$
מחפשי עבודה

מה עדיף: להתפטר או לחכות שיפטרו אתכם

אם אתם מפנטזים על עבודה טובה יותר או מרגישים שהחברה עלולה לסיים את העסקתכם בקרוב - מהו הצעד הנכון בקריירה לעזוב או להישאר?

שירות כלכליסט 13:0630.01.17
אתם מוצאים עצמכם יושבים במשרד ורק מפנטזים על עבודה טובה יותר, עם בוס נחמד יותר ומשכורת גבוהה יותר. הבעיה היא שבדרך כלל כדי להגשים את החלומות האלה צריך לעשות את הצעד של לעזוב את העבודה הנוכחית, וזו לא תמיד האופציה הטובה ביותר, במיוחד אם אין לכם עבודה חדשה ליפול אליה. מכאן עולה השאלה, מה עדיף לקום ולהתפטר או לחכות שיפטרו אתכם?

 

כדי לעזור לכם להחליט, במגזין פורבס פרטו את היתרונות והחסרונות של כל אחת מההחלטות.

 

היתרונות בפיטורים:

פיטורים יסיימו את ההתלבטות האינסופית האם לעזוב את העבודה, שכן החברה קיבלה את ההחלטה עבורכם. בצורה כזו גם תהיה זכאים לפיצוים, שיעזרו לכם עד שתתמקמו במשרה חדשה. אתם כנראה תזכו גם לסימפטיה מצד חבריכם לעבודה, שירגישו רע עבורכם. הסימפטיה הזו אמנם לא תישאר לאורך זמן, אבל נסו לנצל אותה ולשמור על קשרים טובים איתם, הרי אין לדעת מתי הם יסייעו לכם בהמשך.

 

החסרונות בפיטורים:

גם אם רציתם בכל נים ונים בגופכם לעזוב את העבודה, עדיין פיטורים הם לרוב חוויה מביכה וטראומטית המקבילה לפרידה מבן זוג. אתם מוצאים עצמכם פתאום בלי הכנסה קבועה, ועם הסטיגמה של כשלון. קחו בחשבון גם, שאופן העזיבה שלכם יעלה בראיונות עבודה.

 

היתרונות של התפטרות:

בהשוואה לפיטורים, עזיבה מרצון נשמעת אטרקטיבית יותר, ממספר סיבות: מתלווה אליה תחושה מיידית של חירות, אתם יכולים לעזוב בתנאים שלכם ולחגוג את העזיבה בלי רגשות אשם. שאר העובדים עשויים להתרשם ואף לקנא מעט, ומעל לכל, אתם תוכלו להגשים את הפנטזיה שלהם ולומר לבוס בדיוק מה שאתם חושבים, בבוטות או בחביבות, תלוי בכם, כמובן.

 

יש תחושה של חופש בהתפטרות, אך במרבית המקרים לא תקבלו פיצוי פיטורים יש תחושה של חופש בהתפטרות, אך במרבית המקרים לא תקבלו פיצוי פיטורים צילום: שאטרסטוק

 

החסרונות של התפטרות:

ראשית כל, לא תקבלו פיצויים. בישראל הכלל הוא שעובד שהתפטר לא זכאי לפיצויי פיטורים אך ישנם מקרים שבהם עובד התפטר אחרי שנת עבודה אחת לפחות - כן זכאי לפיצויים. עובד שבחוזה העסקתו יש הסדר לפי סעיף 14 לחוק פיצויי פיטורים יהיה זכאי לכספי הפיצויים שנצברו בקופת תגמולים, קרן פנסיה וביטוח מנהלים גם במקרה של התפטרות ללא קשר לנסיבות וגם אם עבד פחות משנה אצל אותו מעסיק. ישנם מקרים כמו הרעה בתנאי ההעסקה, התפטרות לצורך טיפול בילד אחרי לידה או מסיבות בריאותיות – שבהם העובד יהיה זכאי לפיצויים.

 

שנית, לא תוכלו להימנע מהשיחה המביכה עם הבוס. בנוסף לכך, ההחלטה הזו ככל הנראה תסיים את מערכת היחסים ביניכם. הניסיון לעזוב ברוח הטובה ביותר לרוב רק מוסיף ללחץ המתלווה גם ככה לעזיבה.

 

לפי החוק, עליכם לתת הודעה מראש, פירוש הדבר שהשבועות בין ההכרזה ועד העזיבה הממשית יהיו מביכים, במקרה הטוב. ייתכן שחלק מהעובדים יאשימו אתכם בזלזול בעבודה.

 

מתי עדיף לעזוב מרצון:

באופן אידיאלי עדיף לא לעזוב לפני שאתם מוצאים עבודה חדשה, או מוכנים להקים עסק עצמאי. מרבית האנשים שבוחרים להתפטר, עושים זאת מתוך תחושת ביטחון מוגזמת, שעלולה להתנפץ לאחר שיצאו לדרך עצמאית. לכן, לפני שאתם מודיעים על ההתפטרות, תוודאו שחסכתם מספיק כסף שיאפשר לכם ולמשפחה שלכם לחיות בנוחות במשך שישה חודשים לפחות.

 

מתי עדיף להיות מפוטרים:

האופציה הזו עדיפה כשאתם זקוקים לפיצויים כרשת ביטחון פיננסית. נצלו את הזמן שהכסף מספק לכם כדי להחליט מה יהיה הצעד הבא בקריירה שלכם. כאשר אתם עובדים בתחום שבו כולם מכירים את כולם קחו בחשבון שהחדשות על פיטוריכם עשויות להקשות עליכם למצוא עבודה חדשה. עם זאת, מעטים המעסיקים שיפרסמו לגבי עובד ספציפי שהוא פוטר.

 

למקרה שהעצות האלה עדיין לא מקלות עליכם את ההחלטה, ליז ריאן, הכותבת במגזין פורבס על ענייני קריירה ואיזון בין עבודה וחיים פרטיים, מציעה גם אפשרות שלישית. לדבריה, אם אתם מרגישים שהבוסים מעוניינים להיפטר מכם, אבל לא ממהרים לפטר אתכם רשמית, אבל גם לכם וגם להם ברור שעדיף שתעזבו, אתם יכולים לפנות אליהם עם הצעה לנחיתה רכה.

 

כלומר, תציעו להם שתמשיכו לעשות את העבודה שלכם ואף תעזרו להם למצוא לכם מחליף, אך בתמורה הם ישלמו לכם לפחות חלק מהפיצויים, ויסכימו שתישארו בעבודה עד שתמצאו עבודה חדשה.

 

אם בכל מקרה אתם מניחה שעומדים לפטר אתכם, אין לכם מה להפסיד מלהעלות את ההצעה הזו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x