מחפשי עבודה

יוצאים לחופשה? כמה זמן צריך כדי שהיא תהיה אפקטיבית

מחקר מצא את אורך החופשה האידיאלי להתנתקות מהעבודה ו'מילוי מצברים' ,וגם כמה זמן לוקח לכל היתרונות של החופשה להיעלם לאחר החזרה לעבודה

שירות כלכליסט 12:0117.09.17

כמה זמן לוקח ללחץ הנצבר מימי העבודה שלנו להתמוסס כשאנחנו בחופשה? מחקר חדש חישב ומצא תשובה מדויקת: שמונה ימים. המחקר, שפורסם בכתב העת לחקר האושר (Journal of Happiness Studies) מצא שאנחנו זקוקים לשמונה ימים של חופש כדי לנצל את מלוא היתרונות הנלווים לחופשה, אחרת נרגיש כאילו מעולם לא קמנו מהשולחן במשרד.

 

על מנת לקבוע את האורך האידיאלי של חופשה, החוקרים באוניברסיטת רדבונד בניימכן בהולנד גייסו 54 עובדים שעמדו לצאת לחופשה וביקשו מהם למלא שאלון לקביעת הבריאות ורמת האושר שלהם שבועיים לפני החופשה המתוכננת. החוקרים העבירו להם שאלות גם לאורך החופשה שנגעו לרמות הבריאות, מצב הרוח, האנרגיה והרוגע שלהם. (השאלות הועברו במועדים שנקבע מראש כדי לא להרוס להם את החופשה).

 

על מנת שהחופשה תהיה אפקטיבית היא צריכה להיות מעט ארוכה יותר מסוף שבוע ארוך על מנת שהחופשה תהיה אפקטיבית היא צריכה להיות מעט ארוכה יותר מסוף שבוע ארוך צילום: שאטרסטוק

 

 

החוקרים מצאו כי ההתאמה לחיי החופשה והירגעות לוקחת מספר ימים. המשתתפים דיווחו על עלייה מהירה ברמות הבריאות והרווחה האישית לאחר תחילת החופשה. עם זאת, החוקרים גילו שאין צורך ביותר משמונה ימים. השיא של החופשה מגיע ביום השמיני ולאחר מכן לא נרשמה שום עלייה בבריאות או ברווחה של המשתתפים.

 

לרוע המזל, החוקרים גילו גם שתחושת הסיפוק הזה היא קצרת מועד. רמות הבריאות והרווחה של המשתתפים חוזרות לרמות שנרשמו לפני החופשה כבר בשבוע הראשון של החזרה לעבודה.

 

לפיכך, החוקרים מציעים שכדי לשמור על הרמות הגבוהות שנרשמות בחופשה צריך פשוט לצאת לחופשות לעיתים תכופות יותר. "במקום לדלג על חופשות או לצאת לחופשה אחת ארוכה מדי כמה שנים, הגיוני יותר לקבוע מספר חופשות קצרות יותר לאורך השנה וזאת כדי לשמור על רמות גבוהות של בריאות ורווחה", מסכמים החוקרים.

 

תוצאות המחקר מהוות טענה נוספת נגד התמכרות לעבודה. וורקהולים (workaholics) רבים גם ככה מתקשים לצאת לחופשות בשל רגשות האשם על שיפסידו ימי עבודה. מחקרים קודמים אף מצאו שהאמריקאים במיוחד נלחצים מהמחשבה שייתפסו כלא מספיק מחויבים למקום העבודה אם יצאו לחופש. בהתאם, איגוד הנסיעות האמריקאי מצא שאחד מכל ארבעה אמריקאים לא יצא לחופשה בשל החשש שייתפס כמי שאינו מספיק מחוייב למקום העבודה.

 

אותם "קדושים מעונים" של מקום עבודה מאמינים שאף אחד אחר לא יכול לעשות את העבודה במקומם, ואילו יציאה לחופשה רק מעוררת את הרושם שניתן להחליף אותם בקלות. תחת הלך הרוח הזה, עובדים מעדיפים להסתפק בחופשות קצרות בלבד. אך כפי שהמחקר הזה מראה, דווקא חופשות מעט ארוכות יותר נדרשות כדי לטעון מצברים ולמנוע שחיקה, במיוחד בעידן של היום שבו אפשר להיות זמינים בכל מקום ובכל זמן.

 

"העובדים לרוב לא מצליחים להתאושש מספיק במהלך הפסקות קצרות מהעבודה, וזאת בשל הטשטוש ההולך וגדל של גבולות בין העבודה והבית ושעות העבודה הרבות", כותבים החוקרים. "לפיכך, יש צורך בתקופה ארוכה יותר הרחק מהעבודה כדי להתאושש לגמרי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x