• תפריט
פוטו כלכליסט

איזה יופי שכולם פה: מקומות ציבוריים מדהימים במיוחד

מחדר קריאה בספרייה העירונית של מלבורן, ועד כיכר טרפלגר בלונדון - קבלו מבחר של מקומות ציבוריים שיעשו לכם רק טוב

שירות כלכליסט 11:0830.11.17
1.
מילניום פארק, שיקגו. "זהו גיים צ'יינג'ר מובהק, לא רק עבור שיקגו כי אם לנכסים הסובבים את הפארק ולהשפעות שלו על ערים אחרות. הפינה האהובה עלי היא גן לורי בפינה הדרום-מזרחית של הפארק. זהו אחד המקומות האהובים עלי בעולם משום שהוא משרה רוגע גם בלב פארק תוסס". כך אומרת קרול קולטה, סגנית נשיא קהילה ומיזמים ארציים בקרן John S. and James L. Knight.
צילום: שאטרסטוק
2.
פרוספקט פארק, ברוקלין, ניו יורק. "פארק זה מכיל כל כך הרבה דברים, ובאמת משרת את הקהילות שבסביבתו", אומרת ג'ולי אמבר, סגנית מנהל ב- Bryant Park Corporation. "הפארק הזה הוא גם מקום מקלט יפה ומייצג בו זמנית את העיר וגם מגע אנושי. הוא מאזן חלל פתוח עם חלל מתוכנן ויש בו גיוון רב".
צילום: שאטרסטוק
3.
רחובות ניו אורלינס, לואיזיאנה. אופי רחובות אלו ייחודי בכך שהם נוחים ביותר לשיטוט רגלי, אומר אריק קונברג, ממשרד Kronberg Wall. "מדובר בכל הדברים הקטנים שלא שמים אליהם לב כמו רוחב הרחובות, אורך כל רחוב, אופי המדרכות, יחס המבנים לרחוב – כולם מהווים סביבה אורבנית נגישה".
צילום: שאטרסטוק
4.
חדר הקריאה "לה טרוב" בספרייה העירונית, מלבורן, אוסטרליה. כיפת חדר הקריאה היא הגדולה מסוגה בעולם וכשהושלמה ב-1854 בוורמאן אמר כי "זהו מקום שבו האזרחים תמיד יוכלו למצוא שקט, שלווה, ומקום להרהורים". החלל עוצב עבור למעלה ממיליון ספרים ויכול להכיל עד 600 מבקרים.
צילום: שאטרסטוק
5.
לוס בוסקס דה פלרמו, בואנס איירס, ארגנטינה. יש בפארק זה אזורים שונים ומגוון אטרקציות עבור תושבי העיר, כולל מגרשי ספורט, חורשות, אגמים, גן חיות וגן ורדים.
צילום: שאטרסטוק
6.
סטריטז-מארקט, דרזדן, גרמניה. "זהו שוק חג המולד העתיק בגרמניה. הדוכנים ממלאים את הכיכר ונמשכים למרחק של קילומטרים רבים, לצידו השני של הנהר ולאלברט-פלץ", אומר קרייג טוצ'ק, מעצב עירוני בניו יורק. הוא מוסיף כי השוק משמש כחלל משותף שבו יכולים אנשים להיאסף ולבלות.
צילום: שאטרסטוק
7.
כיכר טרפלגר, לונדון, אנגליה. "מאז המאה ה-13 כיכר זו שימשה למפגשים ולהפגנות פוליטיות. עם הזמן ערכה העירייה שינויים במראה הכיכר על מנת להפכה לידידותית להולכי רגל", אומרת אסתר קרלנד, העומדת בראש עמותת  Urban Design London.
צילום: שאטרסטוק
8.
הוזייר ליין, מלבורן, אוסטרליה. "זוהי סמטה עטורת גרפיטי במרכז העיר, והיא ממזגת באופן אפקטיבי את חידוש אומנות הרחוב ומעניקה לה אישור כאמנות אורבנית מודרנית", אומר דייל בוורמן, העובד כמתכנן עירוני במלבורן. "בעבר הרחוב שימש את האמן בנקסי אבל בטעות עובדי עירייה כיסו את עבודתו בצבע".
צילום: שאטרסטוק
9.
גני זן ריואן-ג'י, קיוטו, יפן. "בגני זן יש דוגמאות נצחיות ומשתנות תדיר, הן מלאות שקט וחיים ומושכות את תשומת ליבנו", אומר ג'ונתן רוס, נשיא Jonathan Rose Companies, לפיתוח, תכנון והשקעות נדל"ן.
צילום: שאטרסטוק
10.
אמפיתאטרון רד רוקס, דנבר, קולורדו. אמפי חוץ זה, המכיל 9,525 מושבים, "נמצא בתוך תצורה מרהיבה של אבן אדומה ונותן בה בעת תחושת גודל ואינטימיות, עכשווית והיסטוריות, אפי ואנושי כאחד ומזכיר לנו מדוע המחוות הדרמטיות ביותר שלנו מתגמדות נוכח הטבע".
x