$
מחפשי עבודה

תלמדו מגל גדות: דחייה יכולה לסייע לכם בקריירה

כוכבת "וונדר וומן" אומרת שדחיות חוזרות ונשנות בהוליווד גרמו לה לשקול לחזור ללמוד משפטים כדי לפרנס את משפחתה

שירות כלכליסט 17:2524.11.17

דחייה זה דבר כואב, אבל כדאי ללמוד להתמודד איתה. זהו אחד מהדברים שניתן ללמוד מאחת הכוכבות העולות בגדולות ביותר בהוליווד, גל גדות, האומרת כי דחיות חוזרות ונשנות גרמו לה לשקול חזרה ללימודי משפטים כדי לפרנס את משפחתה. זאת עד שזכתה בתפקיד "וונדר וומן" שהזניק את קריירת המשחק שלה.

 

 

"הייתי קרובה מאד לפרוש", אמרה השחקנית בת ה-32, בראיון לתוכנית Sunday Host. "יש כל כך הרבה דחיות בעולם המשחק שחשבתי לעצמי שאולי זה לא בשבילי. אולי אני צריכה לחזור ללימודי משפטים במקום לגרור את המשפחה שלי איתי".

 

 

גל גדות, שקלה ללמוד משפטים כדי לפרנס את משפחתה לאור הדחיות הרבות שקיבלה בהוליווד גל גדות, שקלה ללמוד משפטים כדי לפרנס את משפחתה לאור הדחיות הרבות שקיבלה בהוליווד צילום: אימג'בנק/ Gettyimages

 

 

גדות היא רק אחת מלא מעט אנשים מצליחים שהגיעה לסף פרישה רגע לפני שזכו לפריצה גדולה בקריירה שלהם. לאחר שנים של מאבק פיננסי, מנכ"ל רשת הקפה העולמית סטרבאקס, הווארד שולץ, כמעט פרש נוכח הלחץ שחמו הפעיל עליו להפסיק להתעסק ב"תחביב" שלו. אשתו, שרי שולץ, עודדה אותו לדבוק באהבתו לקפה וכיום הוא יושב בראש אימפריית קפה בשווי של 84.6 מיליארד דולר.

 

כוהנת התקשורת, אריאנה האפינגטון, אמרה שלאחר שזכתה לדחייה שנייה לספר מהוצאות הספרים, השתמשה במשוב השלילי כתמריץ. "אמי הייתה אומרת לי שכישלון אינו ההיפך מהצלחה, כי אם אבן דרך במסלול להצלחה".

 

ראש מגזין האופנה היוקרתי "ווג", אנה ווינטור, פוטרה מעבודתה במגזין "הארפרס בזאר" רק תשעה חודשים לאחר שהחלה לעבוד שם, ואז הגיעה לווג והפכה למלכת המדיה של האופנה. אופרה ווינפרי פוטרה מעבודתה כשדרנית חדשות ערב עקב מעורבות רגשית יתרה בסיפורים שעליהם דיווחה. השחקנית קרי וושינגטון פוטרה מתוכנית טלוויזיה שאת שמה לא מסרה.

 

"כאשר הדברים לא הולכים כמתוכנן, הדבר הכי חשוב הוא לקבל משוב על מה מחייב תיקון כדי להצליח", אומרת היועצת העסקית ליז בנטלי לאתר Moneyish, ומוסיפה שחשוב למצוא מנטור בתחום.

 

משמעות הדבר היא להשאיר את האגו מחוץ לדלת ולבקש ממי שאמר לכם את ה"לא" – בין אם מדובר בראיון עבודה, בסוכן או בבוס – לציין מה היו הטעויות שלכם כדי שתוכלו לשפרם.

 

"לפעמים דרוש אומץ לב אולם ייתכן שמישהו יאמר לכם משהו שתוכלו לשפר ולהפוך בעזרתו כישלון להצלחה", אומר יועץ הקריירה רוי כהן. "תשאלו את עצמכם אם אתם יכולים לקחת משהו אובייקטיבי מהכישלון, אם הביקורת השלילית לגיטימית או שמשמעותה שעליכם להתאמץ יותר. שאלו את עצמכם אם אתם מוכנים לעשות מה שדרוש כדי לרכוש את הכישורים הללו. אם התשובה היא לא אז כנראה שאתם לא רוצים את זה מספיק".

 

לדחייה יש גם היבט פסיכולוגי עמוק יותר: כשאנו עומדים נוכח דחייה אנו נוטים לחשוב שהמעשים שלנו הם מה שגרמו לכישלון ומתוך כך לוויתור ולאיבוד תקווה. מחקרים מראים כי האמונה שלנו בהצלחה או בכישלון שלנו משפיעה על רמת המאמץ שאנו משקיעים במעשים שלנו, וככל שאנו נכשלים – כך גם המטרות שלנו מצטיירות יותר ויותר כבלתי ניתנות להשגה.

 

כאשר תהליך זה מתרחש, רצוי לקחת רגע ולעבד את הרגשות כדי לתעל את האנרגיה השלילית הנוצרת כתוצאה מכישלון אל פעילות בריאה כגון פעילות גופנית, כתיבה או שיחה בעניין. כהן ממליץ "תעשו בדיקת מציאות – דברו עם אנשים שחוו מקרים דומים ושאלו אותם כיצד הם התמודדו עם העניין, מה הצעדים שנקטו לאחר הכישלון".

 

קשה להתמודד עם ביקורת, במיוחד כשמדובר במשהו שאתם לא ממש רוצים לשמוע. אולם בנטלי ממליצה להציג בפני חבר או עמית את המצגת, הריאיון, ההצעה, ההמצאה או המונולוג שאתם צריכים להשמיע. כמו כן, היא ממליצה לערוך רשימה של ההצלחות הקטנות שלכם במהלך שנתיים, לפני שתחליטו סופית לוותר.

 

רק כשאתם חשים שעשיתם כל שהיה ביכולתכם לעשות, ואתם מתחילים לחוש בתסמינים פיזיים של הלחץ, אז מגיע הזמן לערוך חשיבה מחודשת של היעדים שלכם. "אם אינכם ישנים, סובלים מתסמינים פיזיים או מפתחים הרגלי אכילה לא בריאים בשל הלחץ, אז כדאי שתיקחו צעד אחורה", אומר כהן.

 

"אם אתם מתים מפחד מלבוא לעבודה בתחילת השבוע, אתם לא מפסיקים לחשוב על העבודה בצורה שלא גורמת להתלהבות אלא מורא – ייתכן שהגיע הזמן לעצור לרגע כדי למצוא את הזמן לשקול ולבדוק מחדש את המטרות שלכם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x