$
כלכלה ומדיניות

הקבינט החדש של טראמפ יוצא לדרך עם שני שרים בלבד

שני השרים שמינוים אושר הם שר ההגנה ג'יימס מאטיס והשר לביטחון פנים ג'ון קלי; לשם השוואה, כשהנשיא לשעבר ברק אובמה נכנס לתפקידו ב־2009, הסנאט אישר שבעה מהמינויים; בינתיים, שר האוצר "שכח" מנכסים בשווי 100 מיליון דולר

ניצן לונברג 22:3321.01.17

עידן דונלד טראמפ החל בסוף השבוע כשרק שניים ממינוייו לקבינט אושרו בסנאט. לשם השוואה, כשהנשיא לשעבר ברק אובמה נכנס לתפקידו ב־2009, הסנאט אישר שבעה מהמינויים. שני השרים שמינוים אושר הם שר ההגנה ג'יימס מאטיס והשר לביטחון פנים ג'ון קלי. מינוי ביטחוני נוסף שצפוי לקבל אישור ביום שני הוא של הסנטור מייק פומפאו לראשות סוכנות הביון CIA.

 

לעת עתה נראה שיחלפו שבועות רבים עד שיתר המינויים יקבלו את האישור המיוחל. הסיבה לכך היא נחישות מצד הדמוקרטים להערים קשיים על חלק מהמינויים. מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר הזהיר בשבוע שעבר את הרפובליקנים כי סיעתו מתכוננת לקרב על המינויים השנויים במחלוקת של הנשיא החדש. הדמוקרטים סימנו את התובע הכללי המיועד ג'ף סשנס, שהתבטא בעבר בגזענות כלפי אפריקאים־אמריקאים, ואת מזכיר המדינה המיועד רקס טילרסון, שהתפטר מתפקידו כמנכ"ל ענקית האנרגיה אקסון מוביל כדי לקבל את התפקיד, ונחשב לאחד מאנשי העסקים הזרים המקורבים לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

 

 

שר האוצר שכח מנכסים בשווי 100 מיליון דולר

 

מינוי נוסף שנתפס כבעייתי הוא של שר האוצר המיועד סטיבן מנוצ'ין — בכיר לשעבר בבנק ההשקעות גולדמן זאקס ושותף בחברת הפקות הוליוודית. ביום חמישי ניצב שר האוצר המיועד בפני שימוע בסנאט לקראת מינויו ושטח את משנתו הכלכלית בפני הסנטורים.

 

ג'יימס מאטיס ג'יימס מאטיס צילום: אי פי איי

במהלך השימוע אמר מנוצ'ין כי לדעתו יש להעלות את תקרת החוב של ארה"ב, במוקדם ולא במאוחר, על מנת להימנע מחדלות פירעון. נוסף על כך הוא דחה את הטענה כי הורדת המסים המתוכננת של טראמפ תביא להגדלה של טריליוני דולרים בחוב הלאומי. במהלך השימוע התברר כי מנוצ'ין לא ציין נכסים בשווי 100 מיליון דולר שנמצאים ברשותו במסמכים שהיה עליו להגיש לסנאט. כמו כן, שר האוצר המיועד לא דיווח על תפקידו כיו"ר קרן ההשקעות דיון קפיטל שמאוגדת באיי קיימן, מדינה שידועה כמקלט מס, ועל תפקידיו בעוד שבע קרנות אחרות. מנוצ'ין טען שמדובר בטעות בשל חוסר בהירות בשאלון, אך הסנטורים לא התרשמו מההסבר. "לא צריך להיות מדען טילים כדי להבין את המילים 'רשימת כל הנכסים' בטופס", אמר לו הסנטור הדמוקרטי רוברט מננדז.

 

וורן באפט תומך לחלוטין בקבינט של טראמפ

 

בתוך כך הודיע המשקיע המיליארדר וורן באפט, שתמך בהילרי קלינטון לנשיאות, כי הוא תומך לחלוטין במינויים של דונלד טראמפ לקבינט. "הייתי מרגיש כך ללא קשר לזהותו של הנשיא", אמר מנכ"ל ברקשייר הת'אוויי ביום חמישי בבכורת סרט דוקומנטרי על חייו בניו יורק. "המנכ"ל, שזה מה שאני, צריך להיות בעל יכולת לבחור את האנשים שיעזרו לו לנהל את המקום. אם הם נכשלים, אז זו אשמת המנכ"ל והוא צריך למצוא אנשים חדשים, אולי לשנות חברי קבינט או משהו כזה".

 

במהלך קמפיין הבחירות באפט לא הסתיר את הביקורת שלו על טראמפ, כולל קריאות שיחשוף את הצהרות המס שלו. עם זאת, מאז הבחירות בנובמבר אימץ באפט טון פייסני יותר וקרא לאחדות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x