מנת לענות על הצורך בחברה אנושית ושבירת הבידוד בעולם שבו יש כל כך הרבה אמצעים דיגיטליים לתקשורת ובידור. אותם מלווים יצטרכו להקשיב, להגיב ולעודד שיחה אך לא להשתלט על השיחה. המשימה העיקרית שלהם תהיה להקדיש ללקוחות תשומת לב.

 

 
יש תחומים שבהם אין תחליף לאנשים יש תחומים שבהם אין תחליף לאנשים צילום: שאטרסטוק

 

 

7. מוכרים וירטואליים בחנויות

צפי לגידול במס' המשרות ב-10 השנים הקרובות: 1.9%

שכר מקביל ב-2016: 27,180 דולר בשנה

 

תיאור המשרה: מספק ייעוץ ושירות לקוחות וירטואלי ומיידי. המוכר הווירטואלי יספק שירות מותאם אישית ללקוחות המחפשים מוצר מסויים בחנות הדיגיטלית. המוכר יצטרך להבחין בין סיוע ללקוח לרכוש את המוצר המתאים לו לבין 'לדחוף מוצרים' בכל מחיר. אותו מוכר וירטואלי יופיע ברגע המתאים ללקוח ויסייע לו לנווט בין אינספור המוצרים הקיימים באמצעות הידע שלו על המוצרים בחנות ועל תחום העיסוק שלה. למשל, בחנות מוצרי 'עשה זאת בעצמך' אם הלקוח מחפש פטיש, המוכר הווירטואלי יוכל לזהות איזה פטיש הוא צריך להשלמת הפרויקט אותו הוא מעוניין לבנות. הצורך במוכרים וירטואליים עלה בעקבות המעבר לחנויות דיגיטליות ורצון לאמץ כמה מהפתרונות שהיו קיימים בעולם ה'ישן' בו ניתן היה לבקש עזרה ממוכר אנושי בחנות על מנת שיכוון את הלקוחות לעבר המוצרים המתאימים להם.

 

8. פקחי נסיעה בכבישים מהירים

צפי לגידול במס' המשרות ב-10 השנים הקרובות: 3.5%

שכר מקביל ב-2016: 118,200 דולר בשנה

 

תיאור המשרה: פקחי נסיעה יצטרכו לעקוב ולתכנת את פלטפורמות הבינה המלאכותית לניהול המרחב בהן משתמשות מכוניות אוטונומיות ורחפנים אוטונומיים. המטרה של אותם פקחים, בדומה לפקחי הטיסה היום, תהיה לסייע בפיקוח והסדרת הכבישים והמרחב האווירי בערים. אותם אנשים יצטרכו להיות בקיאים בטכנולוגיות הבינה המלאכותית, לדעת לתכנת וכן להיות מסוגלים לעבוד תחת לחץ. הכניסה לשימוש של כלי רכב אוטונומיים והשימוש המאסיבי ברחפנים למטרות שילוח תגרום לכך שערים יצטרכו לנהל בצורה שונה את הכבישים ואת המרחב האווירי.

 

9. בלשי דאטה

צפי לגידול במס' המשרות ב-10 השנים הקרובות: 19.2%

שכר מקביל ב-2016: 116,320 דולר בשנה

 

תיאור המשרה: בלש דאטה תפקידו להפיק תובנות והמלצות עסקיות משמעותיות באמצעות חקירת נתונים המופקים מ-IoT (אינטרנט של הדברים).

כמויות המידע העצומות שמופקות מגאדג'טים חכמים המחוברים לאינטרנט ייצרו דרישה לאנשים יצירתיים ומוכשרים שיוכלו להפיק תובנות, לשאול את השאלות העסקיות הנכונות ולפענח את המסתורין העומד מאחורי המידע האינסופי שמיוצר ונאגר. נכון להיום מידע רב שנאסף באמצעות מכשירים, סנסורים ומחשבים המחוברים לרשת הולך לאיבוד ולא מנוצל. בלשי הדאטה יצטרכו להבין איזה מידע הוא בעל ערך ולהפיק ממנו תובנות, בעיקר באמצעות הצגת השאלות הנכונות.

 

10. מנהלי תיקי תרופות גנטיות

צפי לגידול במס' המשרות ב-10 השנים הקרובות: 7.9%

שכר מקביל ב-2016: 77,830 דולר בשנה

 

תיאור משרה: יוצר ומוציא לפועל אסטרטגיה לפיתוח והרחבת תיק תרופות ומוצרי בריאות. בשנים האחרונות חלו התפתחויות רבות ומשמעותיות במחקר, פיתוח וייצור בתחום הבריאות. טכנולוגיות לעריכת גנים אנושיים, והתקדמות משמעותית בחקר הד.נ.א הרחיבו באופן ניכר את ההזדמנויות והאפשרויות של פיתוח תרופות חדשות. לכן, חברות תרופות, שירצו להגדיל את תיק המוצרים שלהם יצטרכו אנשי מקצוע עם ידע והבנה בתחומי המדע הרלוונטיים על מנת להציע מוצרים חדשים, לעצב את דרישות הצרכנים בתחום הבריאות ולהתאים את המוצרים לצרכנים ולדרישות הרגולטורים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x