$
כלכלה ומדיניות

טראמפ הציג את רפורמת המסים: מס החברות יירד מ-35% ל-20%

הבית הלבן הגיע להבנות עם המחוקקים הרפובליקאים; מספר מדרגות מס הכנסה יצומצם משבע לשלוש, העשירים ישלמו 35% במקום 39.6% כיום; מס הירושה יבוטל; טראמפ: "זה הזמן לדאוג לאנשים שלנו ולבנות מחדש את האומה האמריקאית"

שירות כלכליסט 23:1327.09.17

הבית הלבן הגיע להבנות עם המחוקקים הרפובליקאים בעניין רפורמת המס, עליה הכריז נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, לפני כעשרה חודשים. טראמפ הציג את התוכנית בנאום באינדיאנה, ואמר: "זה הזמן לדאוג לאנשים שלנו ולבנות מחדש את האומה האמריקאית".

 

לפי התוכנית, שפרטיה פורסמו בסוכנויות הידיעות לפני נאומו של טראמפ, מס החברות יופחת ל-20%, לעומת 35% כיום. יצוין כי בתוכנית שהציג שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, באפריל האחרון, שיעור מס החברות עמד על 15%. מס חדש, בשיעור של 25%, יוטל על בעלי עסקים - שעד היום שילמו מס הכנסה "רגיל", שלעתים הסתכם בשיעור המרבי של 39.6%.

  

כמו כן, מספר מדרגות מס הכנסה המוטל על יחידים יצומצם משבע לשלוש - כפי שנקבע בתוכנית שהוצגה באפריל. שיעור המס במדרגה התחתונה יהיה 12% (לעומת 10% בתוכנית מאפריל), ובשתי המדרגות הנותרות שיעור המס יהיה 25% ו-35% (ללא שינוי לעומת אפריל). כיום, שיעור המס במדרגה העליונה עומד על 39.6%.

עם זאת, בתוכנית החדשה נקבע כי תיתכן מדרגת מס נוספת, הגבוהה מ-35%, כדי שמערכת המיסוי החדשה תהיה לא פחות פרוגרסיבית מזו הקיימת.

 

בנוסף כוללת הרפורמה הגדלה משמעותית של הסכומים שמתחתם לא ישולם מס - מ-6,350 ל-12 אלף דולר ליחידים, ומ-12.7 אלף ל-24 אלף דולר לזוגות נשואים.

 

טראמפ והמחוקקים הרפובליקאים מציעים גם לבטל את האפשרות של יחידים לקזז מס שהם משלמים במדינתם - מהמס הפדרלי. את האפשרות הזו מנצלים בעיקר אמריקאים עשירים במדינות הנחשבות לתומכות של המפלגה הדמוקרטית, בהן ניו יורק, ניו ג'רזי וקליפורניה.

 

עוד סוכם על ביטול מס הירושה - שמוטל כיום על מי שיורשים נכסים בשווי של מעל 5.49 מיליון דולר. על אף שבפועל המס הוטל על מספר קטן של אמריקאים, הוא נמצא "על הכוונת" של הרפובליקאים שנים רבות.

 

כמו כן נקבע כי חברות אמריקאיות שמחזיקות נכסים מחוץ למדינה ישלמו מס חד-פעמי. ככל הנראה, נכסים לא נזילים ימוסו בשיעור נמוך יותר מאשר נכסים נזילים. בתוכנית לא צוין שיעור המס שישלמו החברות, אך ההערכות הן כי מדובר על כ-10%. 

 

טראמפ אמר עוד הערב: "אהפוך את תשלום המסים לפשוט יותר. אמריקנים מבזבזים מיליארדי דולרים בכל שנה כשהם מתקשים עם אופן תשלום המסים". הוא הוסיף כי "נקצץ את המסים של האמריקנים שעובדים קשה ונשכחו עד עכשיו". הנשיא הדגיש כי "הרפורמה לא טובה עבורי".

 

הפעם האחרונה שבה בוצעה רפורמת מס בארה"ב היתה ב-1986.

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: גטי אימג'ס

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x