כלכלה ומדיניות

שעות לאחר שטראמפ תקף את התקשורת: נאסרה כניסת עיתונאים לתדריך בבית הלבן

בין השאר נאסרה כניסת עיתונאים מ-CNN ו"ניו יורק טיימס", שטראמפ מרבה לתקוף; מוקדם יותר אמר נשיא ארה"ב: "צריך לאסור על כלי התקשורת להשתמש במקורות - אלא אם הם מופיעים בשמם". לפני כן תקף את ה-FBI: "לא מצליחה למנוע את ההדלפות לתקשורת"

שירות כלכליסט 22:1224.02.17

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, מחריף את המאבק בכלי התקשורת - כשבוע לאחר שכינה את חלקם "אויבי העם". בצעד יוצא דופן נאסר על עיתונאי "ניו יורק טיימס", CNN, "לוס אנג'לס טיימס", אתר באזפיד ואתר החדשות "פוליטיקו" להיכנס לתדרוך בבית הלבן של הדובר שון ספייסר.

 

 

הכניסה לתדרוך הותרה לעיתונאים מכלי תקשורת אחרים, בהם ABC, CBS, וול סטריט ג'ורנל, בלומברג ופוקס ניוז. גם עיתונאים מאתר ברייטברט, המזוהה עם הימין האלטרנטיבי בארה"ב, הורשו להיכנס. ב"ניו יורק טיימס" דווח כי במחאה על האיסור הפתאומי בחרו כתבי המגזין "טיים" וסוכנות הידיעות AP שלא להיכנס לתדרוך אף שהותר להם להיכנס.

 

תא כתבי הבית הלבן גינה את המהלך: "אנו מוחים בתוקף על הצעד הזה, וקוראים לכתבים שהותר להם להיכנס לחלוק את המידע עם עמיתיהם שעליהם נאסר להיכנס. תא הכתבים ידון בנושא לעומק עם סגל הבית הלבן". 

 

"נחשוף שמות - בלי מקורות" 

 

מוקדם יותר היום התייחס טראמפ, שוב, לתקשורת ואמר: "אני נגד האנשים שממציאים סיפורים וממציאים מקורות. צריך לאסור עליהם להשתמש במקורות - אלא אם הם מופיעים בשמם. בואו נחשוף את השמות - בלי מקורות".

 

 טראמפ, שדיבר בוועידה השנתית של ה-CPAC, ארגון של פעילים שמרנים, שנערכה בוושינגטון, הבטיח כי יפחית את המסים למעמד הביניים ולעסקים: "אנו הולכים להפחית בשיעור ניכר את המסים למעמד הביניים ולמגזר העסקי, ולפשט את חוקי המסים". לדבריו, הוא מתכוון להשקיע תקציבי ענק "בבנייה הגדולה ביותר של הצבא בהיסטוריה האמריקאית". בקמפיין הבחירות שלו אמר טראמפ כי יש לקצץ את שיעור מס החברות ל-15%, וכן להפחית את שיעור מס ההכנסה. אתמול אמר שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, כי היה רוצה לבצע רפורמת מסים עד אוגוסט; עם זאת אנליסטים סבורים כי יעד זה אינו ריאלי, עקב מורכבות הדברים.

 

הנשיא התייחס גם למזרח התיכון. "הוצאנו טריליוני דולרים במדינות אחרות, זאת בעוד שהתשתיות שלנו הוזנחו והידרדרו. במזרח התיכון, נכון ללפני ארבעה שבועות, הוצאנו שם 6 טריליון דולר. חישבו על זה", אמר טראמפ לקול קריאות בוז מהקהל, "המצב שם גרוע בהרבה מכפי שהיה לפני 15 שנים. אם הנשיאים שלנו היו מבלים את אותן 15 שנים בחוף הים, היינו במצב הרבה יותר טוב מכפי שאנחנו נמצאים היום, את זה אני יכול לומר בוודאות. עם הכסף הזה היינו יכולים לבנות מחדש את המדינה שלנו שלוש פעמים".

  

טראמפ טראמפ צילום: רויטרס

 

לפני כן תקף טראמפ את ה-FBI, לאחר שרשת CNN פרסמה כי הבולשת הפדרלית דחתה בקשה של הבית הלבן להכחיש בפומבי את הדיווחים על הקשרים שניהלו אנשיו של טראמפ עם בכירים רוסים בזמן קמפיין הבחירות.

 

"ה-FBI לא מצליחה לעצור את ההדלפות שנוגעות לביטחון לאומי, שמציפות את הממשל שלנו. הם אפילו לא מצליחים לעצור את ההדלפות בתוך ה-FBI", צייץ טראמפ בטוויטר. בציוץ נוסף הוא כתב: "מידע מסווג ממשיך לדלוף לתקשורת ויכולות להיות השלכות הרסניות על ארה"ב. מצאו את המדליפים מיד".

 

לפני כחודש פרסם ה"ניו יורק טיימס" כי מקורבים לטראמפ ניהלו קשרים עם בכירים במודיעין הרוסי במהלך קמפיין הבחירות. לפי הדיווח ב-CNN, הפרסום הוביל את ראש הסגל בבית הלבן ריינס פרייבוס לשוחח עם סגן ראש ה-FBI אנדרו מקייב. פרייבוס קיים שיחה נוספת עם מקייב, ולאחר מכן גם עם ראש ה-FBI ג'יימס קומי - וביקש ממנו שיכחיש בפומבי את הדיווחים. ואולם קומי סירב.

 

 

הבקשה של הבית הלבן מה-FBI להכחיש את הדיווחים היא חריגה - עקב מגבלות שאינן מאפשרות לבית הלבן לקיים קשר עם הבולשת בנוגע לנושאים הנחקרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x